Ağaçların İşaretlenmesi Hizmet Alımı ile Yapılacak - Eskişehir Haberler

Ağaçların İşaretlenmesi Hizmet Alımı ile Yapılacak

Anasayfa / Ekoloji

​Ormancılık iş kolunda danışmalık hizmeti satın alınması ve özel sektörün ağırlığı her geçen gün artıyor. Yıllar itibariyle üretim programlarındaki artışlar, piyasanın taleplerine uygun gerçekleştirmeler neticesinde üretim 3 katı artarken, personel ve çalışan işgücü sayısı sürekli azaldı.

Bu durumu göz önüne alan Orman Genel Müdürlüğümüz pilot seçtiği 4 bölge müdürlüğünde yeni bir uygulama başlattı. “Damga” olarak tabir edilen, bakım bölmelerinden çıkarılacak ağaçların belirlenmesi, kayıt altına alınması işlerinin 5531 saylı kanun çerçevesinde danışmanlık hizmeti alınarak yapılması kararlaştırıldı. Ağaçlara ayna açılması, işaret ve numara verilmesi hizmet alımı ile yapılırken, damga İşletme Şefi tarafından vurulacak. Pilot illerden olan Eskişehir ve Afyonkarahisar illerinde uygulamaya başlandı.

Eylül ayı sonuna kadar çalışmalar takip edilecek, uygulamadaki sorunlar, aksaklıklar ve çözüm önerileri raporlanarak Genel Müdürlük ile paylaşılacak.

Kırka ve Afyonkarahisar Orman İşletme Şefliklerindeki ilk uygulamaları yerinde görmek üzere sahaya giden Orman Bölge Müdürü Recep Temel ve İşletme Pazarlama Şube Müdürü Ramazan Yöntem değerlendirmelerde bulundular. Örnek olarak seçilen sahalar yerinde görüldü, verimliliği artırmak için yapılacak çalışmalar görüşüldü ve ekipler uygulamaya başladı.
Uygulamanın denetiminde, Eskişehir orman İşletme Müdürü Doğan Kiras ve Afyonkarahisar Orman İşletme Müdür Yardımcısı Süleyman El’de hazır bulundu.

1.298 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 206
 
yukarı