Belediyecilikte de Tekelleşme Olur mu? - Eskişehir Haberler

Belediyecilikte de Tekelleşme Olur mu?

Anasayfa / Yazarlar / Özgür TIKIZ

Eskişehir’de yerel seçimler sonrasında oluşan tablo karşısında Eskişehir kent merkezinde bir belediyecilik tekelleşmesi mi oldu diye düşünmeden edemiyoruz.

Neden mi dersiniz?

Geçtiğimiz yıllarda kent merkezinde bildiğiniz gibi Büyükşehir Belediyesinde ve Tepebaşı Belediyesinde aynı siyasi partinin başkanı, Odunpazarı Belediyesinde ise farklı bir partinin belediyenin başkanı vardı. Bu durum çoğu zaman anlaşmazlıklarla dolu bir tablo çiziyor olsa da belediyeler arasında bir rekabete neden oluyor, bu da tabela yarışı şeklinde de olsa vatandaşlara hizmet olarak dönüyordu.

Odunpazarı belediyesi bir çalışma yapıyordu, ardından emsal olan Tepebaşı benzer bir uygulama geliştirmek zorunda hissediyordu kendini. Odunpazarı belediyesi bir iş yapıyordu hemen yanı başında Büyükşehir Belediyesi bitiveriyordu. Genelde böyle tavşan kaç, tazı kovala şeklinde bir koşuşturmaca yaşanıyordu.

Tek bir Odunpazarı Belediyesi diğer iki belediyeye için iş yapma gayreti aşılıyordu adeta. Zira iş yapmadıklarında biliyorlardı ki Odunpazarı Belediyesi o açığı gelip kapatacak ve puanı kapacaktı. Zaman zaman yaşanan bu manzaralara örnek derseniz mesela Ana Caddelerden sorumlu olan Büyükşehir Belediyesi kış dönemi tuzlama yapmayınca hemen devreye kendi bölgesine giren bu caddeyi tuzlayarak Odunpazarı Belediyesi ekipleri giriveriyordu. Sonuç yapılması gereken bir iş bir şekilde yapılıyor ve vatandaş beklediği hizmeti alıyordu.

Belediyeler iş yapamadıkları yerlerde adeta proje yarışlarına giriyorlardı. Çukurlar bile paylaşılamıyordu adeta. Bir çukur etrafında tabelalar görüyordunuz. “Büyükşehir Çalışıyor” “Odunpazarı Çalışıyor”..

Gerçekten de rekabetin kıymetini o günlerde hep birlikte anlayamamıştık. Biz eleştiriyorduk bu anlamsız diye düşündüğümüz YARIŞI. Bir çok vatandaş ve yerel basınımız anlayamamıştı. Gereksiz tabelalar diye düşünüyorduk. Ve bu rekabetin getirdiği birliktelikten uzak kalan tabloları eleştiriyorduk..

Mazide kalan o yıllarda bu rekabet ortamında herkes bir şeyler yapıyor olarak puan kapmanın derdindeydi. Tepebaşının bir projesinin benzerini farklı bir yorumla Odunpazarından da duyuyor olmak bazılarının hoşuna gitmese de biz gerçek Eskişehirlilerin hoşuna gidiyordu. Biliyorduk ki yapılan her iş de aslında kazanılan puandan ziyade Eskişehir oluyor, Eskişehirli oluyordu…

Rekabet gerçekten de özel sektör kadar kamusal alanda da önemli bir motivasyon aracıymış aslında. Zira son seçim sonrasındaki kent merkezindeki çıkan tablo bu rekabet ortamını tamamen ortadan kaldırdı. Adeta bir tekelleşme yaşandı kent merkezinde. Bu rehavent havası içinde adeta mevcut koltuğunu koruyan başkanlar eski tempolarını yitirdiler, yeni başkanlar eski işlerin hızını düşürmeden edemedi. Benim ve benim gibi pek çok kişinin 3 belediyenin de aynı partiden olmasıyla daha uyumlu bir hizmet ivmesinin yakalanacağına dair olan inan ilk 4 aylık süreçte tamamen bir hayal kırıklığına bıraktı kendini.

Eskiden bir belediyeden edilen şikayetler şimdi diğer belediyeden de edilir oldu… Aynı partinin neferleri olarak birlerine ayak bağı olmak gibi bir düşünceleri elbette olmayan yetkililerimizin Eskiden kalan uyumsuzlukları da perde önünde gitmiş olsa da hala perdenin arkasında birbirlerinden bir haber olmalarını değiştiremedi.

Farklı seslerin gürültüsünden sıkılmıştık ancak tek ses de beklediğimiz gibi güçlü çıkamadı.

Geçen 4 aylık sürede ortaya çıkan tabloda değişen şeyler olumlu desek maalesef pek de olumlu olmadı. Hala kent içindeki sorunlarımız devam ediyor. Bunlara yeni yeni sıkıntılarda eklendi. Mesela daha önceden şuanki boyutlarda kesinlikle olmayan bir çöp toplama sıkıntısı ortaya çıktı. Yaz dönemleri yapılan haşere ile mücadelede önemli yeri olan ilaçmala da eski tempo yakalanamadı. Hatta gündemi takip ediyorsanız bu eksikliğin farkında olan bazı uyanıklar vatandaşların kapılarını çalarak “Biz belediyeden geliyoruz” diyerek paralar toplamaya kalktı. Belediye böyle bir çalışmamız yok vatandaşlarımız uyanık olsun diye açıklamalar yaptı.

Anlayacağınız o ki, belediye başkanlarının hepsinin tek partiden olması yarardan çok zarar getiriyor diyebileceğimiz bir 4 ay geri de kaldı. Bakalım bundan sonraki süre içinde bu durum değişecek ve hepsinin aynı partiden olmasının yararlarını görebilecekmiyiz? Özlediğimiz uyum içinde temel amacı vatandaşa ve Eskişehire hizmet olan çalışmalar yapılacak mı? Yoksa zaten sıkıntılı olan bir çok konunun yanına yenileri daha eklenecek mi?

Hep beraber bekleyip göreceğiz..

Bu arada değinmeden edemeyeceğim uyum sorunlarının hepsi elbette bu farklı partilerden olmalarından kaynaklanan sıkıntılar da değildi. Mesela bir çok kez haberlere konu olan bu uyumsuzlukların büyük bir bölümü Tepebaşı ve Büyükşehir Belediyesi arasından daha önceden de yaşanıyordu. Birbirlerinden habersiz işler yapan iki belediyenin bu iletişimsizliğinin ceremesini vatandaşlar çekmeye devam ediyorlar. Özellikle asfaltlama ve alt yapı hizmetleri konusunda bir türlü bir uyum yakalayamayan bu iki belediyenin eksik ve hatalarının ceremesini vatandaşlarımız çekmeye devam ediyor.

Tepebaşı belediyesinin inşaat ve ruhsat işlerindeki yavaşlığını hala devam ediyor ve bu uyumsuzluklarda bunların üzerine eklenince yeni binaların iskan belgelerini tamamlayarak vatandaşlarımızın sorunsuz hizmet alması biraz daha öteleniyor.. Dip not olarak bunu da tekrar hatırlatmak istedim..

 

 

9.846 okunma

Yorum Yap

16 Nisan 2015 Perşembe
KİMLİĞİNDEN KOPARILMIŞ ŞEHİR
3 Ocak 2015 Cumartesi
İnanmazsanız Başaramazsınız!
11 Ocak 2014 Cumartesi
Bu işler böyle biter mi?
2 Ocak 2014 Perşembe
Komik şehir “Eskişehir”
19 Kasım 2013 Salı
Çevre Yolu Komedyası!..
28 Ekim 2013 Pazartesi
Selçuklu Vurgusu Yanlış mış?
14 Ekim 2013 Pazartesi
Bankaların telefon oyununa dikkat!
2 Ekim 2013 Çarşamba
Bu nasıl iş böyle!
18 Eylül 2013 Çarşamba
“Ben yaptım oldu” Mantığına İsyan
15 Mayıs 2013 Çarşamba
#konuşuptaRiskeGirmeyin
30 Mayıs 2012 Çarşamba
Eskişehirliye Eskişehir Haram mı?
7 Aralık 2011 Çarşamba
Eski Sistem Kaka; Yeni Sistem Harika
12 Ağustos 2011 Cuma
Eski’den yine garip açıklamalar
25 Temmuz 2011 Pazartesi
Çevre Yolu Hız Muamması
14 Haziran 2011 Salı
Kazanan Belli de, Kaybeden Kim?
6 Kasım 2010 Cumartesi
Bir varmış, bir yokmuş
17 Temmuz 2010 Cumartesi
Yazımız Ses Getirdi!
12 Şubat 2010 Cuma
Hangisi Karınca?
30 Ağustos 2009 Pazar
Güçlü Türkiye Önce Olmasın!
20 Ağustos 2009 Perşembe
Sus Payı mı?
2 Haziran 2009 Salı
YİTİRİLMİŞ(!) HAYATLAR
30 Mart 2009 Pazartesi
Seçimlerin Ardından...
24 Mart 2009 Salı
Burası Senin Yerin!..
10 Mart 2009 Salı
The Other
15 Ocak 2009 Perşembe
Asfaltlara da Avrupa Standardı!
25 Aralık 2008 Perşembe
Eskişehir Sizsiniz!..
12 Kasım 2008 Çarşamba
Vatmanlar Biraz Dikkat!
11 Eylül 2008 Perşembe
İsimleri Tartışıyoruz
5 Eylül 2008 Cuma
Neyi Paylaşamıyorsunuz ki?
24 Ağustos 2008 Pazar
Süperlig’de İlk Maçın Ardından
20 Ağustos 2008 Çarşamba
Süperlige Doğru ESES’te Neler Oluyor?
9 Temmuz 2008 Çarşamba
Halkın ekmeği ile oynamayın artık
27 Mayıs 2008 Salı
Mucizeler Ülkesi
4 Mart 2008 Salı
Tesadüf mü?
15 Şubat 2008 Cuma
Özgürlük Kavgası
4 Şubat 2008 Pazartesi
Herkes Mutsuz!
19 Ocak 2008 Cumartesi
İki yüzlülük mü?
17 Ocak 2008 Perşembe
Ne sıkıntılar çektik?
10 Ocak 2008 Perşembe
Fikir ve Emek Hırsızlığı
2 Ocak 2008 Çarşamba
KDV İndirimi ve Uygulamalar
22 Ekim 2007 Pazartesi
Hakemler Bize Karşı mı?
19 Ağustos 2007 Pazar
Kalemşörler
2 Ağustos 2007 Perşembe
Şehrin ruhu!
24 Temmuz 2007 Salı
Kurallara Uymazsan Buna Benzersin
23 Temmuz 2007 Pazartesi
Demokrasi kazandı
20 Temmuz 2007 Cuma
Ticaret Odası Kimi Kandırıyor?
13 Temmuz 2007 Cuma
Dokunulmazlar!
9 Temmuz 2007 Pazartesi
Bağımsız Adaylık!
5 Temmuz 2007 Perşembe
Bu ne perhiz!
1 Temmuz 2007 Pazar
Değişim başladı
online ziyaretçi: 659
 
yukarı