Vali Çakacak’ın İstiklâl Marşı’mızın Kabulünün 98. Yıl Dönümü Mesajı - Eskişehir Haberler

Vali Çakacak’ın İstiklâl Marşı’mızın Kabulünün 98. Yıl Dönümü Mesajı

Anasayfa / Güncel

Milletimizin hürriyet sembolü, İstiklâl Harbi’nin ruhunu layıkıyla ifade eden İstiklâl Marşı’mızın 12 Mart 1921’de kabulünün 98. yıl dönümünü kutluyor ve bu eşsiz eseri hiçbir karşılık beklemeden Türk Milletine hediye eden Mehmet Âkif Ersoy’u saygı ve rahmetle anıyorum.

İstiklâl Şairi’miz Mehmet Âkif Ersoy tarafından kaleme alınarak kahraman ordumuza ithaf edilen İstiklâl Marşı; aziz milletimizin imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği onurlu mücadelesinin, yurt ve bayrak sevgisinin, inancının, kararlılığının ve azminin mısralara dökülmüş ifadesidir.

İstiklâl Marşı aynı zamanda, tarih boyunca bağımsız ve hür yaşamış bir milletin kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere karşı Kurtuluş Savaşı’nda verdiği bağımsızlık mücadelesini tüm olumsuz şartlara rağmen güçlü bir irade ile kazandığını anlatan tarihi bir belge niteliğindedir.

Türk Milletinin değerlerini çok iyi bilen Mehmet Âkif Ersoy, İstiklâl Marşı’nı yazarak Kurtuluş Savaşı’nda verilen destansı mücadeleyi en iyi şekilde anlatmış, milletimizin duygu ve düşüncelerine tercüman olmuş, halkımızın gönül ve ruh dünyasını öylesine çarpıcı, öylesine güzel ifade etmiştir ki İstiklâl Marşı onun kaleminden çıkıp milletimize mâl olmuştur. Mehmet Âkif Ersoy, ‘Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırtmasın!’ diye dua ederek,  o yıllarda verilen mücadelenin büyüklüğünü en veciz şekliyle ifade etmiştir.

Millî mücadelenin en çetin döneminde, milletimizin yeniden dirilişine ve şahlanışına vesile olan bu eşsiz eser, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da bu kutsal vatanın semalarında yankılanmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 98. yıldönümünü kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bu destanı yazdıran tüm ecdâdımızı ve istiklâl mücadelemizi destansı ifadelerle kaleme alarak ölümsüzleştiren Mehmet Âkif Ersoy’u sonsuz rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.

1.754 okunma

Yorum Yap

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

20 Şubat 2019 Çarşamba

Kavşakta NE YAPILIYOR? Yine Mi Yap Boz

28 Ocak 2019 Pazartesi

CENGİZ AKYILDIZ’A AĞIT…

20 Ocak 2019 Pazar

KARA OCAK / KARA YANVAR…

17 Eylül 2018 Pazartesi

BAKKAL DEFTERİ…

31 Ağustos 2018 Cuma

17 DEĞİL 36 TÜRK DEVLETİ VAR…

16 Ağustos 2018 Perşembe

ÇAY MI GAZOZ MU?

16 Ağustos 2018 Perşembe

YOLU NEDEN UZATTIK BABA?

12 Ağustos 2018 Pazar

NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...

12 Ağustos 2018 Pazar

NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...

17 Mayıs 2018 Perşembe

VEKİL SEÇİMLERİ 21 MAYIS’TA… (1)

23 Mart 2018 Cuma

Niyet hayır, akıbet hayır

online ziyaretçi: 127
 
yukarı