Sağlık Çalışanları Aşı Olmaya Başladı - Eskişehir Haberler

Sağlık Çalışanları Aşı Olmaya Başladı

Anasayfa / Sağlık
Sağlık Çalışanları Aşı Olmaya Başladı

Pandemiyle mücadelede en ön sayfa yer alan sağlık çalışanlarımıza CoronaVac aşısı yapılmaya başlandı.

Çin’den getirilen 3 milyon doz Korona virüs aşısının analizlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu “ Acil kullanım onayı” vermesiyle Sinovac’ın ürettiği CoronaVac aşısının ilk dozu, Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerine yapılmasıyla birlikte İlimiz dede Kamu ve Özel sağlık kuruluşlarında görev yapan 14 binden fazla sağlık çalışanlarına da aşı yapılmaya başlandı. Kent genelindeki kamu ve özel  sağlık kuruluşlarında yaklaşık 150 aşı odası düzenlendi.

 Eskişehir Şehir Hastanesinde sağlık personellerinin aşılama çalışmalarına katılan İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Uğur Bilge; Aşı uygulamalarının pandemiyle mücadelede dönüm noktası olacağını belirterek, konuyla ilgili olarak “Dünyadaki başlangıcı ile değerlendirdiğimiz zaman 1 yıldan beri Koronavirüs pandemisiyle mücadele ediyoruz. Bu süreçte bu hastalığın nelere yol açabileceğini hepimiz gördük. Pandemilerin en büyük sıkıntısı sağlık sistemini ve ekonomileri çökertmesidir.  Şu anda Türkiye ve Eskişehir açısından tarihi bir anı hep beraber yaşıyoruz. Bugün itibariyle başlayacağımız aşı çalışmasıyla birlikte pandemi de önemli bir dönüm noktası olacağı kanaatindeyim. Öncelikle aşı olacak herkese teşekkür ediyorum. Aşı karşıtlığı pandeminin çözümü değildir. Eğer bu virüsü ortadan kaldırmak istiyorsak aşı en önemli kilit noktasıdır. Bu nedenle sağlık çalışanlarımıza da daha sonrasında takvime göre aşılanacak herkese çağrı yapmak istiyorum. Sıra geldiği zaman en kısa zamanda aşınızı olun. Bu şekilde ancak kısıtlamaları kaldırabiliriz.” dedi.
         
Çin’den getirilen aşıların Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği kriterlere uygun olduğunu ifade eden Müdürümüz Prof. Dr. Bilge, “Eskişehir’de 14 binden fazla sağlık çalışanımız var. Özel, il müdürlükleri ve belediyeler de dahil bu sayıya. 150’den fazla aşı odası kurduk. MHRS sistemi üzerinden randevu alınıyor. Sonrasında da aşıla uygulaması üzerinden kişinin kimlik numarasından bakıyoruz. Aşı tanımlandıysa uygulamayı yapacağız. Aşı etkin ve güvenilir bir aşıdır. Bu aşı dünya sağlık örgütünün kriterlerinin üzerinde bir aşıdır. Klasik yöntemle yapılmış olması diğer aşılara göre daha güvenli kılmaktadır. Yan etki oranı oldukça düşüktür. Bu konuda insanların güvenmelerini tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Şehir Hastanesinde başlanan aşılama çalışmasında CoronaVac aşısını ilk olarak yaptıran Müdürlüğümüz Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Dr.Seydi Ahmet Güllü ve Eskişehir Şehir Hastanesi’nde görev yapan Op. Doktor Zakir Mantı aşıya güvenerek yaptırdıklarını vurguladılar.

Şehir Hastanesindeki başlanan aşılama çalışmalarını Müdürlüğümüz İdarecileri ve Hastane Yönetimi yakından takip ettiler.

2.227 okunma

Yorum Yap

17 Şubat 2021 Çarşamba

Pandemide Fiziksel Aktivitenin Önemi

17 Şubat 2021 Çarşamba

Covid-19 geçirenler dikkat!

17 Şubat 2021 Çarşamba

Oturma Hastası Olabilirsiniz

online ziyaretçi: 548
 
yukarı