Animasyon ve dijital oyun sektörü konuşuldu - Eskişehir Haberler

Animasyon ve dijital oyun sektörü konuşuldu

Anasayfa / Eğitim

“Animasyon Sektörü ile Dijital Oyun Tasarım ve Uygulamalarında Devlet Destek ve Teşvikleri Toplantısı” 15 Ekim Pazartesi günü, Öğrenci Merkezi Salon 2009’da gerçekleştirildi. Toplantıya kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, sektör temsilcileri, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri İsmail Gerim şunları söyledi: “Bilindiği gibi animasyon sektörü ticaret hacmi yönünden önemli bir alan. Dünyada yüksek bir ticaret hacmine sahip olan animasyon sektörü Türkiye’de istenilen seviyeye ulaşamamış durumda. Dolayısıyla bize düşen bu oranı hep birlikte yükseltmek olacak. Bunun yanı sıra bu durumun sadece ticari bir boyutu yok, aynı zamanda kültürel bir boyutu da var. Bu bağlamda biz, üretilen ürünlerle hem ülkemizi ve değerlerimizi tanıtacağız hem de gençlerimize, geleceğimize sahip çıkmış olacağız.”

"Öncelikli amacımız Eskişehir’i animasyon merkezi yapmak"

Animasyon sektörü haricinde bir diğer konuyu ise oyun sektörünün oluşturduğunu belirten Gerim, “Burada da animasyon sektörü ile aynı durum söz konusu. Türkiye’de 18-26 yaş aralığında 18 milyon oyun oynayan kitle var ve bu bireyler daha çok yabancı oyun yazılımlarına yöneliyor. Dolayısıyla biz bu kitleyi rahatlıkla sistemin içine çekebilir, bu alanda hizmet ve oyunlar yapabiliriz. Bu konuda BEBKA olarak bazı çalışmalar yaptık ve bazı amaçlar edindik.” şeklinde konuştu.

“Biz ajans olarak 2014-2015 yılları içerisinde animasyon sektöründe neler yapabileceğimizi değerlendirdik.” diyen İsmail Gerim, “Bu konuda dünyadaki örnekleri inceledik ve 2015 yılından itibaren her yıl ulusal animasyon festivali gerçekleştirdik. Buradaki öncelikli amacımız Eskişehir’i animasyon merkezi yapmak. Çünkü ilk Çizgi Film Animasyon Bölümü Eskişehir Anadolu Üniversitesinde kuruldu ve buradan mezun olan öğrenciler piyasada önemli işlerde bulundu. Ayrıca, Eskişehir konum itibarıyla ülkenin her tarafına ulaşımı kolay ve pek çok üstünlüğü olan bir il. Bu vesileyle önümüzdeki yıl festivalimizi uluslararası yapmak için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının sonrasında yoğun katılımla gerçekleşen ve iki oturumdan oluşan toplantı gerçekleştirildi. Toplantı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

2.038 okunma

Yorum Yap

20 Nisan 2019 Cumartesi

EAL DE KAN BAĞIŞI

20 Nisan 2019 Cumartesi

Minik öğrencilerin bayram sevinci

online ziyaretçi: 251
 
yukarı