PDRM’den “Psikolojik Dayanıklılık” semineri - Eskişehir Haberler

PDRM’den “Psikolojik Dayanıklılık” semineri

Anasayfa / Eğitim

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün Gençlik Haftası nedeniyle yürüttüğü proje kapsamında Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Merkezi (PDRM) tarafından “Psikolojik Dayanıklılık” semineri düzenlendi. Kongre Merkezi Mavi Salon’da, 23 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilen seminerde Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Öğr. Gör. Ayşe Kızıltaş “Psikolojik Dayanıklılık” konusunda bilgi verdi.

Düzenlenen etkinliğin tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak gerçekleştirildiğini ifade eden Öğr. Gör. Kızıltaş, “Bu seminer gençlerin ruh sağlığının güçlendirilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 100. yılı nedeniyle 12-29 yaş aralığındaki gençlere yönelik olarak düzenlendi. Bizde bu kapsamda bu semineri planladık.” şeklinde konuştu.

Öğr. Gör. Ayşe Kızıltaş: “Problem çözme becerilerimizin gelişmesi için zorluklarla yüz yüze kalmamız gerekiyor”

Dayanma gücümüzü belirleyen şeyin psikolojik dayanıklılık olduğunu söyleyen Öğr. Gör. Ayşe Kızıltaş, “Hayatımızdaki zorluklara, değişikliklere ve bunun gibi olumsuz durumlara karşı nasıl davranmamız gerektiğini belirleyen şey dayanıklılıktır. Çoğu kişi söze ‘el bebek gül bebek büyütüldüm’ diyerek başlar. El bebek gül bebek büyütülmek ise psikolojik dayanıklılığın bir garantisi değildir.” dedi. Problem çözme becerilerimizin gelişmesi için zorluklarla yüz yüze kalmamız gerektiğini belirten Öğr. Gör. Kızıltaş, “Bu konuda ailemizin de bizi destekliyor olması önemlidir. Bir sorunla kendimizin baş etmeyi öğrenebilmemiz durumuna ailemizin davranışları da etkili oluyor. Bununla birlikte çok düşük bir sosyo-ekonomik düzeye sahip olmak ya da ailede birtakım hastalıklarında olması psikolojik dayanıklılığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu durumlarda da ruh sağlığı profesyonellerine iş düşüyor. Sosyo-ekonomik düzeyin daha düşük olduğu semtlerde daha çok ruh sağlığı çalışmaları düzenlenmelidir. Üniversite öğrencilerine yönelik de bu tarz etkinliklerin düzenlenmesi gerekiyor. Biz de merkezimizde hedef kitleler belirleyerek farklı grup çalışmaları, seminerler, etkinlikler düzenliyoruz. Bunun içinde öncelikle araştırma yapmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Seminer soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

 

2.321 okunma

Yorum Yap

18 Eylül 2019 Çarşamba

Okul değişikliği yaparken dikkat!

18 Eylül 2019 Çarşamba

Haydi Çocuklar TEGV’e!

18 Eylül 2019 Çarşamba

MEB O İddiaların YALANLADI

16 Eylül 2019 Pazartesi

ESTܒDEN “TÜBİTAK" BAŞARISI

16 Eylül 2019 Pazartesi

KYK borcu olanlara müjde!

26 Nisan 2019 Cuma

GENÇLERİN SESSİZ ÇIĞLIĞI

10 Nisan 2019 Çarşamba

EĞİTİM Mİ ÖĞÜTÜM MÜ?

online ziyaretçi: 373
 
yukarı