Anadolu Üniversitesi’nde "Yapay Zekâ" konuşuldu - Eskişehir Haberler

Anadolu Üniversitesi’nde "Yapay Zekâ" konuşuldu

Anasayfa / Eğitim

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) tarafından “Yapay zekâ tabanlı bir öğretmen mümkün müdür?” adlı seminer düzenlendi. AÖF 9. Kat Toplantı Salonu’nda gerçekleşen seminere, Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Utku Köse konuşmacı olarak katıldı. Seminerde yapay zekâ hakkında bilgiler verildi.

Utku Köse: "Yapay zekâ günümüz ve geleceğin en önemli bilim alanlarından biri"

Yapay zekânın çok disiplinli özelliği nedeniyle günümüz ve geleceğin en önemli bilim ve araştırma alanlarından biri olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Utku Köse, günlük hayatta birçok alanda kullanıldığının altını çizdi. Dr. Öğr. Üyesi Köse, “Yapay zekâ özellikle 21. yüzyıl başlarından itibaren günlük hayata daha fazla nüfuz etmiş ve tıpkı bilgisayar ve İnternet teknolojilerinde olduğu gibi adından sıkça söz edilir bir kavram olmuştur.” dedi. Yapay zekâ çözümlemelerinin özünde makine öğrenmesi odaklı olanlar (öğrenen sistemler) ve öğrenme olmaksızın çalıştırılan çözümler (bulanık mantık) olarak iki temel gruba ayrılabileceğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Utku Köse, “Makine öğrenmesi özellikle rutin süreçleri içeren daha tutarlı olan problemlerde neredeyse yüzde yüz başarı sergilemektedir. Ancak kaotik problemler ve kontrolü daha fazla çaba gerektiren bileşenlerden oluşan problemler için durum farklıdır. Yapay zekâ tabanlı bir öğretmeni kodlamaya kalktığımızda karşımıza çıkacak olan en önemli problemlerden biri ‘veri’dir. Özellikle de veri boyutudur.” ifadelerini kullandı.

"Pyhton ile yapay zekayı kolayca kodlayabiliriz"

Yapay zekâ kodlanmasın günümüzde daha kolay yapıldığını belirtenDr. Öğr. Üyesi Köse, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Pyhton yapay zekâyı yazmayı- kodlamayı kolaylaştıran bir ortam. Pyhton, kütüphane kullanmamızı, daha kısa komutlar ile direkt sonuca ulaşmamızı sağlıyor. Yapay zekâya ilk başlangıçta Pyhton kullanmanızı önermem.Çünkü öncelikle arka plandaki algoritma yapısına hâkim olmakta yarar var. Belli bir yol kat ettikten sonra Pyhton size bayağı bir zaman kazandırıyor. Satırlar dolusu yazmanız gereken bir uygulamayı birkaç satır ile çözüyorsunuz.”

 

2.004 okunma

Yorum Yap

26 Nisan 2019 Cuma

GENÇLERİN SESSİZ ÇIĞLIĞI

10 Nisan 2019 Çarşamba

EĞİTİM Mİ ÖĞÜTÜM MÜ?

online ziyaretçi: 354
 
yukarı