BİTKİ ÇAYLARI VE SAĞLIĞIMIZ ÜZERİNE FAYDALARI - Eskişehir Haberler

BİTKİ ÇAYLARI VE SAĞLIĞIMIZ ÜZERİNE FAYDALARI

Anasayfa / Yazarlar / BATUHAN ÇİTEMEL

 

 

Bitki çaylarına olan ilgi gün geçtikçe artıyor.  Siyah çayın yerini artık bitki çayları almaya başladı. Sağlığımıza olan etkileri nedeniyle her evde mutlaka olması gereken bitki çaylarının her birinin ayrı faydası var. Tek bir bitkiden yapılmış çayların yanı sıra farklı bitkilerin karışımından oluşan çaylar da mevcut.  Damak zevkinize ya da ihtiyacınıza göre bitki çayları içerisinden tercih yapmak sizin elinizde.

 Bitki çaylarını inceleyecek olursak ;

Yeşil çay :

Güçlü bir antioksidandır, kansere karşı koruma sağlar, kötü kolesterolü düşürür, kalp sağlığına iyi gelir, kan basıncını düşürür, diş çürüklerini önler, diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar, metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Papatya çayı :

Uyku bozuklukları tedavisinde kullanılır, romatizmal rahatsızlıklar için kullanılır, deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletir, gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılır, sabah bulantılarını hafifletir, bağırsak iltihaplanması tedavisinde yardımcı olarak kullanılır, kasları gevşetir, krampları azaltır, diş eti hastalıklarını önler, sakinleştirir, karaciğeri çalıştırır, adet dönemi kasılmalarını hafifletir, bağışıklık sistemini güçlendirir, apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılır.

Rezene çayı :

Hazımsızlık, mide ağrısı, gaz ve sindirime bağlı diğer problemler için içilebilir. Ancak rezene çayının, diğer bitki çaylarında olduğu gibi, fazla tüketiminin bazı yan etkileri olabileceğini unutmayın.

Ada çayı :

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, beyin fonksiyonlarını geliştirir, bronşit ve astım belirtilerini hafifletir, stresi azaltır, sakinleştirir, menopoz sonrası belirtileri hafifletir, saçların beyazlamasını yavaşlatır, mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır, hafızayı güçlendirir, Alzheimer’a karşı yardımcı olarak kullanılır, kan şekerini düşürür, dişeti iltihaplanmasına karşı kullanılır, ağız yaralarının tedavisinde kullanılır, sinirsel baş ağrısını hafifletir.

Biberiye çayı :

En çok hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılan biberiye çayı; hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır, toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan dolaşımını arttırır, beyin ve kalp gibi hayati organlara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar, baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifletir.

Hibiskus çayı :

Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir, tansiyonu düşürür, tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılır, antioksidandır, kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır, kilo vermeye yardımcıdır.

 

Kekik çayı :

Öksürüğü alır, hazımsızlığı giderir, vücut için gerekli mineralleri içerir, boğaz ağrısını alır, ağız içi yaraları geçirir, dişeti hastalıklarına iyi gelir, antiseptiktir, soğuk algınlığına iyi gelir, gargara suyu olarak kullanılır, romatizma ağrılarını hafifletir, baş ağrısını geçirir.

Kuşburnu çayı :

Kan basıncını düzenler, romatizma ağrılarını hafifletir, kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır, kötü kolesterolü düşürür, şeker hastalığına karşı koruma sağlar, yüksek miktarda C vitamini içerir, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır, cilde doğal parlaklık verir, doğal bir antioksidandır, idrar yolu hastalıklarına karşı koruyucudur, idrar söktürücü olarak kullanılır.

Nane çayı :

Nane çayının buharını solumak burun tıkanıklığını giderir ve sinüsleri açar, boğaz kuruluğuna iyi gelir, gaz gidericidir, safra taşı çözer, mide bulantısını alır, kusmayı geçirir, mide ekşimesini azaltır, sindirime yardımcı olur, ağız kokusunu alır, kas ağrılarını hafifletir, kronik ağrıyı azaltır, soğuk algınlığının daha çabuk geçmesini sağlar, alerjik öksürüğe iyi gelir, astıma iyi gelir stresi azaltır, sakinlik verir.

Beyaz çay :

Obezite ve çeşitli tıbbi koşulların arkasındaki ana neden olan kan kolesterol düzeylerini kontrol eder. Metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır. Antioksidandır.

Ihlamur çayı :

Hazımsızlığı hafifletir. Soğuk algınlık ve gribe iyi gelir. Vücudu temizler ve kalp destekçisidir.

 

Değinmek istediğim bir diğer nokta ise poşet çaylar içinde tercih edilen ürünlerin başında bitki çayları geliyor. Poşet bitki çaylarının tüketicilere en büyük katkısı hijyenik koşullarda, tüm kontrollerin yapılarak tüketiciye ulaşıyor olmasıdır. Bitki çayları doğal ürünler olduğu için açık satılması durumunda kimi bozulma problemleriyle karşılaşılabilir. Poşet bitki çaylarıyla ise bu sorun ortadan kalkıyor. Açıkta satılan bu çaylarda, ürüne kimlerin eli değmiş, hasat zamanı ve tüketiciye satış zamanı arasında geçen süre gibi kontrolsüz ve riskli durumlar olabilir.

Hamile ve emziren kadınların bitki çayı tüketiminde dikkatli olması gerekir. Doğru seçilmeyen bitki çayları düşüklere neden olabilir. Ayrıca çocuklar ve yaşlılar içinde dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Herkese sağlıklı günler dilerim..

 

DİYETİSYEN BATUHAN ÇİTEMEL

3.124 okunma

Yorum Yap

15 Ağustos 2016 Pazartesi
10 ADIMDA METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIN
22 Ekim 2014 Çarşamba
SAĞLIĞIMIZ İÇİN KEFİR
25 Eylül 2014 Perşembe
SAĞLIKLI BESLEN FİT YAŞA
16 Temmuz 2014 Çarşamba
ZAYIFLAMAK MI İSTİYORSUN ?
28 Haziran 2014 Cumartesi
RAMAZAN AYINDA BESLENME ÖNERİLERİ
2 Haziran 2014 Pazartesi
SUYLA GELEN SAĞLIK
12 Mayıs 2014 Pazartesi
AKDENİZ USULÜ BESLENME
25 Nisan 2014 Cuma
ŞEKER TÜKETİYOR MUSUN ?
25 Nisan 2014 Cuma
KİŞİYE ÖZEL DİYET
online ziyaretçi: 134
 
yukarı