Anadolu’da coşkulu 19 Mayıs kutlaması - Eskişehir Haberler

Anadolu’da coşkulu 19 Mayıs kutlaması

Anasayfa / Eğitim

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. Yılı, Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Halkbilim Araştırmaları Merkezi Türk Halk Müziği Topluluğu’nun verdiği “7 Bölge 7 Türkü” konseri büyük ilgi gördü. Konser sonrası farklı yaş gruplarından dansçıların yer aldığı halk oyunları ekibi  Rektörlük önünde  ‘atabarı’ oynadı. 19 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilen etkinliklere, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Başar yanı sıra pek çok akademisyen ve öğrenci de katıldı.

7 bölgeden 7 farklı türkü

Konsere ilişkin görüşlerini dile getiren Anadolu Üniversitesi Halkbilim Araştırmaları Merkezi Türk Halk Müziği Topluluğu Şefi Öğr. Gör. Pelin Demirçe Altıntaş, “Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle 7 Bölge 7 Türkü adında bir konserle dinleyici karşısına çıktık. Konserimizin teması kahramanlık türkülerinden meydana geldi. ‘Ne Feryad Edersin Divane Bülbül’, ‘Eğilmez Başın Gibi Gökler Bulutlu Efem’, ‘Uca Dağların Başında’, ‘Manastırın Ortasında’, ‘Benden Selam Olsun Bolu Beyine’, ‘Şu Yüce Dağların Karı Eridi’ ve ‘Genç Osman Dediğin Bir Küçük Uşak’ şeklindeki repertuvarımızı ülkemizin yedi farklı bölgesinden seçerek sanatseverlerin beğenisine sunduk. Katılanlara teşekkür ediyor, herkesin bayramını kutluyorum.” dedi.

7’den 70’e Atabarı oynandı

Konserin ardından Rektörlük önünde Türk bayrağında yer alan ay ve yıldızı oluşturan halk oyunları ekibi, 81 il ve 19 ülke ile  aynı anda saat 19.19'da "atabarı" gösterisi sundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ile Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformu iş birliğiyle hazırlanan projeye destek olmak amacıyla bir araya gelen Halkbilim Araştırmaları Merkezi’nde dans eden farklı yaş gruplarından dansçılar, gösteriye kırmızı ve beyaz renkli tişörtlerle çıktı. Büyük ilgi gören Dünya Atabarı Oynuyor “Ata’mız Var Bar’ımız Var” dans gösterisi ayakta alkışlandı.

Gösterinin ardından konuşan Anadolu Üniversitesi Halkbilim Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ali Öztürk, milli değerlere yönelik aidiyet hissini her yaştan bireyle yaşamanın mutluluğuna vurgu yaptı. Doç. Dr. Öztürk, “Tarihsel öneme sahip bir gün, saat ve dakikaya tanıklık etmek gerçekten çok özel bir duyguydu. Bu topraklarda yaşayan bir insan olarak bu güzel bayrama zerre kadar bir katkımız bile olduysa benim ve gösteride emek harcayan arkadaşlarım için tarifi zor bir mutluluktur. Gerçekleştirdiğimiz organizasyon aracılığıyla Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

1.759 okunma

Yorum Yap

18 Eylül 2019 Çarşamba

Okul değişikliği yaparken dikkat!

18 Eylül 2019 Çarşamba

Haydi Çocuklar TEGV’e!

18 Eylül 2019 Çarşamba

MEB O İddiaların YALANLADI

16 Eylül 2019 Pazartesi

ESTܒDEN “TÜBİTAK" BAŞARISI

16 Eylül 2019 Pazartesi

KYK borcu olanlara müjde!

26 Nisan 2019 Cuma

GENÇLERİN SESSİZ ÇIĞLIĞI

10 Nisan 2019 Çarşamba

EĞİTİM Mİ ÖĞÜTÜM MÜ?

online ziyaretçi: 327
 
yukarı