Üye girişi  
Eskişehir
www.eskisehir.net.tr

 
 
Anasayfa
İletişim 
Apart ve Yurtlar
Arkadaş
Chat / Sohbet YENİ
Emlak Merkezi
Etkinlik Gündemi (konser, parti, sergi,...)
Fıkra
FİRMA REHBERİ
Forum
Foto Galeri
Gazete ve Haber Linkleri
Gruplar
Haber
Otomobil - Otocenter
Oyun oyna YENİ
RADYO - TV İZLE YENİ
Seri İlanlar
Sinema
Şiir
Tiyatro & Senfoni
emlak sitesi  
 Sitede Ara  
 
  Bilim-Teknoloji    Ekoloji    Ekonomi    Eğitim    Güncel    Kültür-Sanat    Magazin    Otomobil-Motorsiklet    Polis    Politika    Sağlık    Spor    Yaşam   
 
MALLA İBADET NASIL YAPILIR
MALLA İBADET NASIL YAPILIR
9.06.2018 

Allah’ı tanıyan, Sevgili Peygamberimize gönülden bağlı olan Müslümanlar, ibadetlerini düzgün yapmaya gayret ederler. Allah ne buyurmuşsa ve Peygamberimiz ne yapmış veya nelerden bizi sakındırmışsa onları inanç bütünlüğü içerisinde ele alır ve yaşamaya gayret ederler. 

Kul olanın, bizler olduğunu bilirler” ve bir takım sorumluluklarının bulunduğunun şuurundadırlar. Hiçbir hareketi veya ibadeti, kendi kafalarından artırmaz veya eksiltmezler.  İyi niyetle yapmak istediği halde yapamadıkları görevlerin de Allah katında af edilmesini dilerler. Bu inanç ve şuurda ki Müslümanlar, Peygamberimizin yaşadığı Asr-ı Saadetten bu yana ve bu günden de kıyamete kadar sadece bedeni ibadet yapmakla kalmamış, bunun yanı sıra mal (ihtiyaç gideren şey) ile de ibadet etmişlerdir.

Tabii dinimizde farzlar hangileridir, vacipler hangileridir, sünnetler hangileridir bunların iyi bilinmesidir.

Allah’ın açıkça yaptığı emirlerini yerine getirmek, şarttır. Bunun şöylesi, böylesi olmaz, yapıp yapmamak açısından üzerinde yorum ve tevil yapılamaz. Namaz kılmak ve bunu beş vakitte yerine getirmek, işte böyle kesin bir görevdir. Ramazan’da bir ay oruç tutmanın da böyle bir emir olduğunu bilirler.

Sünnete (Peygamberimizi yaptıkları ve yapmadıkları) hassas davranan insanlardırlar. Zira Rabbimiz bir ayetinde; “O, size neyi vermişse alın, sizi neden men emişse onu bırakın” buyurması, Peygamberimize uymanın önemini vurgulamaktadır.

Zamanın Müslümanları olarak, Allah kabul etsin, hepimiz namazlarımızı kılıyoruz, oruçlarımızı tutuyoruz, sohbetlerimizi yapıyoruz, zikirlerimizi yerine getiriyoruz. Ulaşabildiğimiz yerlere hâlimizle (yaşantımızla) ve kâlimizle (sözlerimizle) tebliğimizi yaparak bütün insanların dünya ve ahret saadetine kavuşması için çalışıyoruz.

MÜSLÜMANIN BÜYÜK İMTİHANI

İyi bilinmelidir ki mal ve para, Müslüman’ın en büyük imtihanıdır. Müslüman, bedeni ibadetlerini yaptığı gibi mali ibadetlerini de yerine getirmeye mecburdur.

Efendim, Hacca ve Umreye giderken büyük paralar harcıyoruz ya…” dememiz bizi bu mali sorumluluktan kurtaramaz. Elbette bu yolda yaptığımız harcamalar da bizim birer ibadettir ve ecir olarak bize dönecektir. Ancak Allah’ın Kur’an-ı kerimde açıkça belirttiği ve farz olan harcama yerleri sadece hac ve umreden ibaret değildir.

Harcanması farz olan, mali ibadetlerden ikisi zekât ve cihattır.

Her farz gibi bu farzların da edasının farzları vardır. Edasının farzlarından birisinin yerine gelmemesi, bu farzın eda edilmediğinin işaretidir.

Namazın edasının farzı, bilindiği gibi on ikidir. Bunun altısı namazın dışında ve altısı da içindedir. Bunlardan birisi yerine getirilmezse önce namazımız olmaz. Mesela vakit bir farzdır. Vakti girmeden bir namaz kılınamaz. Kılarsanız o namaz olmaz.

Bir hayır sahibi, zekâtını cami yapımında kullanamaz. Yol, çeşme, okul, gibi iyi işler için harcadığı para, zekât farzının edasını sağlamaz. Kur’an-ı Kerimde zekât harcanacağı sekiz sınıf sayılmıştır. Ancak bu sınıflardan birisine giden para zekât sayılır.

Bu sınıflardan birisi de “zekât amilleri” sınıfıdır. Yani zekâtı toplayan, onun muhasebesini yapan, onu muhafaza eden ve onu dağıtan sınıfta çalışan insanların maaşları bu zekât fonundan ödenebilir. Bu sınıf bu gün maalesef yoktur. Her zengin Müslüman kendi zekâtını kendi dağıtmaya çalışmakta ve yeteri kadar ödeyip ödemediği, uygun yerlere verip vermediği kontrol edilememektedir.

Peygamberimizin vefatından sonra bazı kabileler, namazlarını kıldıkları halde “Biz zekât vermeyeceğiz” dediler. O sırada Halife (Devlet başkanı) olan Hazreti Ebu Bekir bunlarla harp ederek, onları da zekâtlarını devletin toplamasını sağlamıştır.

Dikkat edelim… Zekât vererek yaptığımız ibadetin, Allah katında kabul edilmesini sağlayacak şartları da yerine getirmeye çalışalım. Böylece bu ibadetimiz makbul olsun.

CİHADA PARA ÖDEMEK

Farz olan diğer bir ödeme yeri cihattır. “Ben zekâtımı ödüyorum, sadaka veriyorum. Bu yetmez mi?” diyenlere hemen hatırlatalım ki zekâta para vermek nasıl farzsa, cihada da para vermek de ayni şekilde farzdır ve bunlar ayrı iki farzdırlar.

Kur’an-ı Kerim de cihad edin ayetlerin arkasından gelen ayetler; “mallarınızla, canlarınızla” buyrulmaktadır. Ayette can’dan önce malın zikredilmesi, Müslüman için bir başka öneme haizdir.

Bir Müslüman elbette malının 1/40 veya yüzde 2,5 her yıl zekât olarak verirken, yapılan cihada da ödeme yapacaktır. Hem de öyle bir ödeme ki, cihada yaptığın ödemede verilen paranın sınırı olmayacaktır. Verebildiğin kadar, verdiğin paranın seni acıttığına kani oluncaya kadar… Cihad için bir ödeme yaptın da bu ödediğin para, “deve de kulak kalıyor” ise bu insanın kendisini aldatmasından başka bir şey olmamaktadır. Çünkü zaten malın ve paranın gerçek sahibi Allah’tır ve Müslüman bundan imtihan olunmaktadır.

Hazret-i Ömer’den (r.a) rivayet edilen bir hadis-i Şerifte; “Bizden ne zaman cihad için para istense, her seferinde Ebu Bekir bizi geçerdi. Eğer bir daha para istenirse, “Ben Ebu Bekir’i geçeceğim” diye niyetlendim. Bir gün yine Cihad için para istendi. Malımın yarısını getirdim ve verdim. Bir de gördüm ki Hazret-i Ebu Bekir yine bizi geçti. O malının tamamını getirerek verdi” demiştir.

Peygamberimiz Hazret-i Ebu Bekir’e; “Çoluk çocuğun için geriye ne bıraktın? Ya Ebu Bekir” diye sorunca ilk soruyu cevapsız bırakıyor. Peygamberimizin kinci sorusunu da cevap veremiyor. Ancak soru üçüncü kere tekrarlanınca; “Onlara, Allah ve Resulünü bıraktım, yetmez mi… Ya Resulallah” diyebiliyor.

Bu gün “Ben Müslüman’ım” diyenler, dikkat etmelidirler. Zekâtlarını ne kadar ve nasıl veriyorlar? Mallarından cihada para ayırabiliyorlar mı? Cihad farzının edası için ne kadar verebiliyorlar? Bakın çevrenize… Kimler cihad ediyorlar?

İyi bilinmelidir ki eda edilmeyen bir ibadet (velev ki mali ibadet olsun) o Müslüman da sorumluğunu artıracaktır. Eğer eda edilmiş (verilmişse) ancak o zaman sorumluluktan kurtulunabilinir.

 

 


1174 defa okundu 

Bu habere yorumlar 
 
En Çok OkunanlarNevzat Laleli

Diğer Yazıları
SIRAT-I MÜSTEGİYM DE OLMAK
20 Ekim 2018 Cumartesi
TOPLUM VE SİYASET
13 Ekim 2018 Cumartesi
TOBB MACERASI
6 Ekim 2018 Cumartesi
GÜMÜŞ MOTOR VE ERBAKAN
29 Eylül 2018 Cumartesi
OMUZ OMUZA BİR ÖMÜR
22 Eylül 2018 Cumartesi
MARİFET EN İYİSİNİ SEÇMEK
15 Eylül 2018 Cumartesi
OY VERMEK ONAYLAMAKTIR
8 Eylül 2018 Cumartesi
RÜŞVET VE İSRAF ÖNLENMELİDİR
1 Eylül 2018 Cumartesi
TAKDİR EDİLECEK HİZMETLER
29 Ağustos 2018 Çarşamba
ÇÖKÜŞ KAÇINILMAZDIR
17 Ağustos 2018 Cuma
BELEDİYECİLİKTE BİR EFSANE
15 Ağustos 2018 Çarşamba
İLAHİ YARDIMI TALEP ETMEK
11 Ağustos 2018 Cumartesi
BAŞKAN AHLAKLI OLMALIDIR
4 Ağustos 2018 Cumartesi
BELDE-İ EMİN SEÇECEĞİZ
30 Temmuz 2018 Pazartesi
TARİKATLAR NE KADAR MUHKEM
7 Temmuz 2018 Cumartesi
TÜRKİYE PETROLLERİ KİMİN
30 Haziran 2018 Cumartesi
SEÇİM TAMAM YA İCRAATLAR
27 Haziran 2018 Çarşamba
MEMURUNUZ ÇALIYOR MU
23 Haziran 2018 Cumartesi
MALLA İBADET NASIL YAPILIR
9 Haziran 2018 Cumartesi
İMAN PARÇALANAMAZ
26 Mayıs 2018 Cumartesi
GEÇİM Mİ YOKSA SEÇİM Mİ
14 Mayıs 2018 Pazartesi
İSLAM SARAYININ TEMELİ İMAN
14 Nisan 2018 Cumartesi
EVLENMEDE AKIL ÖNCELİĞİ
7 Nisan 2018 Cumartesi
MİLLİ GENÇLİK ZULME KARŞIDIR
31 Mart 2018 Cumartesi
AFRİN NERE BİZ NERE
24 Mart 2018 Cumartesi
YENİDEN DÜNYANIN HÂKİMİ
17 Mart 2018 Cumartesi
YÜRÜ KARINCA
10 Mart 2018 Cumartesi
MUTLU SEYEHATİN ŞARTLARI .
3 Mart 2018 Cumartesi
MEDYANIN ERBAKAN DÜŞMANLIĞI
26 Şubat 2018 Pazartesi
MİLLET BİZİM YANIMIZDADIR
19 Şubat 2018 Pazartesi
YENİDEN GÜÇLÜ TOPLUMA…
10 Şubat 2018 Cumartesi
GÜÇLÜ TOPLUM OLMAK
3 Şubat 2018 Cumartesi
MEKKE FETH OLUNUYOR
20 Ocak 2018 Cumartesi
MİLLİ GÖRÜŞ ERLERİ İLE
13 Ocak 2018 Cumartesi
AGD VE MEKKE’NİN FETHİ
6 Ocak 2018 Cumartesi
İNANCIMIZA NE KADAR HASSASIZ
29 Aralık 2017 Cuma
EKSİK FORMÜL (5n + 1k)
23 Aralık 2017 Cumartesi
MİLLİ GÖRÜŞ İÇİN ÇALIŞMAK
2 Aralık 2017 Cumartesi
HAY-DER’DEN SP’YE ZİYARET
25 Kasım 2017 Cumartesi
 
 
 • Eskişehir Telefon Rehberi
 • Estram
 • Nöbetçi Eczaneler
 • Tiyatro Etkinlik
 • Ulaşım

 •  
  BATUHAN ÇİTEMEL
  KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN PÜF NOKTALARI
  GÜNDOĞDU YILDIRIM
  BEŞ YILDIZLI TÜKETİM
  Hüseyin DÜŞ
  Vakit Değiştirme Vakti!..
  Hüseyin GÜVEN
  BAKKAL DEFTERİ…
  Konuk Yazar
  Kur balon, rakamlar gerçek!
  Mehmet KIZILKAYA
  Düşmanın En Zor Olanı “Nefis”
  Mehti Saraç
  SÜPERBAHİS(BAHİS SİTESİ)CİDDİ ŞEKİLDE DOLANDIRIYOR
  Nevzat Laleli
  SIRAT-I MÜSTEGİYM DE OLMAK
  Özgür TIKIZ
  Devlet Vatandaşına Tuzak Kurmaz!
   


  Son Yorumlar
  Yeşil dostu belediyemiz. . . Oradaki ağaçları kışı... devamı
   

  online ziyaretçi: 275
  online üye: 0
   
    eskişehir


  eskisehir@eskisehirreklam.com