SWOT projesi açılış toplantısı Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi - Eskişehir Haberler

SWOT projesi açılış toplantısı Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi

Anasayfa / Eğitim

Anadolu Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde yürütülen “School as a Wheel of Togetherness(SWOT)” projesi açılış toplantısı Eskişehir Capella Otel’de gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar (KA201) faaliyeti kapsamında gerçekleştirilen projenin açılış toplantısına Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Ferhan Odabaşı, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Proje Yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Bircan Ergün Başak, öğretim elemanları, yerel okullardan çok sayıda müdür ve öğretmen katıldı.

Projenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Ferhan Odabaşı, “Bu projenin adı beni en çok heyecanlandıran şey oldu. Çünkü bu devirde ihtiyacımız olan şey birlik olmak. Sizler de bu konuda çok güzel bir çalışma içerisinde oldunuz. Umarım sizler için faydalı iki gün olur.” dedi.

Hakan Cırıt: “Bu proje sığınmacı öğrencilerimizin eğitimi konusunda atılan oldukça önemli bir adımdır”

Toplantının açılışında konuşan Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt şunları söyledi: “Dünyada başarılı eğitim sistemlerini incelediğimiz zaman; eğitimde adalet temelli bir yaklaşım benimseyerek tüm öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak eğitim öğretim ortamları hazırlandığı görülmektedir. Eğitim sistemimizdeki bütün çocuklarımızın gereksinim düzeylerine göre okul atmosferi oluşturmak öncelikli amaçlarımızdandır. Toplumsal hareketliliğin bir sonucu olarak ortaya çıkan göç olgusundan en çok etkilenen ülkeler arasında olan Türkiye’de de, göçmen çocukların eğitimleri tartışılan konulardan bir tanesidir. Göçmen nüfusun büyük bölümünün eğitim çağında olan çocuklardan oluşması eğitim sistemi konusunda tartışmalara yol açmıştır. Eğitimin psikolojik temelleri düşünüldüğünde göç hareketlerinin ortaya çıkardığı bir takım değişkenler günümüz okul atmosferlerini etkilemeye başlamıştır. Tam bu noktada müdürden öğretmene tüm eğitim çalışanlarının bir takım tedbirler alması gerekiyor. Az önce bahsettiğim üzere adalet temelli bir yaklaşım ile göçmen veya göçmeyen olmayan bütün öğrencilerimize eğitim fırsatları sunmak bu tedbirlerin en başında gelmektedir. Anadolu Üniversitesi koordinatörlüğünde hayata geçirilen 'SWOT' projesi sığınmacı öğrencilerimizin eğitimi konusunda atılan oldukça önemli bir adımdır.”

Bircan Ergün Başak: “Bu bir Avrupa Birliği projesi”

Proje hakkında bilgi veren Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Bircan Ergün Başak, “Anadolu Üniversitesi bu projenin koordinatörü; ama projemizin Eskişehir’de bir Türk ortağı daha var; o da Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü. Bunun yanı sıra Almanya ve İtalya’dan ortaklarımız var. Onlardan birisi çok kültürlü eğitim veren bir okul. Almanya’dan bir diğeri İtalya’dan göçmenlerle birlikte çalışan onların uyumu için çalışmalar yapan sivil toplumcu bir ortağımız da onlar. Bu bir Avrupa Birliği projesi, dolayısıyla Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından desteklenen bir proje. Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar (KA201) kapsamında desteklenen bir proje. Projenin amacı ise ortaokullarda ev sahibi ülkenin öğrencileriyle birlikte eğitim gören göçmen çocukların okul yaşantılarını incelemek, onların uyumlarına yönelik olan iyi ve etkili uygulamaları belirleyerek bir kitapçık haline dönüştürmek ve bunu öğretmenlerin kullanımına sunmak. Projemizin açılış toplantısını gerçekleştiriyoruz. Projemiz bu toplantıyla başlıyor. Koordinatör Anadolu Üniversitesi olduğu için açılış Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşiyor. Daha sonra bizler diğer ülkeleri ziyaret edip orada yapılan çalışmaları inceleyeceğiz. Konuklarımız üç gün boyunca bizimle beraber çalışacaklar okulları ziyaret edip okul ortamını göreceğiz aynı şekilde bizler oradaki uyum programlarını inceleyeceğiz.” dedi.

 

1.553 okunma

Yorum Yap

26 Nisan 2019 Cuma

GENÇLERİN SESSİZ ÇIĞLIĞI

10 Nisan 2019 Çarşamba

EĞİTİM Mİ ÖĞÜTÜM MÜ?

online ziyaretçi: 170
 
yukarı