AFAD, 28 İlde Milli İşletim Sistemi PARDUS’a Geçti - Eskişehir Haberler

AFAD, 28 İlde Milli İşletim Sistemi PARDUS’a Geçti

Anasayfa / Bilim-Teknoloji
AFAD, 28 İlde Milli İşletim Sistemi PARDUS’a Geçti

AFAD, şu ana kadar 28 AFAD İl Müdürlüğü’nde milli işletim sistemi PARDUS’u devreye aldı. Gelişmeyi, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu dijital ortamda düzenlenen Kamu Bilişim Dijital Zirvesi'nde yaptığı konuşmada duyurdu. AFAD’ın bilişim alanında gururla anlatabileceği birçok çalışması olduğunu belirten Dr. Güllüoğlu, yazılımların da PARDUS’a göre yenilendiğini ifade etti.

Türkiye, ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ kapsamında kendi imkânları ve insan kaynağıyla ürettiği teknoloji ile yazılımları her alanda arttırıyor. AFAD ise bilişim çalışmalarını, Afet Yönetiminde Teknolojik Dönüşüm’ konsepti ile hayata geçiriyor. AFAD’ın konsepti, kendi vatandaşlarının Türkiye’de ürettiği, açık kaynaklı, lisans maliyetsiz ve datası ülke içinde kalan ürünleri geliştirmeyi ve kullanmayı önceliyor. AFAD, bu doğrultuda altyapısını ve yazılımlarını PARDUS’a göre yeniliyordu. AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, milli işletim sistemi, açık kaynaklı yazılım ve yerli ürünler konusunda AFAD’ın geldiği noktayı Kamu Bilişim Dijital Zirvesi'nde anlattı.

"PARDUS İle Uyumlu Yazılımlar Kullanıyoruz"

AFAD Başkanı, konuşmasında "Bugüne kadar 28 il müdürlüğümüzde PARDUS geçişlerimizi yaptık. AFAD olarak PARDUS 'u önemsiyoruz. Sadece bir işletim sistemi değiştirip de arka planda Windows kullanan değil, kullandığımız her yazılımın Linux tabanlı olmasına önem veriyoruz. PARDUS ile uyumlu bir şekilde çalışacağına inandığımız yazılımları kullanıyoruz. Herhangi bir yazılım alırken buna dikkat ediyoruz. Elektronik posta sistemi ve güvenliği konusunda klasik uygulamalardan başka bir uygulamaya geçtik." ifadelerini kullandı.

Açık Kaynaklı Uygulamalara Ağırlık Veriliyor

Veri depolama sistemi konusunda da iki yerli üreticinin ürettiği kabinleri ve ürünleri kullandıklarını anımsatan Dr. Güllüoğlu, "Yine veri tabanı konusunda da açık kaynak kodlu ama güvenliğinde hiçbir eksiği olmayan, hatta daha sağlam uygulamaları kullanmaya çalışıyoruz. Veri görselleştirmesi ve raporlaması konusunda da yerli bir ürün olan Pano sistemini kullanmaya çalışıyoruz. Bütün bunların hepsini dijital.afad.gov.tr web sayfası üzerinden paylaşıyoruz." diye konuştu.

"Kamudaki Bilişim Bütçeleri İnsan Kaynağını Geliştirmeye Aktarılmalı"

Türkiye'nin çok ciddi bir insan sermayesi olduğunu belirten AFAD Başkanı, "Üretilecek ürünlerin dünyaya yayılması anlamında Türkiye'nin açık kaynak ekosisteminde, o 'network'lerde çok daha fazla yer edinmesi gerektiğini düşünüyorum. Kamunun, bu konudaki bütçelerini lisanslardan daha çok insan kaynağını geliştirmeye aktarması ve kendi içinde pişirdiği ürünü dünya ülkelerine servis etmesinin dünya için daha hayırlı olacağını düşünüyorum." cümlelerini kaydetti.

 

1.918 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1340
 
yukarı