Çomaklı Radyo A’nın konuğu oldu - Eskişehir Haberler

Çomaklı Radyo A’nın konuğu oldu

Anasayfa / Eğitim

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, üniversitemiz bünyesinde yayın yapan Radyo A'da, sunuculuğunu Öğr. Gör. Fatma Nur Demir’in üstlendiği Elif Yılmaz ve Didem Kılıç’ın katkı sunduğu “Rektörümüz Sorularınızı Yanıtlıyor” programına konuk oldu. Anadolu Üniversitesi bünyesinde yürütülen çalışmalar ve gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Çomaklı, öğrenciler tarafından kendisine yöneltilen sorulara da yanıt verdi.

“Mezuniyet törenine en iyi şekilde hazırlanıyoruz”

2018-2019 Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni hakkında bilgi veren Rektör Çomaklı, 12-13 Haziran 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan törende mezuniyet sevinci yaşayacak öğrencilerin ailelerini Anadolu Üniversitesi’nde ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade etti. Mezuniyet törenlerinin öğrenciler ve aileler için son derece önemli etkinlikler olduğunun altını çizen Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, “İki güne yayılacak törenin en iyi şekilde düzenlenebilmesi için yoğun bir hazırlık süreci yaşıyoruz. Umarım hava koşulları da elverişli olur ve güzel bir mezuniyet töreni geçiririz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin en uygun fiyatlı yemekhane hizmetini veriyoruz”

Yunus Emre Kampüsü’nde hizmete giren yeni öğrenci yemekhanesi ve Ramazan ayı boyunca devam eden Sahur yemeği uygulaması hakkındaki soruyu yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Çomaklı, Ramazan ayında öğrenci yemekhanesinde Sahur yemeği verilmesine yönelik öğrencilerden gelen talep üzerine söz konusu uygulamayı başlattıklarını belirtti. Prof. Dr. Çomaklı, “Aynı zamanda üniversitemizde final sınavları dönemi yaşanıyor. Bu dönemde birçok öğrenci arkadaşımız kütüphanede sabahlıyor. Sahur yemeği uygulaması, bu öğrenci arkadaşlarımız için de son derece faydalı bir uygulama oldu. Ben de fırsat buldukça Sahur yemeklerine katılarak öğrencilerle bir araya geliyorum” şeklinde konuştu.

Yemekhane fiyatları ile ilgili bir düzenleme olup olmayacağı yönündeki soruya da yanıt veren Rektör Çomaklı, “Anadolu Üniversitesi olarak, öğrencilerimize Türkiye’nin en düşük fiyatlı yemekhane hizmetini sunuyoruz. Bu hizmetin en iyi şekilde devam edebilmesi için çalışmaktayız” diye aktardı.  

“Öncelikli görevimiz nitelikli insan yetiştirmek”

Bir öğrencinin üniversite ile sektör arasında staj anlaşmaları yapılması yönündeki talebini değerlendiren Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, staj konusunda yasaların üniversitelere verdiği yetki ve sorumluluklar çerçevesinde öğrencilere yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade etti. Rektör Çomaklı, “Yasalar çerçevesinde üniversitelere birtakım yetkiler verilmiştir. Biz bu çerçevede elimizden gelen bazı imkanları kullanabiliyoruz. Staj konusu ile ilgili de bazı yönetmelik ve uygulamalar var. Bu yönetmeliklerin bize verdiği sorumlulukları halihazırda yerine getirmekteyiz. Üniversiteler yüksek öğretim kurumlarıdır. Kanunen öncelikli görevleri, istihdama yönelik nitelikli insan yetiştirmektir. Ancak doğal olarak yetiştirdiğimiz kişilere istihdam konusunda yardımcı olmak da bizim bir borcumuzdur. Bu konuda öğrencilerin sıkıntılarını gidermek adına bir düzenleme teklifi hazırlanıp kanun koyucuların değerlendirmelerine sunulabilir” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencilere staj konusunda bilgi ve danışmanlık desteği sağlayabilmek amacıyla üniversite bünyesinde bir birim oluşturulabileceğini de sözlerine ekledi.  

“Mezunlar ile duygusal bir bağımız var”

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Mezunlar Birliği’nin görev alanlarına yönelik bir soru üzerine, Anadolu Üniversitesi’ne bağlı birçok fakülte, enstitü ve yüksekokulun mezunları tarafından oluşturulan Mezunlar Birliği’nin, toplumsal ihtiyaçtan kaynaklanan, mezunlar arasındaki birliğin bozulmaması ve hatıraların yaşatılması adına meydana getirilen oluşumlar olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti. Rektörlük olarak Mezunlar Birliği’nin faaliyetlerini desteklediklerini ifade eden Prof. Dr. Çomaklı, “Mezunlara ilişkin bir etkinlik varsa fakülte yönetimlerinin de bu etkinliğe destek olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu birliklerin hafızaları bizler için son derece önemlidir. Mezunların üniversite ile ilişkilerini canlı tutmaları, irtibat halinde olmaları oldukça önemli çünkü o irtibatı kestikleri andan itibaren kurum ve eğitim hafızası da siliniyor” şeklinde ifade etti.

“Öğrenci değişim programlarına önem veriyoruz”

Öğrenci değişim programları ve kontenjanlarına ilişkin öğrenci sorusunu yanıtlayan Rektör Çomaklı, “Eğitim alanında önem verdiğimiz alanlardan biri de öğrenci değişimi konusu. Öğrencilerin farklı üniversiteleri, farklı ülke ve şehirleri görüp, orada edindikleri bilgi birikimlerini geliştirmelerini istiyoruz. Öğrencilerimizin farklı kültürleri tanıması, farklı ülkelerden insanlar ile diyalog içerisinde olmaları son derece önemli. Bu nedenle Anadolu Üniversitesi olarak, öğrenci değişim programlarından faydalanan öğrencilerimizin sayısının artması yönünde çalışıyoruz. Öğrencilerimizden, sadece uluslararası değişim programlarına değil, yurtiçi değişim programlarına da talep göstermelerini bekliyoruz” dedi. Rektör Çomaklı, “Öğrenci arkadaşlarımız dünyadaki farklılıkların bilincinde olmalılar. Dünyada 6 milyardan fazla insan yaşıyor. Herkesin farklı talepleri oluyor. Bu farklılıkları görmezlerse yapacakları işlerde inisiyatif kullanabilme, doğru karar verme, sabretme, hoşgörü gibi özellikler eksik olur. Eksiklik neticesinde de ortaya nezaketsiz yöneticiler, çalışanlar çıkabilir. Farklılıkları tanımanın ve görmenin çok güzel yanları var. Bir kere hoşgörünüzü artırıyor, anlayışınızı geliştiriyor. İnsanlarla iletişimde, davranış kalıplarınızda esneklik meydana getiriyor” cümleleri ile öğrenci değişim programının öneminden ve bu programa verdikleri desteğe dikkat çekti.

“Öğrencilerimizin Ramazan ayının havasını yaşamalarını istedik”

Öğrencilerden gelen soru üzerine, kampüste düzenlenen Ramazan etkinliklerinden de bahseden Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, “Milletimize ait karakteristik özellikler var. Bunlar da bir araya gelerek milli kimliğimizi oluşturuyor. Biz de bu kimliği hafızada tutmak, taze tutmak için Ramazan ayında etkinlikler düzenledik. Bu anlamda Ramazan Sokağı adını verdiğimiz bir alan kurmaya karar verdik. Öğrencilerimiz, Ramazan ayının havasını yaşasınlar istedik. İnsanlar, iftar sonrasında ikramımız olarak pamuk şeker, lokma, dondurma yiyebilsinler, çaylarını içebilsinler; okçuluk kulübünden gelen sporcular sayesinde bu sporu tanısınlar, savunma sanatımızın ilk başlangıç aletlerini bilsinler istedik. Etkinlikler kapsamında yazlık sinema alanı kurduk. Çocuklarımızdan bazıları dans gösterileri gerçekleştirdi. Aşık ile Maşuk, Hacivat ile Karagöz ve halk oyunları gösterileri düzenledik. Amacımız öğrencilerimizin Ramazan ayının havasını yaşamaları, bir araya gelip birlik içerisinde olmaları idi. Ramazan etkinliklerini sonraki senelere daha güzel, daha profesyonel şekilde taşıyacağız. Bu yıl amatör bir ruhla düzenlemiş olduğumuz Ramazan Sokağı’nda, günlük yaklaşık 4 bin kişi ağırlayabildiğimizi gördük. Sonraki senelerde bu amatör ruhu kaybetmeden daha profesyonel organizasyonlar yapmayı amaçlıyoruz” diye belirtti.

“Yaz okulu Açıköğretim sistemi içerisinde devrim gibi bir gelişmedir”
Programda Açıköğretim Fakültesi bünyesinde uygulanan yaz okulu çalışmaları hakkında bilgi veren Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çomaklı, “Açıköğretim Fakültesi’nin ortaya çıkış amacı çalışan ya da günümüz şartları dahilinde dijital ortamda eğitim almak isteyenlere uygun bir eğitim ortamı sunmaktır. Bir kişi kampüse gitmeyip bulunduğu yerden eğitim almak istiyorsa, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminden faydalanabilir. Bu sisteme kayıtlı öğrencilerimiz güz ve bahar dönemlerinde çeşitli sebeplerden dolayı derslerinde başarısız olabiliyorlar. Biz bu duruma örgün eğitimdeki gibi bir yöntem ile çözüm bulmaya çalıştık. Çünkü AÖF öğrencisi arkadaşlarımız bir dersten başarısızlık yaşadıklarında, bu sorun onların 1 yılına mâl oluyor. Dönem içinde başarılı olamayan arkadaşlarımız 1 yıl kaybetmesinler istedik. Tablet gibi cihazlarla yaz tatilinde de derslere ilişkin materyallere ulaşabilecekleri için daha rahat çalışma imkânı bulacaklarına inandık ve yaz okulu teklifinde bulunduk. Bu konuda Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın da çok büyük destekleri oldu. Üniversitemizin eski Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan da projemizi beğendi ve destek verdi. Böyle bir destek görünce cesaretlendik. Yönetmeliğimizi hazırlayıp gönderdik. Kabul edildi, yayınlandı ve şu an uygulamaya geçti. Yaz okulu Açıköğretim sistemi içerisinde devrim gibi bir gelişmedir. Hayırlı uğurlu olsun” açıklamalarında bulundu.  

Anadolu Üniversitesi bünyesinde yürütülen ikinci üniversite projesi hakkında da bilgi veren Rektör Çomaklı, “İkinci üniversite bizim gibi kadim milletlerin vazgeçilmez bir uygulamasıdır. Tarihin derinlerinde yer almış bir milletiz. Böyle milletlerin bilgi birikiminin, eğitiminin durması düşünülemez. Eğitimlerini sadece lise veya lisans mezunu olarak tamamlamak ile bu milletin devamlılığının sağlanacağını düşünmek yanlış olur. O nedenle ikinci üniversite, bir lisans programını mesleki anlamda bitirmiş olup farklı bir alana merak duyarak o alanda kendini geliştirmek isteyenler için çok önemli bir nokta. ‘Bizim gibi milletler’ derken, tarihte eğitimle geleceğe sürekli bir şeyler aktarabilmiş milletleri kastediyorum. Böyle olunca da bizim eğitimimizin durmaması gerekiyor. İkinci üniversite eğitimdeki frenlemeyi ortadan kaldıran bir uygulama. Mesleki tercihler dışında ikinci üniversiteyi okumak isteyen öğrencilerimize, örneğin iktisat bitirmişse sosyoloji,  matematik mezunu ise tarih okumasını tavsiye edebilirim. Şu an devletimizin üst düzey yönetiminde yer alan bürokratların çoğu farklı branşlarda ikinci üniversite okuyorlar. Bu sadece diploma için değil, bilgi birikimi, entelektüel birikim için çok önemli bir imkândır” diye belirtti.  

“Dijital kasabanın eğitim binasını Anadolu Üniversitesi olarak biz inşa edeceğiz”

Programda, Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurulan Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi hakkında bilgi veren Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, “Günümüzde ‘internet çağı’ kavramı bile artık yavan kalıyor. Dijital bir kasabada yaşıyoruz. Gerçek sosyal hayatımızın sabahtan akşama kadar yapmamızı gerektirdiği nasıl bir takım ritüelleri varsa dijital kasabada da yapmamız gereken ritüeller var. Orada dili tamamıyla farklı olan bir hayat var. İnsanlar manevi değerlerden oyuna, ticaretten alışverişe kadar her şey için o kasabaya iniyor. Bizim de bu dijital kasabaya uyum sağlamamız ve tehlikelerini de görüp göstermemiz gerekiyor. Bu yüzden Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi SODİGEM’i kurduk. Bu, özellikle üstünde durduğum bir çalışma. Dijital kasabanın hem olumlu hem tehlikeli yönlerini iyi analiz etmemiz gerekiyor. Herkesin elinde cep telefonu var ve şarjı olduğu sürece her şeye evet diyor. Demek ki burada durup bir düşünmek lazım.  İşte biz her şeye evet diyen makineyle inilen dijital dünyaya nasıl alışacağız? O dünyanın merhabası bile bizimkine benzemiyor. Hiçbir şeyi bizimkine uymuyor. O nedenle ilk önce dijital kasabayı görüp tanımamız, olumlu olumsuz yönlerini anlamamız gerekiyor. Bu konuda emniyetimiz iyi bir iş çıkardı. Narkotik birimi olarak dijital kasabada yerini aldı. Mesela e-devlet uygulamamız var. Uygulama sayesinde Türkiye Cumhuriyeti dijital kasabada kendi binasını inşa etti, yapanlara teşekkür ediyoruz. İnşallah dijital kasabanın eğitim binasını da Anadolu Üniversitesi olarak biz inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Deniz Kurdu Tatbikatı’nda yer almamız tarihi bir olaydır”

Anadolu Üniversitesi ile diğer devlet kurumları arasında gerçekleştirilen işbirliği anlaşmaları ve üniversitemizin iletişim altyapısı desteği verdiği Deniz Kurdu Tatbikatı hakkında da bilgiler veren Rektör Çomaklı, “Son derece köklü bir üniversiteye sahibiz. Köklü oluşuyla büyük bir hazine gibi dev bilgi birikimini de bünyesinde taşıyor. Bu hazineyi Türkiye Cumhuriyeti’nin imkânlarıyla elde eden kurumumuzun diğer Cumhuriyet kurumlarıyla paylaşması gerekiyor. Eskişehir eğitime dönük olumlu bakışıyla eski bir tarihe dayanıyor. Anadolu Üniversitesi 60 yaşında bir kurum. Üniversitemizin birikimini diğer kurumlarla paylaşması gerektiğini düşünerek Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, KOSGEB, PTT gibi birçok kurum ve kuruluşla gereken birlikteliği sağladık. Denizkurdu Tatbikatı’nın özel bir yeri var. Deniz Kuvvetlerimiz ilk kez bir öğretim kurumunu tatbikatına dahil etti. İmzalanan protokol ile sivil resmi ve köklü bir kurum olarak Deniz Kuvvetleri’ne ne sağlayabiliriz veya ortaya konan çalışmayı nasıl daha fazla geliştirebiliriz düşüncesi kapsamında bu harekete giriştik. Tatbikatı bir sinema seyreder gibi izlemekten ziyade ‘iletişim ağı, görsel algılama’ gibi çalışmalar nasıl yapılır, askerlere nasıl destek sağlanır veya bizim bilmediğimiz hususlar varsa biz kendimizi personel ve akademisyen olarak nasıl geliştirebiliriz sorularını ele aldık ve bu kapsamda işbirliğine gittik” dedi. Rektör Çomaklı, “Bu devletin önemli bir kurumu olarak dünyanın her yerinde her an oluşabilecek durumlara karşı tatbikattaki yerimizi aldık. Tatbikat sırasında bir savaş durumunda iletişim ağı kurma konusunda verebileceğimiz desteğin en azından provasını yapmış olduk. Bu, son derece önemli bir husus, tarihi bir olaydır. Bu doğrultuda Deniz Kuvvetleri ile birlikte Anadolu Üniversitesi olarak üzerimize düşeni yapacağımızı gösterme şansımız ve tecrübemiz oldu” dedi.

“Tüm mezunlarımıza güzel ve temiz birer hayat diliyorum”

Programın son bölümünde 2018-2019 Öğretim Yılı sonunda üniversitemizden mezun olacak öğrencilere seslenen Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, “Öğrencilerimizin mezuniyetleri hayırlı olsun. Mezun olduktan sonra hayatlarını temiz ve güzel şekilde sürdürebilecek ilişkilerle taçlandırıp en sevdikleri işi yapsınlar. Çok temiz ilişkilerle aile hayatlarını ve iş ilişkilerini kurmalarını tavsiye ederim. Yaptıkları tüm işlerde hür iradeleri ile karar versinler. Biz hürriyetin tadını almış bir milletiz. Öğrencilerimiz de hür iradelerinden vazgeçmesinler. İleride belki yeniden karşılaşır ve birlikte oluruz, bu temiz ilişkilerimiz sayesinde bir araya geliriz. Bir hoca ve bir rektör olarak her birinin mutlu olmasını çok isterim. Hepsinin güzel ve temiz birer hayatı olsun” cümleleri ile mezuniyete ilişkin duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

 

1.840 okunma

Yorum Yap

26 Nisan 2019 Cuma

GENÇLERİN SESSİZ ÇIĞLIĞI

10 Nisan 2019 Çarşamba

EĞİTİM Mİ ÖĞÜTÜM MÜ?

online ziyaretçi: 238
 
yukarı