Üye girişi  
Eskişehir
www.eskisehir.net.tr

 
 
Anasayfa
İletişim 
Apart ve Yurtlar
Arkadaş
Chat / Sohbet YENİ
Emlak Merkezi
Etkinlik Gündemi (konser, parti, sergi,...)
Fıkra
FİRMA REHBERİ
Forum
Foto Galeri
Gazete ve Haber Linkleri
Gruplar
Haber
Otomobil - Otocenter
Oyun oyna YENİ
RADYO - TV İZLE YENİ
Seri İlanlar
Sinema
Şiir
Tiyatro & Senfoni
emlak sitesi  
 Sitede Ara  
 
  Bilim-Teknoloji    Ekoloji    Ekonomi    Eğitim    Güncel    Kültür-Sanat    Magazin    Otomobil-Motorsiklet    Polis    Politika    Sağlık    Spor    Yaşam   
 
Lise Tercihi Yapmanın Püf Noktaları!
Lise Tercihi Yapmanın Püf Noktaları!
17.08.2018 03:13:35  

Sınavlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası halini aldı. öğrenci ve velilerin şimdiki gündemi ise lgs’den aldıkları puanlar doğru bir liseye yerleşebilmek. 8. sınıfı başarıyla bitiren öğrenciler ve aileleri, en iyi liseyi seçmenin telaşında. uzmanlar, doğru lise tercihi yapmamanın kişilerin hayatlarında büyük sorunlara yol açacağını belirtiyor. peki, lise tercihinde nelere dikkat edilmeli?

Elit Gençler Koleji Rehberlik ve Tercih Uzmanı Hatice İpet Mutlu, 2017-2018 LGS sonuçlarına göre yerleşemeyen ve ek kontenjan ile lise tercihinde bulunacak öğrenci ve velilere önemli bilgiler verdi. Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının açıklanmasının ardından bir yere yerleşemeyen öğrenciler 6 Eylül’e kadar nakil başvurusu yapabilecek.

Öğrenci ve veliler bu sorunun cevabını bulmak için tatlı ama yorucu bir telaş içindeler. Unutulmaması gereken ilk ve altın kural öğrenciyi tanımak ve kişiliğine uygun okul seçimi yapabilmektir. Üniversitede okunacak bölüme göre liseler seçilmeli ve bu doğrultuda eğitim alınması göz önünde bulundurulmalıdır. Mühendislik ve tıp gibi alanlarda eğitim görmek isteyenler Fen Liselerine; hukuk, siyasal ve uluslararası ilişkileri gibi mesleklere yönelmek isteyen öğrenciler ise Sosyal Bilimler ya da Anadolu Liselerine yönelmeli. Bu konuda uzmanlardan yardım alınması ve öğrencilerin daha yakından tanınması için bazı testlerin uygulanması (kişilik testi, zekâ testi vb.) en doğru adım olacaktır.

Okul tercih edecek veli ve öğrencilerin, akademik kalitenin yanında öğrencilerin yeteneklerini dikkate alan ve geliştiren bir okul seçmeleri gerektiğini söyleyen Elit Gençler Koleji Rehberlik ve Tercih Uzmanı Hatice İpet Mutlu, “Gideceğiniz okul sizin yeteneklerinize göre sizlere eğitim vermeli. Çünkü her insan farklı bir öğrenme biçimine sahiptir. Uluslararası metotlar olan STEM ve UbD gibi eğitim sistemi ile hareket eden okulları yeteneklerin ortaya çıkarılmasında oldukça etkilidir. Bu açıdan okul, öğrenciyi tanıma ve değerlendirme işlevini eğitim sürecine dahil etmeli ve böylece onların özgüvenlerini geliştirip bireysel olarak desteklemelidir” diyor. Hatice İpet Mutlu, lise tercihinde dikkat edilmesi gereken püf noktalar ise şu şekilde sıralıyor:

1 – Gideceğim lise türü ne olmalı?

Okul seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi gideceğiniz okulun türüdür. Burada özel mi devlet mi karar verdikten sonra lise türlerine bakılması gerekiyor. Öğrencinin yeteneklerine uygun, gelecek beklentilerini karşılayan, güçlü kariyer ve eğitim olanakları verebilen liseler olmalıdır. Bu türler içerisinde Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu, Anadolu İmam-Hatip, Çok Programlı Liseleri vb. lise türleri yer alır.

2 – Okulunuz evinize yakın olsun!

Büyük şehirlerde yaşayanlar için okulun eve uzaklığı oldukça önemlidir. Hele İstanbul gibi trafiği yoğun bir kentte yaşıyorsanız bu daha önem kazanmaktadır. Saatlerce süren trafik öğrencinin hem motivasyonunu hem derslerdeki performansları olumsuz yönde etkilemektedir. Bu açıdan evinize yakın kaliteli bir eğitim anlayışı olan bir okul tercih etmekte yarar var.

3 – Okulun eğitimci kadrosu ve geçmişi çok önemli!

Artık eğitimi şekillendiren bir diğer faktör öğretmenlerdir. Seçeceğiniz okulun eğitimci kadrosu ne kadar iyi ise ve eğitim geçmişi ne kadar eski ise eğitim anlayışı da o kadar gelişmiştir demektir. Artık günümüzün yeni nesil öğretmenleri, sadece bilgiyi aktaran değil öğrencilerle direkt iletişim kuran, öğrencilerin yeteneklerini keşfeden kişiler olmalıdır. Seçim yaparken, eğitim kurumunun akademik kadrosuna ve üniversitelerle olan ilişkisine dikkat etmenizde büyük yarar var.

4 – Lisenin üniversiteye yerleştirmede başarı oranı ne düzeyde?

Elbette bir lisenin başarısının en önemli işaretlerinden birisi de öğrencilerine üniversite kazandırma verisidir. Eğer eğitim kalitesi iyi bir lisede okuyorsanız gelecekte istediğiniz üniversiteye girmeniz daha kolay olacaktır. Bu sebeple seçeceğiniz okulun üniversiteye yerleştirme oranlarına mutlaka bakmalısınız.

5 –Seçeceğin okulun Yabancı Dil Eğitimi iyi olmalı!

Yabancı dil artık yaşamın değişmez bir parçası. Globalleşen dünyada yabancı dil eğitimi oldukça önemli bir konumda. Tercih edeceğiniz okulun yabancı dil eğitiminin iyi olması, uluslararası geçerliliği olan metotlar ve sınavlara hazırlık, uluslararası organizasyonlara katılım oranları dikkat edilmesi gereken önemli bir kriter olmalıdır.

6 – Okulun yeteneklerine değer vermeli!

Eğitim demek sadece teorik bilgiyi aktarmak demek değildir. Çocuğunuzun yeteneklerini de eğitim sürecine dahil etmek eğitimin yeni dünya düzeni içerisinde değişmez bir parçasıdır. Futbol açısından bakıldığında Dünya Kupası finallerinde takımlarına başarı getiren genç yeteneklerin keşfedilmesinin ne kadar değerli olduğunu görebilirsiniz. Bu bakımdan lise tercihlerinde üniversite yerleştirme başarısının yanında ulusal veya uluslararası elde ettiği kültürel ve sportif başarılara da bakmak faydalı olacaktır.

Yaşamda her şey sınav demek değildir!

Elit Gençler Koleji Rehberlik ve Tercih Uzmanı Hatice İpet Mutlu, sınav sonuçlarının her zaman istenilen seviyede olmayacağını, bunun bir son da olmadığını ifade etti. Daha yolun başında olan 8. Sınıf öğrencilerinin umutlarını tek tercihe, tek sınava bağlamaları da oldukça hatalı bir yaklaşım olacaktır. Burada temel hedefimiz çocuğumuzu iyi yetiştirmek ve onu başarıda ve başarısızlıkta takdir edebilmek, sevmek olmalıdır. Eğer çocuklarımızı doğru bir iletişim ile motive edebilirsek sınav başarıları da doğru oranda artacaktır.

BOŞ KONTENJANLARIN İLANI VE NAKİL SÜRECİ NASIL OLACAK?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından nakil süreci başlayacak. Yerleştirme sonuçları ile beraber açıklanacak boş kontenjanlara göre öğrenciler okullara nakil başvurusu kolaylıkla yapabilecek. Sonuçların açıklanmasını takip eden ilk hafta başında 4 haftalık nakil süreci de başlayacak. İşte 2018 LGS nakil başvuru ve yerleştirme takvimi de şu şekilde:

1. Nakil başvuru haftası: 6-10 Ağustos

Nakil sonuçları: 13 Ağustos

2.Nakil başvuru haftası: 13-17 Ağustos

Nakil sonuçları: 19 Ağustos

3.Nakil başvuru haftası: 27-31 Ağustos

Nakil sonuçları: 3 Eylül

4.Nakil başvuru haftası: 3-6 Eylül

Nakil sonuçları: 8 Eylül

İŞTE NAKİL TERCİHİNDEKİ KRİTERLER VE SON DEĞİŞİKLİKLER

Milli Eğitim Bakanlığı, lise nakil kılavuzunu ve boş kontenjanları 06 ağustos Pazartesi yayınladı. Herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin önemli bir kısmının sadece Anadolu Lisesi tercihinde bulunmaları nedeniyle yerleşemediği açıklandı. Öğrenciler ve veliler lise nakil işlemi nasıl yapılır ve yapılan değişiklikler nelerdir merak ediyor.

A. Tercihleri doğrultusunda bir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler nakil başvurusu yapabilirler.

B. Kazansın kazanmasın herkes nitelikli okul tercihi veya adrese dayalı tercih yapabilir.

C. Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

D. Nitelikli okullardan 5 tane tercih yapılabilir (İstediği okul türlerini seçebilir)

E. Yerel Yerleştirmeye Esas Nakil döneminde 5 tane tercih yapılabilir. Okul türü zorunluluğu nakil tercihlerinde yoktur.5 tercihin 5’ide Anadolu Lisesi olabilir.

F. Nitelikli okulların nakil tercihlerine göre yerleştirme işlemleri puan üstünlüğüne göre boş kontenjan kadar olacaktır.

Adrese dayalı yerleşme kriterleri nasıl olacak?

A. Yerel Yerleştirmeye Esas Nakil, sırasıyla ortaöğretim kayıt alanı, OBP, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır.

B. 6-7-8.sınıf yılsonu ortalaması yüksek olan girecek. (90 ortalaması olan 85 ortalaması olandan daha avantajlı)

Özellikle veli ve öğrencilerin yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde şu ayrıntılara da dikkat etmelerinde fayda var!

1. Bazı okulların kontenjanları değişti. Yeni sınıflar açıldı.

2. Bazı meslek ve imam hatip liseleri Anadolu lisesine dönüştü; bu okulların takibini yapmakta fayda var.

 

Gönderen: haber
650 defa okundu 
Facebookta Paylaş
Yazdır

Bu habere yorumlar 
 
En Çok Okunanlar


Eğitim Haberleri
Öğrencilere müjde! Artık maaş alacaklar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy önemli açıklamalarda bulundu.


<...
İnönü Belediyesinden Liseli Öğrencilere Çanakkale gezisi

Eskişehir İnönü Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Kültür...

Hemşirelikte Liderlik Sempozyumu ESOGÜ’de Düzenlendi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Hemşirelikte Liderlik Derneği (HELİD) işbir...

ŞİİR VE KOMPOZİSYON YAZMA YARIŞMALARI YAPILDI

2018 YILI MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI PEYGAMBER VE GENÇLİK TEMALI ŞİİR VE KOMPOZİSYON YAZMA YARI...

Anadolu Üniversitesi ile Polis Akademisi arasında iş birliği protokolü

Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Sistemi aracılığıyla ulusal ve uluslararası al...

Üniversite öğrenci ve velilerine yönelik özel umre programı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2018-2019 yılı umre programı çerçevesinde İl M&...

Rektör, AÖF birincilerine Mardin’de başarı belgelerini takdim etti

Anadolu Üniversitesi, düzenlediği Açıköğretim Sistemi Başarı Belgesi Takdim...

Kapsayıcı Eğitim Yöneticilerin Eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF işbirliğinde Erciyes Üniversitesi koordinatörlüğ&...

"Kuruluş Osman" İsimli “Sekizinci” Romanını Tanıttı

İlimiz öğretmenlerinden "Edebiyatçı - Yazar" Ufuk TUFAN, yazarlık serü...

Rektör, Diyarbakır’da Açıköğretimin başarılı öğrencileriyle buluştu

Anadolu Üniversitesi, Açıköğretim Sistemi kapsamında yürüttü...

İmam hatipliler eğitimi tartışacak

İmam hatipliler eğitimin sorunlarını konuşacak


Türkiye genelindeki proje imam hati...

İyi Dersler Şoför Amca Projesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene...

Afrika büyükelçilerinden Anadolu Üniversitesine ziyaret

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Eskişehir Şubesi ve Eskişehir Sanayi Odas...

“14 Kasım Dünya Diyabet Günü” konferansı gerçekleştirildi

Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından “Dünya Diyabet Gün&...

Öğretmenlere Stresle Başa Çıkma Yolları Eğitimi Verildi

Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğretmenlere stresle başa &cce...

 

 
 
 • Eskişehir Telefon Rehberi
 • Estram
 • Nöbetçi Eczaneler
 • Tiyatro Etkinlik
 • Ulaşım

 •  
  BATUHAN ÇİTEMEL
  KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN PÜF NOKTALARI
  GÜNDOĞDU YILDIRIM
  BEŞ YILDIZLI TÜKETİM
  Hüseyin DÜŞ
  Bioenerji ile şifalan
  Hüseyin GÜVEN
  BAKKAL DEFTERİ…
  Konuk Yazar
  Bi tarihte “AKP iktidarının projesini” alkışlarken biz!
  Mehmet KIZILKAYA
  Düşmanın En Zor Olanı “Nefis”
  Nevzat Laleli
  İLK SİYASİ AKSİYON MNP
  Özgür TIKIZ
  Devlet Vatandaşına Tuzak Kurmaz!
   


   

  online ziyaretçi: 272
  online üye: 0
   
    eskişehir


  eskisehir@eskisehirreklam.com