Eskişehir yaşanabilir bir şehir mi gerçekten? - Eskişehir Haberler

Eskişehir yaşanabilir bir şehir mi gerçekten?

Anasayfa / Yazarlar / Konuk Yazar

Devlet Demir Yolları’na ait ekonomik ömrünü de tamamlamış bir köprü yıkıldığı için bir şehirde trafik içinden çıkılmaz bir hal alıyorsa o şehir muhtemelen Avrupa şehri değildir, Avrupai bir şehir olduğu da tartışmalıdır!

 Bir şehri şehir yapan, bir yol kapandığı zaman o yolun yükünü aktarabileceğiniz daha başka yolların, seçeneklerin var olmasıdır. Seçeneklerin olmadığı yer şehir değildir, çok az olduğu yer de yaşanabilir bir şehir değildir!

 Bir şehirde bir köprü yıkıldığı, o köprü üzerindeki yol kullanılamadığı için, Eskişehir’de olduğu gibi, büyük bir trafik keşmekeşi yaşanıyorsa o şehrin belediye yönetiminin vatandaş odaklı bir hizmet peşinde koştukları, şehir halkının rahatını düşündükleri söylenemez!
 Akşam saatlerinde bir vatandaş Yunuskent’ten Çamlıca’daki evine, toplu taşıma araçlarını kullanarak 65-70 dakikada ancak gidebiliyorsa, şehir halkı toplu ulaşıma ait duraklarda onlarca dakika beklemek zorunda kalıyorsa Eskişehir’in yaşanılabilir bir şehir olduğunu söylemek nasıl mümkün olur?
 
BU NASIL AVRUPAİLİK, BU NASIL YAŞANILABİLİRLİK!
 Başka bir şehirden şehrimize gelen 9 yaşındaki bir çocuk, şehrimize gelişinden birkaç gün sonra tramvayın altında ezilerek can veriyorsa, şehrimizin belediye başkanı da bu olayda suçlaya suçlaya 9 yaşındaki o çocuğu buluyorsa, kim inanır Eskişehir’in yaşanılabilir bir şehir olduğuna?
 Çöplerin sokakların ortasına gündüzden atıldığı, kimilerinin askılara bir süs gibi asıldığı, bu çöplerin rüzgâr ya da hayvanlar tarafından parçalanması nedeniyle birçok alanın adeta küçük bir çöplük görüntüsüne büründüğü bir yer Avrupa şehri ve yaşanılabilir bir kent olabilir mi?

 En büyük bulvarı iki sıra park eden araçlarla dolan, otobüs durakları dahi otopark olarak kullanılan, tabanı yamalı asfalt olan bir şehir Avrupai ve yaşanılabilir olarak addedilebilinir mi?

 Sürücülerinin akşam sabah trafikten şikâyetçi olduğu, trafik lambalarının sıklığı yüzünden araçla ilerlemenin mümkün olamadığı yollarda, araçların sık sık çukurlara düşmesi ve tümseklere çarpması Avrupai ve yaşanılabilir bir şehir olduğumuzun mu işaretidir?

 Halk otobüslerinde seyahat eden yolcuları arızasız olarak ücretlendirmeyi henüz başaramamış bir şehir
Avrupa şehri olabilir mi?

 Yollarının ve kaldırımlarının, bırakın engelli olanları, hiçbir engeli bulunmayan yaşayanlarının bile kullanırken büyük sıkıntılar yaşadığı bir şehir yaşanılabilir bir şehir olabilir mi?

 Çocukların, gençlerin ve kadınların kendi mahallelerinde spor yapmak, gezinmek ya da hava almak için yeterli alt yapıyı, parkı, koşu yolunu bulamadığı bir şehir ne kadar Avrupai ve ne kadar yaşanılabilirdir ki?
 Alınan mesafeye göre şehir içi toplu ulaşım ve içilemeyen musluk suyu bedellerinin bu kadar yüksek olduğu bir şehir ne kadar yaşanılabilir bir şehirdir ki?
 
ÇOCUKLARIN TRAMVAY ALTINDA, SU KANALLaRINDA ÖLMEDİĞİ BİR ŞEHİR!
 Sağanak yağışların olduğu zamanlarda cadde ve sokakları göle dönen, içinden geçen sulama kanallarında çocukların can verdiği bir şehir yaşanılabilir bir şehir midir?

 Örnekleri daha da arttırmak mümkün. Ancak örnekleri arttırmanın da bize bir faydası yok ve keşke olumsuz yönde tek bir örnek bile veremeyecek durumda olsaydık. Ama önemli olan şehri yönetenlerin, kendilerini marka olarak görenlerin tüm bu eksikleri, yanlışları, hataları görüp ona göre kendilerini ve kendilerine bağlı kurumların yaptıkları işleri düzeltmeleridir.

Meydana getirilen algı nedeniyle şehirde yaşayan insanların bir bölümü bir süre tüm bu eksiklerimizi görmezlikten, duymazlıktan, bilmezlikten gelse de eninde sonunda acı gerçekler ile karşı karşıya gelecekler. Her geçen gün Eskişehirliler daha fazla, kendilerine anlatılan Avrupailik ve yaşanılabilirlik masallarından gerçeğe uyanmaya başlayacak.

 Eskişehir halkının bir bölümünde bu uyanış başlamış durumda. Çünkü daha düne kadar övündüğümüz şeyleri hemen her şehrin yapmış ve yapmakta olduğunu, hatta şehrimizi kimi konularda geçmeye başladıklarını fark ediyor ve endişeye kapılıyorlar. Bu Eskişehir için oldukça faydalı bir uyanış. Çünkü şehrin kusurları, eksikleri Porsuk kenarının ışıklandırılması ve şehrin heykellerle donatılması ile örtülemeyecek kadar ortada ve bu kusurların giderilmesi için çalışan bir belediye yok ortada!
 Eskişehir halkı, önümüzdeki yerel seçimleri yeteri kadar iyi değerlendiremediği takdirde, bugün olduğundan çok daha büyük sıkıntılar yaşamaya devam edecek, şikâyetlerini anlatabileceği bir merci dahi bulamayacaktır!

 Gerçek anlamda, hemen her yönüyle yaşanılabilir bir Eskişehir’i ortaya çıkarabilmek için her birimiz üzerine düşeni hakkıyla yerine getirmek zorunda. Bazen üzerimize düşen sadece bu eksiklerimizi, kusurlarımızı fark edebilip düzeltebilecek belediye başkanları seçebilmektir!
 
ARTIK KEM KÜM ETMEYECEĞİZ!
 14 Haziran 2012 tarihinde “Frig kem küm!” başlığıyla bir yazı yazmış ve Eskişehir’in sahip olduğu tarihi zenginliğin kıymetinin bilinememesine isyanımızı dile getirmiştik. Yazımız FRİGKÜM’ün, yani Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği’nin çalışmaları ile ilgiliydi. Kurucuları Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütühya İl Özel İdareleri olan FRİGKÜM ile ilgili yazımızdan sonra İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Yapıcı aramış ve kuruluş ve hakkında bizi bilgilendirmişti. Esas itibariyle 150 bin liralık bütçesi dikkatimizi çekmişti FRİGKÜM’ün.

Ancak bir kuruluşta görev alanlar eğer kafaya iyi bir şeyler yapmayı koyarlarsa küçük bütçeler onların önünde bir engel olamıyor. Frig Yürüyüş Yolu da işte küçük bütçe ile yapılan işlerden birisi. 500 kilometrelik bir alanının görülmesini sağlayacak şekilde oluşturulan yürüyüş yolu uluslar arası standartlara uygun işaretleme, bilgilendirme ve yönlendirme çalışmaları tamamlandıktan sonra hizmete açıldı. Tarihi doğal güzellikleri seyreyleyerek bir gezi gerçekleştirmek bundan sonra çok daha keyifli olacak. Küçük, basit gibi görülen bu iş Frig mirasını değerlendirme adına atılmış adımların en önemlilerinden birisi. Hayırlı olsun…

Şezai Şen
İkşi Eylül Gazetesi

11.524 okunma

Yorum Yap

14 Ağustos 2018 Salı
Kur balon, rakamlar gerçek!
30 Ağustos 2017 Çarşamba
10 milyon kesseniz ne olur!
8 Ağustos 2017 Salı
YABANCILIK ÇEKMİYORDUR
8 Mayıs 2017 Pazartesi
Büyükşehir işkencehânesi
29 Ocak 2017 Pazar
Alpay’a vurmadan önce…
1 Mart 2014 Cumartesi
İftirayı Basıp Dağıtmış
23 Şubat 2014 Pazar
Seçmen ‘Önce Eskişehir’ derse
23 Ocak 2014 Perşembe
Büyükerşen’in hırçınlığı...
19 Aralık 2013 Perşembe
HAK ETTİN BUNU ERDOĞAN
10 Aralık 2013 Salı
Eskişehir’i Allah Korudu
1 Aralık 2013 Pazar
Orhan Hoca üzülmüş müdür?
28 Kasım 2013 Perşembe
GURUR VEREN ŞEHİR?
1 Kasım 2013 Cuma
Ne gereği vardı AK Parti?
16 Ekim 2013 Çarşamba
PRINCE OF ESKİŞEHİR
22 Haziran 2013 Cumartesi
Orantısız reklam gücü
3 Haziran 2013 Pazartesi
Fikircibey yazdı:Toplumsal muhalefet
26 Eylül 2012 Çarşamba
ESKİŞEHİR’E YAZIK EDİLİYOR..
12 Eylül 2012 Çarşamba
Büyükerşencilik
23 Temmuz 2012 Pazartesi
RAMAZAN TAKVAYI ÖĞRENME AYIDIR
13 Haziran 2011 Pazartesi
Beş maddede seçim analizi
27 Mayıs 2011 Cuma
Bir CHP iktidarı olunca ne olur?
22 Nisan 2011 Cuma
Bu nasıl bir hesaptır?
12 Aralık 2010 Pazar
Omlet Partisi
10 Kasım 2010 Çarşamba
Bu kadar da pişkinlik olmaz ki...
6 Ekim 2010 Çarşamba
Termal ayıbımız
27 Eylül 2010 Pazartesi
"Korsan gemisi" de iyi para eder...
online ziyaretçi: 1619
 
yukarı