"Bir milletin müziğini bestecileri yaratır" - Eskişehir Haberler

"Bir milletin müziğini bestecileri yaratır"

Anasayfa / Eğitim

Anadolu Üniversitesi’nin genç müzisyenleri Türk müziğinin duayen ismi Muammer Sun ile bir araya geldi. Türk müziğinin önemli ismi Muammer Sun, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü öğrencileri ile buluştu. Geleceğin müzisyenleri 17 Mayıs Cuma günü Adnan Saygun Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte Sun’un konuşmasını ilgiyle dinledi.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yıldönümü kapsamında, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Şehir Tiyatroları’nın birlikte gerçekleştireceği “Doğum Günüm 1919” adlı gösteri öncesi Eskişehir’e gelen Muammer Sun, deneyimlerini genç müzisyenlere aktardı. Turgut Özakman’ın milli mücadele yıllarını anlattığı metinler temel alınarak hazırlanan “Doğum Günüm 1919” anlatısının besteleri, Sun’un imzasını taşıyor.

"Sizin bir sürü besteniz var ama 19 Mayıs’la ilgili hiç yok"

Ünlü besteci konuşmasına, 19 Mayıs Marşı’nın ortaya çıkış hikayesini anlatarak başladı. 1968 yılında her ilde, seçilmiş çocuklardan oluşan koroların kurulduğunu ancak, dönemin müzik öğretmenlerinin koro yönetmeye uygun olmadığını ve bu nedenle öğretmenlere kurs vermeye başladıklarını söyledi. İlk olarak Gazi Eğitim Enstitüsü’nde 40 öğretmenle başlayan kursun, daha sonra Sinop’ta 140 öğretmen ve aileleriyle devam ettiğini belirtti. 1969 yılında kurslar devam ederken bir kadının kendisine gelerek “Ben Samsun’da edebiyat öğretmeniyim. Sizin bir sürü besteniz var ama 19 Mayıs’la ilgili hiç yok. Bunun için bir müzik yazar mısınız?” dediğini ve bu sorunun ardından marşı yazmaya karar verdiğini dile getirdi. Marşın ilk icrasının 19 Mayıs’ın 50’nci yıl dönümü olan 1969 yılında olduğünu ifade eden Sun, “ 50’nci yılda yazdım, 100’üncü yılda dinleyeceğiz” diye konuştu.

"Bir hedefiniz, örnek aldığınız birisi ve inancınız olsun"

Türk müziğinin önemli ismi Sun, kendisini dinleyen öğrencilere deneyimlerini aktarırken müzik hayatlarıyla ilgili dikkat etmeleri gereken noktalara da değindi. Kendisinin zor koşullarda yetiştiğini söyleyen Sun,  “Hocalarım vardı elbette ama isteğim olmasa buralarda olamazdım. Müzik aletim olmadığı için notaları parmaklarımla öğrenirdim daha sonra Askeri Mızıka Okulu’n daki ağabeylerin aletlerini taşırken kendi kendime denemeler yapardım. Bir hafta sonu musiki nazariyatını okuyup bitirdim ve bir daha hiç çalışmadım. Çünkü besteci olmayı kafaya koymuştum. Bir hedefiniz, örnek aldığınız birisi ve inancınız olsun. Benim örnek aldığım kişi Adnan Saygun’du. Hedefiniz olursa hayatta karşınıza ne çıkarsa çıksın sizi yolunuzdan alıkoyamaz. Kendinizi dinleyin ve hedefinizi belirleyin. İdealiniz yoksa, işinizi severek aşkla yapmıyorsanız bırakın o işi. Ayrıca bizim işimizde üslup ve incelik çok önemli. Sadece nota açıp şarkı söylemiyoruz, eserin ruhunu yakalamalıyız. Karşılaştığınız engelleri aşmasını bilin” ifadelerini kullandı.

Son olarak Türkiye’de besteci eğitiminin önemine dikkat çeken Sun, 82 milyonun müzik ihtiyacını karşılayabilmek için daha çok besteciye ihtiyaç duyulduğunu ve bunun için de okullarda daha fazla kompozisyon bölümü açılması gerektiği görüşünü paylaştı. “Bir milletin müziğini bestecileri yaratır” diyerek sözlerini noktalayan Muammer Sun, etkinliğin sonunda Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü öğrencilerinin piyanoda besteledikleri eserleri dinledi.

Muammer Sun kimdir?

Türk müziğinin ve müzik eğitiminin en önemli isimlerinden biri olan Muammer Sun, sanat hayatına 1946 yılında Askeri Mızıka Okulu’nda başladı.Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kültür müsteşarlığında müşavir olarak çalıştı. TRT Merkez Müzik Dairesi’nin, TRT Ankara Çoksesli Korosu’nun ve TRT Kültür Sanat Bilim Ödülleri sisteminin kurulmasında etkili oldu ve konservatuvar eğitimi için yönetmelikler hazırladı. Ayrıca  Yurt Renkleri, Bozlak ve Türkü, Beş Halk Türküsü, Nihavent Longa, Ben Mimar  Sinan, Muhabere Okulu Marşı, Malazgirt Marşı gibi birçok eseri de sanat dünyasına kazandırdı.

 

1.883 okunma

Yorum Yap

18 Eylül 2019 Çarşamba

Okul değişikliği yaparken dikkat!

18 Eylül 2019 Çarşamba

Haydi Çocuklar TEGV’e!

18 Eylül 2019 Çarşamba

MEB O İddiaların YALANLADI

16 Eylül 2019 Pazartesi

ESTܒDEN “TÜBİTAK" BAŞARISI

16 Eylül 2019 Pazartesi

KYK borcu olanlara müjde!

26 Nisan 2019 Cuma

GENÇLERİN SESSİZ ÇIĞLIĞI

10 Nisan 2019 Çarşamba

EĞİTİM Mİ ÖĞÜTÜM MÜ?

online ziyaretçi: 398
 
yukarı