ESTÜ’DE 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ - Eskişehir Haberler

ESTÜ’DE 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Anasayfa / Eğitim
ESTÜ’DE 10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 81. yılında, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen tören ile anıldı. Törene Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Şenyel ve Prof. Dr. Gürsoy Arslan’ın yanı sıra öğretim elemanları ve idari personel katıldı. İki Eylül Kampüsü’nde bulunan Mühendislik Fakültesi Atatürk Anıtı önünde yapılan törende Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Şenyel ve Prof. Dr. Gürsoy Arslan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, saat 09:05’te siren sesiyle birlikte 2 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile tören son buldu.

Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Valilik Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde düzenlenen Anma Törenine  katıldı.

Valilik Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene; Vali Özdemir Çakacak, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Hava Orgeneral Atilla Gülan, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Jale Nur Süllü, Metin Nurullah Sazak, Dr. Aslan Kabukçuoğlu, askeri ve mülki erkan, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve öğrenciler katıldı. A Protokolüne ait çelenklerin Atatürk Anıtı’na sunulması ile başlayan törende,  saatler 09.05’i gösterdiği esnada, siren sesiyle birlikte iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okundu. Valilik Meydanı’ndaki tören, Atatürk’ün kendi sesinden 10. Yıl Nutkunun yayınlanmasıyla sona erdi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde gerçekleştirilen törene; Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Hava Orgeneral Atilla Gülan, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Metin Nurullah Sazak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu,  askeri ve mülki erkân, kamu kurum amirleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler de katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende 10 Kasım anısına hazırlanan kısa film gösterimi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak’ın konuşması, ESOGÜ Halk Bilim Araştırma ve Uygulama Merkezi Türk Müziği Topluluğu tarafından sunulan Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan kısa bir dinleti ile devam etti. Sonrasında ise ESOGÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATAM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cezmi Karasu, ‘’Atatürk, Milli Birlik ve Vatandaşlık’’ adlı bir konferans verdi.

 

2.548 okunma

Yorum Yap

25 Haziran 2020 Perşembe

SINAVLAR

25 Haziran 2020 Perşembe

SINAVLAR

online ziyaretçi: 1145
 
yukarı