Mobil Kanser Tarama Aracı Ücretsiz Hizmet Veriyor - Eskişehir Haberler

Mobil Kanser Tarama Aracı Ücretsiz Hizmet Veriyor

Anasayfa / Sağlık
Mobil Kanser Tarama Aracı Ücretsiz Hizmet Veriyor

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğüne ait mobil tarama aracında kanser taramaları ücretsiz olarak yapılıyor.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge,ücretsiz olarak verilen kanser taramaları  ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Müdür Bilge, En sık görülen kanser türlerinden olan Meme Kanseri, Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri ve Kalın Bağırsak (Kolon) Kanserinin yapılacak basit testler ile erken tanısının mümkün olduğunu belirterek;40-69 yaş aralığındaki kadınların, meme kanseri için 2 yılda bir mamografi çekimi, 30-65 yaş aralığındaki kadınların, Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri için 5 yılda bir smear ve HPV -DNA testi, 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerin Kalın Bağırsak (Kolon) Kanserleri için ise 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ve 10 yılda bir Kolonoskopi yaptırmaları erken teşhis için önerildiğini söyledi.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, Her üç kanser taramasın da müdürlüğümüz bünyesindeki Sağlıklı Hayat Merkezleri “Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde” (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde Ücretsiz olarak yapıldığını, merkezlere Uzak mesafelerde ikamet eden vatandaşlarımızın sağlık müdürlüğüne ait KETEM araçları ile Aile Sağlığı Merkezleri önünden alınarak Sağlıklı Hayat Merkezlerine transferi sağlanıp mamografileri çekilerek tekrar Aile Sağlığı Merkezleri önüne bırakıldığını söyledi.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge Ayrıca; ‘Mobil Kanser Tarama Aracı’nın da vatandaşların hizmetine sunulduğunu, Mobil Kanser Tarama Aracı ile öncelikle perifer ilçelerde hizmet sunulduğunu bugüne kadar Çifteler, Sivrihisar, Dümrek, Kaymaz, Beylikova, Alpu, Mahmudiye de halkımıza hizmet verildiğini, ücretsiz olarak  verilen kanser taramaları hizmetinin diğer ilçelerde de devam  edeceğini sözlerine ekledi.

1.657 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 351
 
yukarı