Verem Olarak Bilinen Tüberküloz Hastalığı Önlenebilen Bir Hastalıktır - Eskişehir Haberler

Verem Olarak Bilinen Tüberküloz Hastalığı Önlenebilen Bir Hastalıktır

Anasayfa / Sağlık
Verem Olarak Bilinen Tüberküloz Hastalığı Önlenebilen Bir Hastalıktır

Verem Eğitimi ve Farkındalık Haftası nedeniyle açıklama yapan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, “Verem olarak bilinen tüberküloz hastalığı önlenebilen bir hastalıktır” dedi.

Tüberküloz (TB) bulaşıcı bir hastalıktır ve TB, 2018 yılı istatistiklerine göre dünyadaki ilk 10 ölüm nedeninden biridir. Dünyada  2018 yılında tahminen 10 milyon yeni TB vakası eklenmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 21’inci yüzyılda milyonlarca insanın verem olarak bilinen tüberkülozdan hayatını kaybetmesi kabul edilemeyeceğini belirtiyor. Tüberküloz hakkında açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge, “Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ve bebeklerde hastalığın yayılma riski daha kolay görülmekte; zayıflık veya yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık, titreme, ateş, geceleri terleme hastalığın başlıca belirtilerindendir. Dedi

 Doç. Dr. Uğur Bilge; Ayrıca Türkiye’de tüberküloz tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar yıllardan beri Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmakta ve hastalara ücretsiz dağıtılmaktadır. Hastalık önlenebilir ve tedavi edilebilir. Kendinizi, sevdiklerinizi ve çevrenizdekileri korumak için; Yaşadığınız ortamları sık sık havalandırarak temiz hava akımı sağlayınız, öksürürken, hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatınız, çocuklarınıza mutlaka verem  aşısı yaptırınız, iki haftadan uzun süren öksürükle birlikte balgam, ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik gibi şikâyetleriniz varsa lütfen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz” diye konuştu.

1.476 okunma

Yorum Yap

31 Ağustos 2020 Pazartesi

Saç Kaybına Dikkat !

online ziyaretçi: 346
 
yukarı