AKCİĞER KANSERİNE KARŞI BÜYÜK BULUŞTA ESTÜ İMZASI - Eskişehir Haberler

AKCİĞER KANSERİNE KARŞI BÜYÜK BULUŞTA ESTÜ İMZASI

Anasayfa / Sağlık
AKCİĞER KANSERİNE KARŞI BÜYÜK BULUŞTA ESTÜ İMZASI

Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi öğretim üyeleri, ortaklaşa geliştirdikleri buluş ile yerli ve milli kanser ilacı geliştirme konusunda önemli bir adım attı. Eskişehir Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehtap Kutlu ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sağlık Programları Başkanı Doç. Dr. Gökhan Kuş’un akciğer kanseri tedavisi için geliştirdikleri buluş, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’nden patent alarak önemli bir bilimsel gelişmeye imza attı.

Ülkemiz ve üniversitemiz adına bir ilk olan “Ceranib-2” kullanımı ile akciğer kanserinin tedavisi ve yerli kanser ilacı geliştirilmesinin yolu açılmış oldu.

Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ortaklığında tamamlanarak patentlenen proje sayesinde, akciğer kanseri hücrelerinde bir enzim olan “Seramidaz”ın inhibitörü “Ceranib-2”nin bu kanser türünün tedavisinde kullanılabilir olduğu kanıtlanmış oldu. 

"Akciğer kanseri hücrelerini etkisiz hale getirmeyi başardık."

Kanser çalışmalarının son zamanlarda artmış olmasına rağmen kanser vakalarının da hızlı bir artış gösterdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mehtap Kutlu ve Doç. Dr. Gökhan Kuş, görüşlerini şu şekilde aktardı: “Kanser oluşumu ve gelişimi ile ilgili olarak çok sayıda biyolojik mekanizma bulunuyor. Biyolojik olarak aktif lipitlerin kanserin tanı, teşhis ve tedavisindeki rolleri oldukça büyük. Lipit metabolizmasındaki yollarda ise pek çok enzim yol almaktadır. Biz de bu enzimlerden ‘seramidaz’ enziminin çalışmasını baskılayarak akciğer kanseri hücrelerini etkisiz hale getirmeyi başardık.”

“Beş sene içinde yerli ve milli bir kanser ilacı geliştirme amacındayız"

Projenin gelecek hedeflerine de değinen Prof. Dr. Kutlu ve Doç. Dr. Kuş, şu bilgileri aktardılar: “Bundan sonrası için bu ve diğer bileşikler ile ilgili nano formülasyona ait pek çok patent başvurumuz bulunuyor. Ancak bunların geliştirilip preklinik aşamaya geçebilmesi için in vivo değerlerine ihtiyacımız var. Biyokimyasal ve moleküler teknikler ile lipidomiks bazında verilen desteklerle de buluşlarımız geliştirilecek. Gelecek 5 sene içerisinde kanserin her alanında ülkemiz için yerli, milli ve sıfırdan bir kanser ilacı geliştirebilmeyi amaçlıyoruz.”

Prof. Dr. Mehtap Kutlu ve Doç. Dr. Gökhan Kuş, elde ettikleri bu büyük başarıyla ilgili son olarak şunları ifade ettiler: “Çalışmalarımız sonucunda elde ettiğimiz bulguların uluslararası bir patent ile sonuçlanması bizleri oldukça mutlu etti. Patent başvuru ve patent alım süreçleri oldukça yorucu ve uzun sürdü. Ancak elde ettiğimiz bu büyük başarı yorucu ve uzun yolculuğun ardından yerini umut ve mutluluğa bıraktı.”

Günümüzde hala en yaygın ölüm nedeni olarak gösterilen kanser her yıl milyonlarca kişiyi etkiliyor. Kanser tedavisi için ayrılan bütçe, ülkelerin sağlık harcamalarında en büyük payı oluşturuyor. Kanser tedavisinde kendi ilacını üretebilen ülke sayısı ise oldukça az.

“Yerli ve Milli İlaç Üretimi Ülkemiz için Önemli: Bu kapsamda AR-GE çalışmalarını desteklenmesine ihtiyacımız var.”

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, konu ile ilgili olarak “Bilim insanlarımızın yaptığı bu çalışma, hem kanserin tedavi edilebilmesi hem de yerli ilaç üretebilmemiz konusunda büyük bir umut vadediyor. Hocalarımızın gösterdiği bu başarı, kanser tedavisi konusunda büyük umut vadederken, ülkemiz için de önemli bir ekonomik değer sağlayacaktır. Bu konudaki AR-GE faaliyetlerinin artması, Ülkemizin yerli ve milli ilaç üretimi konusunda belirlediği hedeflerine daha hızlı ulaşabilmesi açısından son derece önemli.” dedi

 

1.656 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 528
 
yukarı