Uysal, İşçilerin Enflasyon Farklarının Ödenmesini İstedi - Eskişehir Haberler

Uysal, İşçilerin Enflasyon Farklarının Ödenmesini İstedi

Anasayfa / Güncel

Demiryol iş Eskişehir Şube Başkanı Ramazan UYSAL,  696 KHK ile kadroya geçen belediye işçilerine yapılan zammın enflasyon farklarının diğer illerde olduğu gibi ödenmesini istedi..

696 Sayılı KHK ile kadroya geçen belediye işçilerine yapılan zammın enflasyon farklarının ödenmesi!

696 sayılı KHK ile kadroya geçen belediye işçilerine yapılan zammın enflasyon farkının İstanbul, Bursa ve Kocaeli, Gaziantep ve diğer illerde olduğu gibi ödenmesini istiyoruz.

Belediyelerde taşeron olarak çalışırken 2017 yılı sonunda yayımlanan 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçiler, 6 ayda bir yüzde 4 olmak üzere zam alıyor. Geçtiğimiz yılın sonunda enflasyon yüzde 26’lara dayanırken, bu işçilere yapılan zam oranının düşük olması mağduriyet yaşatmaya devam etmektedir.

Özellikle Türk-İş’in girişimleri sonucu İstanbul, Bursa ve diğer bazı belediyelerdeki işçilere enflasyon farkı ödendi.

Eskişehir deki belediye başkanlarına seslenerek işçilere bu ödemelerin yapılmasını istiyoruz.

Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza sesleniyoruz. Seçimler bitti, şimdi hizmet zamanı. Hepinize Allah kolaylık versin. Ülkemizin önemli bir süreçten geçtiği ve ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bu dönemde işinizin kolay olmadığını biliyoruz. Belediyelerimizde sayıları küçümsenmeyecek bir işçi topluluğu çalışıyor. Belediye ailesinin parçası olan çalışan kardeşlerimizin büyük çoğunluğu taşeron olup, 2018 yılında çıkartılan 696 sayılı KHK ile kadroya geçmişlerdir. Yine 2018 yılında yüksek hakem kurulu tarafından belirtilen sözleşme şartlarında 2020 yılının 6. ayına kadar çalışmalarına devam edeceklerdir. Aynı KHK nın 112. Maddesine “çalıştırılan işçilerin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve anlaşma protokolü imzalanabilir. Bu protokol hükümleri geçerlilik süresi içinde bu madde kapsamındaki idareler ile taraf konfederasyona üye olan sendikalar için bağlayıcıdır.” denilmesine rağmen Bu kardeşlerimize ön görülen zam miktarı 6 ayda bir yüzde 4'tür. Kaldı ki 2018 yılında enflasyonun yüzde 26'lara kadar çıkması bu arkadaşlarımızın alım gücünü yerle bir etmiş, aileleri içinde büyük sıkıntı ve mağduriyet yaşatmıştır. Yani enflasyon yüzde 26 ama kendilerine öngörülen rakam yüzde 8'e mahkûm bırakılmıştır.

Sendikalar özellikle Türk-iş; Samsun'da, İstanbul da Kocaeli’nde seçilen belediye başkanlarına konuyu anlatmış ve aradaki enflasyon farkı işçilere 2019 yılında ödenmiştir. Türk-iş’in aynı zamanda Çalışma Bakanlığı nezdinde çalışmaları devam etmektedir.

Şimdi biz de Eskişehir deki tüm belediye başkanlarımıza sesleniyoruz. Taşerondan kadroya geçen çalışanların enflasyon farkını imkânlarınız dâhilinde ödeyiniz. Yapılacak bu ödeme Büyükşehir ve bağlı ilçe belediye sınırlarında ikamet eden işçilere bir hizmet olduğu biliniz. Bunu sizlerden çalışanlar ve bizler bekliyoruz.

Ayrıca seçim öncesinde "1 Ocak 2019'dan itibaren CHP'li belediyelerde asgari ücret net 2 bin 200 lira olacak" diye yapılan açıklamaları hatırlatarak uygulamaya geçirilmesini çalışanlar ve sendikalar olarak beklenti içerisindeyiz.

 

2.229 okunma

Yorum Yap

10 Kasım 2019 Pazar

Tehlikeli Provakosyon

9 Kasım 2019 Cumartesi

“Kurtuluş Pazar yeri ne olacak?”

6 Ekim 2019 Pazar

FERHAT, KAYS VE DİĞERLERİ…

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

online ziyaretçi: 363
 
yukarı