GÜRLEYİKLİLER BİR ARAYA GELDİ - Eskişehir Haberler

GÜRLEYİKLİLER BİR ARAYA GELDİ

Anasayfa / Kültür-Sanat

Gürleyik Dernek Başkanı Halit Gürsoy ve Gürleyikli gençler istişare için bir araya geldi.

Gürleyik Dernek Başkanı Halit Gürsoy, Gürleyikli genç bir heyet ile bir araya geldi. Alaaddin Park Kafe’de gerçekleşen istişare toplantısına Gürleyik dernek başkanı Halit Gürsoy, Gürleyikli gençlerin öncülerinden Ayhan Cızık,, Burak Uysal, Melih Yılmazer, Hamid Corcor ve bir çok genç Gürleyik sevdalısı katıldı. İstişare toplantısında dünden bugüne Gürleyik köyünü yakından ilgilendiren tüm konular ele alındı. İstişare toplantısında Gürleyikte özellikle bayramlarda ve hafta sonlarında yaşanan trafik yoğunluğu, günü birlik gelen yerli turistlerin kurallara uymaması. Kamp yapanların ve dahi ziyaretçilerin mangal yasağını delmesi, HES, Hacı Halit Ağa Konağı ve müştemilatı ele alındı.

Gürleyikli gençlerin öncülerinden Ayhan Cızık konuşmasında ‘Bu toplantının alt yapısı sosyal ağlarda sağlanmıştı. Faydalı bir toplantı oldu. Problemleri masaya yatırdık, çözüm yolları aradık.
Gürleyik köyümüzün içme suyu problemi var. Kullanma suyumuz azaldı ve pis. Diğer yandan gelen turistlerin, ziyaretçilerin Gürleyik köy yapısına uygun davranmadıklarından şikayetçiyiz. Çevreyi kirletiyorlar. Kendi köyümüzde yabancı gibi olduk. Bu husuta dernek kurmaya karar verdik.’ dedi.

Dernek Başkanı Halit Gürsoy ise yaptığı açıklamada ‘Artık doğayı korumak için bazı gösteriler yapmak zorundayız. Büyükşehir yasasıyla birlikte bazı şeyler eskisi gibi olmayacak. Gürleyik artık mahalle oldu. Gürleyik potansiyel bir köy oldu. Yabancılaşma istemiyorsanız örneğin Katar, ancak kendi malımıza sahip çıkarsak köyümüze sahip çıkmış oluruz. Yılda iki bayramda yoğunluk normal, çözüm adına adım atmalıyız. Bizler her türlü önlemi almak için Kültür Bakanlığına dilekçe verdik. Bütün kurumlar Gürleyikte toprak sahibi. Mihalıççık Belediyesinden tutun, DSİ’ye herkesin toprağı var. Festivaller yatık.
STK’alrı yanımıza aldık. Siyasilerden destek gördük. Hamamyolun da HES için imza topladık, kendi köylülerimiz bile o dönem gelip imza vermedi. Biz direndik HES mücadelemizi kazandık. Gençlere dernek konusunda destek vereceğim’ Dedi.

Katılımcılara ev sahipliği yapan Halit Gürsoy Gürleyikli gençlerin öncülerinden Ayhan Cızık’a günün anlam ve önemine binaen Yunusemre’nin bir portresini ve hat yazılarından oluşan hediyeler takdim etti.


Haber: Hüseyin Güven

 

1.444 okunma

Yorum Yap

30 Mayıs 2019 Perşembe

Festivale Gölge Düşüren OLAY

30 Mayıs 2019 Perşembe

Kral Midas’a Görkemli Gala

30 Mayıs 2019 Perşembe

ÇOCUKLARIN ESERLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

27 Mayıs 2019 Pazartesi

Odunpazarı’nda tiyatro günleri

27 Mayıs 2019 Pazartesi

Oda Müziği Konserleri devam ediyor

23 Mayıs 2019 Perşembe

21 DİLDE 21 MAYIS

23 Mayıs 2019 Perşembe

YUNUS’UN TORUNLARI BEĞENİ TOPLADI

23 Mayıs 2019 Perşembe

‘Yansımalar’ sergisi açıldı

online ziyaretçi: 213
 
yukarı