Üye girişi  
Eskişehir
www.eskisehir.net.tr

 
 
Anasayfa
İletişim 
Apart ve Yurtlar
Arkadaş
Chat / Sohbet YENİ
Emlak Merkezi
Etkinlik Gündemi (konser, parti, sergi,...)
Fıkra
FİRMA REHBERİ
Forum
Foto Galeri
Gazete ve Haber Linkleri
Gruplar
Haber
Otomobil - Otocenter
Oyun oyna YENİ
RADYO - TV İZLE YENİ
Seri İlanlar
Sinema
Şiir
Tiyatro & Senfoni
emlak sitesi  
 Sitede Ara  
 
  Bilim-Teknoloji    Ekoloji    Ekonomi    Eğitim    Güncel    Kültür-Sanat    Magazin    Otomobil-Motorsiklet    Polis    Politika    Sağlık    Spor    Yaşam   
 
Süperkazılar Yine Gündem de! BÜYÜKŞEHİR’E DAVA AÇMALISIN
Süperkazılar Yine Gündem de! BÜYÜKŞEHİR’E DAVA AÇMALISIN
7.11.2018 03:58:45  

Büyükşehir Belediyesi’nin telekomünikasyon şirketlerinden uzun süre almadığı “geçiş hakkı bedelleri” yine gündemde, Sayıştay belediyeleri bir kez daha uyardı

Büyükşehir Belediyesi’nin, telekomünikasyon şirketlerinden altyapı çalışmaları için aldığı geçiş hakkı bedellerinden, ilçe belediyelerine aktarması gereken bedelleri aktarmadığı Sayıştay raporlarına yansıdı. Sayıştay, Odunpazarı Belediyesi’ne, “Büyükşehir’in tahsil ettiği bedellerden Odunpazarı Belediyesi’ne ait olan kısmını vermiyorsa hukuki yollara başvurman gerek” dedi

Murat Atikel – Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin şehirde altyapı çalışmaları yapan telekomünikasyon ve internet şirketlerinden alması gereken “geçiş hakkı bedellerini” almaması uzun bir süre kentte tartışma konusu olmuştu. AK Partili meclis üyeleri de, 2017 yılında konuyu meclis gündemine bir soru önergesi ile taşımış, ancak uzun bir süre Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’den cevap alamamıştı. Şirketlerden söz konusu geçiş hakkı bedellerinin belirlenmediği ve alınmadığı, 2017 yılı sonunda açıklanan 2016 Sayıştay Raporu’nda gözler önüne serilmişti. 2Eylül, 2 Kasım 2017 tarihli “Sayıştay’tan tokat gibi rapor” başlıklı haberinde, Sayıştay denetçilerin “söz konusu bedelin belirlenip tahsil edilmediğine, bu nedenle belediyenin gelir kaybına uğradığına ve yasal mevzuata göre belirlenip tahsil edilmesi gerektiğine” dair görüşlerini kamuoyuna duyurmuştu. Sayıştay denetimi sonrasında bu konu Büyükşehir Belediyesi tarafından belediye meclisi gündemine getirilmiş ve geçiş hakkı bedelleri belirlenmişti.

TAMAMI HALEN TAHSİL EDİLMEMİŞ
Sayıştay belediyelerle ilgili 2017 denetim raporlarını yayınladı. Büyükşehir ve Odunpazarı belediyeleri ile ilgili denetim raporlarında, telekomünikasyon şirketlerinden alınması gereken “geçiş hakkı bedelleri” yine yer aldı. Büyükşehir Belediyesi ile ilgili raporda, “Belediye tarafından, mücavir alan içinde kalan sabit ve mobil haberleşme altyapı veya şebekelerinde kullanılan kablo ve benzeri gerece ilişkin geçiş hakkı ücretlerinin, tamamının tahakkukunun yapılmadığı ve ilçe belediyelerine aktarılması gereken payın aktarılmadığı görülmüştür” denildi.

TOPLAMI 3 MİLYON 375 BİN LİRA
Raporda, 2017 gelir tarife cetveline göre, 4 ayrı şirkete tahakkuk ettirilen ve ödenmesi gereken toplam geçiş hakkı ücretinin 3 milyon 375 bin 331 lira 92 kuruş olduğu, ancak tahsil edilen toplam ücretin 328 bin 322 lira 94 kuruş olduğu ifade edildi.

SAYIŞTAY: İLÇE BELEDİYELERİNE DE AKTARMALI
Raporda ayrıca, “Belediye bu gelirin tamamına sahip olmayıp ilçe T.C. Sayıştay Başkanlığı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 2017 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu 58 belediyelerinin yetki alanlarında bulunan altyapı geçiş hakkı bedellerini ilçe belediyelerine aktarması gerekmektedir. Yapılan tahakkuk ve tahsilatlardan ilçe belediyelerine aktarılması gereken tutarlara ilişkin herhangi bir işlem gerçekleştirilmediği tespit edilmiştir” denildi.

BÜYÜKŞEHİR: AKTARILMASINA HENÜZ BAŞLANMADI
Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay’a verdiği cevapta, “Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin ilgili belge ve bilgilerin belediyeye ulaştırılmasının gecikmesi nedeniyle tahakkuk işlemlerinin geciktiği” belirtilerek, “Gerekli bilgi ve belgelerin Büyükşehir Belediyemize bildirilmesinden sonra (2018 yılı itibari ile) Türk Telekomünikasyon A.Ş.’ne de tahakkuk işlemleri tamamlanmıştır. İlgili diğer şirketler için tahakkuk ve tahsilat iş - işlemlerinin süreci devam etmekte olup bu sebeple ilçe belediyelerinin payının aktarılması iş - işlemlerine henüz başlanmamıştır. Tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin tamamlanmasını takiben gerekli işlemler yapılacaktır” denildi.

ODUNPAZARI: BÜYÜKŞEHİR ‘TALEBİNİZ DEĞERLENDİRİLECEK’ DEDİ
Öte yandan, Sayıştay’ın Odunpazarı Belediyesi ile ilgili raporunda da, telekomünikasyon şirketlerinden alınması gereken “geçiş hakkı bedellerinin alınmadığı” yer aldı ve neden alınmadığı soruldu. Odunpazarı Belediyesi’nin Sayıştay’a verdiği cevapta şu ifadelerin yer aldığı belirtildi: “20 Şubat 2018 tarih E.3686 evrak kayıt numaralı yazı ile söz konusu geçiş kira bedeli Eskişehir Büyükşehir Belediyesinden talep edilmiştir. Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin 27 Şubat 2018 tarih ve 81387314-320.03/62-11786 sayılı yazı ile talebimizin değerlendirileceği bildirilmiştir. Belediyemiz Meclisince 2 Şubat 2018 tarih ve 3154 sayılı kararı ile belediyemiz sokaklarından kablo geçiren haberleşme alt yapı kuruluşlarından bir yıllık bir metre geçiş hakkı ücreti belirlenmiştir”.

Resim - 21232_2_l.jpg

SAYIŞTAY: O YIL İÇİNDE TAHAKKUK EDİLMELİ
Öte yandan, Sayıştay’ın Odunpazarı Belediyesi ile ilgili raporunda, konuyla ilgili, “Kamu idaresi cevabında, Telekomünikasyon Altyapı Geçiş Haklarına ilişkin ücret tarifesinin 2 Şubat 2018 tarihinde belirlendiği ifade edilmiştir. İlgili yönetmelik hükümleri uyarınca belediyenin yılı içerisinde bu ücret tarifesini belirleyerek tahakkukları gerçekleştirmesi gerekmektedir.”

SAYIŞTAY: VERMİYORSA HUKUKİ YOLLARA BAŞVURMALISIN
Devamında da Sayıştay, “Ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsil edilmiş olan geçiş hakkı bedellerinden Odunpazarı Belediyesine ait olan kısmının iade edilememesi durumunda İdare tarafından hukuki yollara başvurulması gerekmektedir. Bulgumuzda yer alan mevzuat hükümleri doğrultusunda idare gerekli işlemleri yerine getirmesi gerektiği değerlendirilmektedir” ifadelerine yer verdi.

ESKİŞEHİR MERAK EDİYOR?
Şimdi, birkaç yıldır Eskişehir’in gündeminde olan bu “geçiş hakkı bedellerinin” söz konusu şirketlerden, ne kadarının tahsil edildiği merak ediliyor. Sayıştay raporunda, söz konusu bedellerin tahsilatlarındaki gecikmelere dikkat çekilirken, tahsilatların ne zaman tamamlanacağı merak konusu.

Sayıştay uyarmış, Büyükşehir kabul etmişti

Sayıştay’ın geçtiğimiz yıl sonunda yayınlanan 2016 raporunda Büyükşehir Belediyesi’nin 2016’da telekomünikasyon şirketlerinin Eskişehir’deki altyapı çalışmaları için geçiş hakkı bedeli almadığını tespit ederek, “2016 yılında ilgili firmalarla geçiş hakkı anlaşmaları yapılmadığından geçiş hakkı ücret gelirinden mahrum kalındığı görülmektedir” denilmiş, Büyükşehir o zaman bu tespitle ilgili cevabında, “Geçiş hakkı bedellerinin takip ve tahsiline en kısa sürede başlanacaktır” diyerek tespiti kabul etmişti. Sayıştay gerekli sözleşmelerin yapılıp, geçiş hakkı ücretinin belirlenmesini istemişti.

2Eylül gündeme taşımıştı

2Eylül, 2 Kasım 2018 tarihli “Sayıştay’tan tokat gibi rapor” başlıklı özel haberiyle, Sayıştay’ın çarpıcı tespitlerinin yer aldığı Büyükşehir Belediyesi hakkındaki 2016 raporunu kamuoyuna duyurmuştu. Raporda, telekomünikasyon şirketlerinden altyapı çalışmaları nedeniyle alınması gereken “geçiş hakkı bedellerinin” alınmadığı ve belediyenin bu sebeple gelir kaybına uğratıldığı tespitlerine yer verilmişti. Sayıştay raporu ve 2Eylül’ün haberleri sonrasında, Büyükşehir Belediyesi söz konusu bedelleri belediye meclisi gündemine getirmiş ve alınması için karar çıkmıştı.

 

 

Resim - 21232_3_l.jpg

Gönderen: haber
1438 defa okundu 
Facebookta Paylaş
Yazdır

Bu habere yorumlar 
 
En Çok Okunanlar


Güncel Haberleri
“Metruk binalar suç odağı olmaktan çıkacak”

Vali Özdemir Çakacak, başkanlığında yapılan Kaymakamlar Toplantısında il genelindeki ...

Eskişehir Müftülüğü Umrecilerini Dualarla Uğurladı

Eskişehir Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı 2018-2019 yılı umre organizasy...

Böyle Temizlik Görülmedi - Video

Sosyal medya üzerinde vatandaşların da tepki gösterdiği temizlik görüntü... VİDEOLU

47 Göçebe Palmiye İçin Yolculuk Zamanı

Büyükşehir Belediyesi, 19 yıldır yaz aylarında Köprübaşı, Kentpark ve Bilim S...

Riskli Alan gerçeği

Eskişehir kent merkezinde uzun süredir bir çok vatandaşın mağdur olduğu konu ile ilgi...

Bölgemizde Soğuk Hava Etkili Olacak!

Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden Alınan Habere Göre;


Bö...

AL SANA TURİZM ŞEHRİ!

Büyükşehir Belediyesi Eskişehir’in turizm şehri olmasıyla övünürke...

EN SONUNDA PROJEYİ GETİRDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Gündoğdu için AK P...

TRAMVAY YOLLARINDA BAKIM YETERSİZ Onarılması gerekli

Bir vatandaş şikayetini iletmiş. Tramvay yoluna döşenmiş parke taşlarının yer yer ç&o...

Ölümünün 80. Yılında Büyük Önder Atatürk’ü, Saygı Ve Minnetle Anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atat...

Vali Çakacak’ın "10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü" Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu ve Kurtuluş Savaşı’mızın lideri Büyük Önder Mustaf...

217 milyon lira fark var BORCUNU BİLE BİLMİYOR

Sayıştay’ın geçen yılki uyarısını dinlemeyen Büyükşehir, dış mali borcunu ...

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK’ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80. YILI ANMA PROGRAMI

BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK’ÜN EBEDİYETE İNTİKALİNİN 80. YILI ANMA PROGRAM...

UÇAPARK GÖLETİ OLUŞTURULDU...

Uçapark’ta Sivrihisar Belediyesi ekiplerince gerçekleştirilen çalışmal...

Bakan Yardımcısı Erdil TEI’yi Ve Anadolu Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Çeşitli programlara katılmak üzere Eskişehir’e gelen İçişleri Bakan Yard...

 

 
 
 • Eskişehir Telefon Rehberi
 • Estram
 • Nöbetçi Eczaneler
 • Tiyatro Etkinlik
 • Ulaşım

 •  
  BATUHAN ÇİTEMEL
  KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN PÜF NOKTALARI
  GÜNDOĞDU YILDIRIM
  BEŞ YILDIZLI TÜKETİM
  Hüseyin DÜŞ
  Bioenerji ile şifalan
  Hüseyin GÜVEN
  BAKKAL DEFTERİ…
  Konuk Yazar
  Bi tarihte “AKP iktidarının projesini” alkışlarken biz!
  Mehmet KIZILKAYA
  Düşmanın En Zor Olanı “Nefis”
  Nevzat Laleli
  İLK SİYASİ AKSİYON MNP
  Özgür TIKIZ
  Devlet Vatandaşına Tuzak Kurmaz!
   


   

  online ziyaretçi: 468
  online üye: 0
   
    eskişehir


  eskisehir@eskisehirreklam.com