Gebelik Öncesi Danışmanlık Merkezimiz Hizmet Vermeye Başladı - Eskişehir Haberler

Gebelik Öncesi Danışmanlık Merkezimiz Hizmet Vermeye Başladı

Anasayfa / Sağlık

Sağlık Müdürlüğü Av. Mail Büyükerman ek hizmet binasında açılan merkez, aile olmaya adım atmak isteyen bireylerin anne ve baba olurken olumsuz süreçler yaşamasının önüne geçmek için hizmet vermeye başladı. Bu kapsamda özellikle yeni evlenen ve gebelik planlayan çiftlere, gebelikten önce sağlık durumu kontrolleri ve iyilik hallerinin artırılması öncelikli olarak planlanıyor. Daha sonra hamilelik döneminin psikolojik ve fizyolojik açıdan sağlıklı geçirilmesi için diyetisyen, psikolog gibi uzmanlar yardımıyla risklerin en aza indirilmesi amaçlanıyor. Anne ve bebek açısından oluşabilecek tüm sağlık problemlerini en aza indirmek için merkezde görevlendirilen uzmanlar, sağlıklı nesillerin yetişmesi için çalışacak.

Hedef popülasyonumuz öncelikli olarak Eskişehir ilinde 18-40 yaş arası 1 yıl içinde anne olmak isteyen kadınlar ve gerektiğinde baba adaylarıdır.

Gebelik Öncesi Danışmanlık Merkezi oluşturulmasına; Evli çiftlerin yeterli doğurganlık bilincine sahip olmaması, Erken ve geç yaşta evlilikler, Kötü madde bağımlılığı (alkol, tütün v.b.), Anne beden kitle endeksinin düşük ya da yüksek olması, Gebelik Aralıklarının 18 aydan az veya 59 aydan fazla oluşu, Akraba evliliğinin varlığı, Teratojenlere maruz kalma, , Bilinçsiz ilaç kullanımı, Çiftler arası doğru iletişim yöntemlerinin eksikliği ve sosyo-ekonomik–demografik farklılıklardan kaynaklı yanlış uygulamaların yaygın oluşu gibi nedenler etkili oldu. Bu sorunlara yönelik olarak merkezimizde Uzman Hekim, Psikolog, Diyetisyen, Sigara Bırakma Danışmanlığı ve Aile Danışmanlığı hizmetleri Ücretsiz olarak verilecek.

“Temel amacımız, sağlıklı bir gebelik dönemi yaşanmasını sağlamak”

Dünyada sayılı örnekleri bulunan Gebelik Öncesi Danışma uygulaması, Türkiye’de ilk kez  Müdürlüğümüzün  başlattığı uygulamayla vatandaşların hizmetine sunuluyor. Tamamen ücretsiz olarak hizmet verecek olan merkezin açılışında konuşan İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Uğur Bilge, “Gebelik Öncesi Danışma yurt dışında olağan bir uygulama. Buradaki merkezi, biz bildiğimiz kadarıyla ilk merkez olarak açıyoruz ve tamamen ücretsiz olarak halkımızın hizmetine sunacağız. Bizim buradaki temel amacımız; yaklaşık 1 yıllık dönemde gebelik düşünen bayanlara, erkeklere gebelik öncesi danışmanlık hizmeti vererek, onların sağlıklı bir gebelik süreci yaşamalarını sağlamak. Örneğin bir bayan gelir; kiloludur, öncelikle deriz ki kilonuzu verin, aktivitenizi artırın ya da bilmediği bir rahatsızlığı vardır, tansiyonu olabilir veya diyabet olabilir. Bunların tanısını koyarak uygun tedavisini almasını sağlamak veya kullandığı ilaçları eğer gebelik döneminde ona zarar verecekse bu zararı ortadan kaldırmak adına bu ilaçların kesilmesi, ya da var olan rahatsızlığını ilaçların gebelik öncesi aşamada başlatılması veya ilaçların kesilmesini sağlamak amacımız. Bunun dışında, genellikle hastalar bize geldikleri zaman gebeliğin 1012’nci haftalarında geliyorlar ve bu dönem de açıkçası vitamin ve demir takviyesi gibi takviyeler için biraz geç bir süre. Bizim buradaki yapmak istediğimiz şey, bu tür eksikleri gebelik öncesinde saptayıp bu eksiklikleri öncesinde gidermek. Bu bizim için hem sağlıklı bir gebelik dönemi, hem de anne kayıplarının önlenmesi hem de sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi açısından önemli. Açıkçası bu merkezi ilk olarak burada açmaktan ayrıca bir mutluluk ve onur duyuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 Müdürümüz  Doç. Dr. Bilge, “Biz bu birimi Halk Sağlığı Başkanlığımızın altında oluşturduk. Burada; sigarayı bırakma polikliniği, diyetisyen, psikolog ve diğer ilgili birimlerimiz olacak, onlara gerekli danışmanlığı verecekler. Örneğin kişinin diyet alması gerekiyorsa diyet verilecek, egzersizi programlanacak veya ilgili başka branşlar gerekiyorsa onlara sevk edilecek. Bunların haricinde kişinin eğer ilk hastalıkları varsa bunlara yönelik gerekli hizmetler verilecek” şeklinde konuştu.

 

2.045 okunma

Yorum Yap

12 Aralık 2019 Perşembe

GÜLÜŞ TASARIMI ARTIK 15 DAKİKA

12 Aralık 2019 Perşembe

AKNEYE KARŞI 6 ETKİLİ ÖNERİ

2 Aralık 2019 Pazartesi

Yatak odanız işgal altında!

2 Aralık 2019 Pazartesi

YORGUN GÖRÜNEN BAKIŞLARA DİKKAT !

11 Kasım 2019 Pazartesi

SAĞLIK TURİZMİNDE YENİ İVME

11 Kasım 2019 Pazartesi

ANKSİYETE UYKUSUZ BIRAKIYOR!

online ziyaretçi: 650
 
yukarı