ESOGÜ’de Gençler Çevre Sorunlarını Tartıştı, Çözüm Önerileri Sundu - Eskişehir Haberler

ESOGÜ’de Gençler Çevre Sorunlarını Tartıştı, Çözüm Önerileri Sundu

Anasayfa / Eğitim

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Çocuk ve Genç Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOGEM) tarafından düzenlenen "Çevre Çalıştayı", ESOGÜ öğretim üyeleri ve öğrencileri, ÇOGEM Yönetimi ile Eskişehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti. ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Figen Çalışkan, Doç. Dr. Ümit Şirin ve Dr. Öğr. Üyesi Hakan Çalışkan'ın sunumları ile başlayan çalıştayda çevre sorunları masaya yatırıldı.

Çalıştay sunumlarından önce kısa bir konuşma yapan ÇOGEM Müdürü Prof. Dr. Ferhan Esen, gençlerin sunacağı fikirler doğrultusunda yol haritalarını oluşturacaklarını belirtti. Prof. Dr. Ferhan Esen, etkinlikte emeği geçenlere teşekkürlerini sundu.

ESOGÜ Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Figen Çalışkan "Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Hedefler ve Çevre" başlıklı sunumunda Birleşmiş Milletlerin yoksulluğun tüm boyutlarıyla ortadan kaldırılması amacıyla kabul ettiği 17 maddeden oluşan Küresel Hedeflerini anlattı. Bu hedefler arasında çevre temalı "İklim Eylemi", "Sudaki Yaşam" ve "Karasal Yaşam" hedefleri üzerinde durdu. Temiz su kaynaklarına erişim, çölleşme, kontrolsüz avcılık gibi sorunlara değinen Doç. Dr. Figen Çalışkan dünyanın insanlara yetemez hale geldiğini ve yapılan tahminlere göre 2050 yılında insan nüfusunun ancak üç dünyaya ihtiyacı olacağını kaydetti. Çevre sorunlarıyla küresel düzeyde mücadele etmek için Birleşmiş Milletler öncülüğünde yapılan çalışmalardan bahseden Doç. Dr. Figen Çalışkan, Türkiye'de uygulanan "Sıfır Atık" projesinin "sorumlu üretim, sorumlu tüketim" hedefi doğrultusunda yapılan çalışmaların bir örneği olduğunu belirtti.

"Çevre Sorunları ve Yaban Hayatı" konulu bir sunum gerçekleştiren ESOGÜ Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ümit Şirin ise yaşanan çevre sorunları neticesinde ortaya çıkan mevcut durumu değerlendirdi. Sorunlara çözüm arama noktasında sorunu ve etkilerinin doğru tespit etmenin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Ümit Şirin, çevre sorunu olarak ortaya koyulan ve yaşamı tehdit ettiği bilinen tüm etkenlerin insanla ilişkili olduğunu ifade etti. Gelinen noktada insanın doğada bıraktığı izleri artık telafi edemeyecek noktaya geldiğine dikkat çeken Doç. Dr. Ümit Şirin, tüm yasal düzenlemelere rağmen endüstriyel atıkların hala çevresel sorunların başında geldiğini belirtti. Su kirliliği, hava kirliliği, toprak kirliliği, ışık kirliliği, gürültü kirliliği konularını çeşitli örneklerle açıklayan Doç. Dr. Ümit Şirin, çözüm noktasında sivil örgütlenme, toplumsal baskı, sürdürülebilir yaşam bilinci ve farkındalık artırma çabalarının önemli olduğunu kaydetti.

ESOGÜ Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hakan Çalışkan ise Anadolu'nun biyoçeşitlilik açısından önemini ve biyoçeşitlilik bakımından neden bir kıta özelliği gösterdiğini anlatan bir konuşma yaptı. Biyoçeşitlilik kavramını açıklayan Dr. Öğr. Üyesi Hakan Çalışkan, çevresel faktörlerin biyoçeşitlilik üzerinde önemli etkileri olduğunu belirtti. Anadolu'nun sürekli yeni türlerin oluşmasına imkan sağlayan coğrafi özelliklere sahip olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Hakan Çalışkan, bu coğrafyanın Avrupa'nın iki buçuk katı bitki türüne ve bir buçuk katı hayvan türüne ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Dr. Öğr. Üyesi Hakan Çalışkan, Anadolu'nun bugün dünyadaki ekonomik bitki türlerinin de gen merkezi olduğunu belirtti.

Sunumların ardından ESOGÜ'lü gençler çevre sorunlarına ilişkin notlar alarak çözüm önerileri geliştirdi. Gençlerin tartıştığı sorun ve çözüm önerileri ile çalıştay sonuç raporu oluşturuldu.

1.935 okunma

Yorum Yap

26 Nisan 2019 Cuma

GENÇLERİN SESSİZ ÇIĞLIĞI

10 Nisan 2019 Çarşamba

EĞİTİM Mİ ÖĞÜTÜM MÜ?

online ziyaretçi: 167
 
yukarı