Herşey Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi İle Başladı - Eskişehir Haberler

Herşey Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi İle Başladı

Anasayfa / Güncel
Herşey Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi İle Başladı

Yıllar önce başlatılan proje ile Eskişehir Turizm kenti olma için yeni bir adım atmış oldu. Bu adımın arkasından Eskişehirin gerçek potansiyellerinin ise tam olarak hala canlandırılamaması ve turizme kazandıramaması ile Turizm faaliyetlerinin bir yanının eksik olmasına neden olmaya devam ediyor.

Yıllar önce Odunpazarı Belediyesi Burhan Sakallı tarafından hayata geçirilen "Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi" tekrar hayat bulan bölge hem Eskişehirliler için hem de kente gelen misafirler için yeni bir yaşam ve turizm alanı olmaya devam ediyor.

Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi ile Eskişehir'in gerçek kimliğini yeniden kazanmasına olanak sağlayan Odunpazarı Belediyesi, kentsel dönüşümde birçok ilçeye model gösteriliyor.


Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de adından büyük bir övgü ile söz edilen Odunpazarı, Seyahatnamede adı geçen sokakların 5’ini aynı ismi ile korumaya devam ediyor.  


İhtişamı ile görenleri kendine hayran bırakan, eski başkan Burhan Sakallı döneminde adeta bir mezbelelikten kurtarılarak günyüzüne çıkarılan Tarihi Odunpazarı ve onun eşsiz evleri, vatandaşları görsel ve kültürel bir şölene davet ediyor. Dar sokakların iki yanına sıralanan tarihi evleri ve kültürel dokusu ile Odunpazarı, görenleri kendisine tekrar hayran bırakıyor.

Tarihi Odunpazarı Evleri, Şelale Park, Atatürk ile Bir Gün Galerisi, Tayfun Talipoğlu Daktilo Galerisi, Lületaşı Galerisi, Tarihi Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan Ahşap Eserler Galerisi ve Porsuk Çayı Eskişehir’i rotasına ekleyenlerin görmeleri gereken yerlerin başında sıralanıyor. 


Ayırca son yıllarda hızla gelişen şehirde, vatandaşların gezip görebileceği birçok yer de bulunmakta. Özellikle Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan müzeler, galeriler, parklar ve tarihi mekanlar yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelmiş durumda. Başta tarihi Odunpazarı Evleri olmak üzere bölgede bulunan Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Tarihi Kurşunlu Külliyesi; Külliye içinde yer alan Lületaşı Galerisi, Cam Sanatları Galerisi ve Sıcak Cam Atölyesi gezginlerin büyük beğenisini topluyor.

 

2.387 okunma

Yorum Yap

27 Mayıs 2020 Çarşamba

Hafta boyunca yağmur var

27 Mayıs 2020 Çarşamba

AFYON BETON YOLLARI GÖRMEYE GELDİ

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

online ziyaretçi: 638
 
yukarı