Emniyet Genel Müdürlüğünden Sürücülerimize Seyahat Öncesi Kısa Hatırlatmalar - Eskişehir Haberler

Emniyet Genel Müdürlüğünden Sürücülerimize Seyahat Öncesi Kısa Hatırlatmalar

Anasayfa / Polis
Emniyet Genel Müdürlüğünden Sürücülerimize Seyahat Öncesi Kısa Hatırlatmalar

Bu yıl COVID-19 salgını ve buna yönelik alınan tedbirler kapsamında; “Vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarının yanında bireysel araçlarıyla daha fazla seyahat edeceği düşünüldüğünde, karayollarındaki yoğunluğun artış göstereceği değerlendirilmektedir.”

Vatandaşlarımızın seyahat ve trafik güvenliğinin sağlanması için alınan tedbirlerle birlikte trafik kurallarına uyulması gereklidir.

Bayram tatilleri, karayolları üzerindeki artan araç ve yaya hareketliliğiyle birlikte trafik yoğunluğunun ve doğal olarak trafik kaza riskinin arttığı dönemlerdir. Kazaların yaklaşık %90’ının sürücü hatasından kaynaklandığı dikkate alındığında, sürücülerimize;

 • Yasal limitlerdeki hızlarda araç kullanmalarını,
 • Takip mesafesine uymalarını,
 • Şerit izleme ve değiştirme kurallarına harfiyen uymalarını,
 • Araçla seyir halindeyken cep telefonu kullanmamalarını,
 • Yolcu otobüslerinde ve bireysel seyahatlerde ön ve arka koltuklarda oturan herkesin, uzun/kısa mesafe ayrımı olmaksızın kesinlikle emniyet kemeri takmalarını,
 • Yaya geçitlerinde daha dikkatli olarak yayalara geçiş önceliğini vermelerini,
 • Uykusuz/yorgun olarak ve yeterince dinlenmeden trafiğe çıkmamalarını,
 • Alışmış oldukları uyku düzeni ve araç kullanma süreleri dışına çıkmamalarını, eğer çıkıyorlarsa kısa aralıklarla mola (2 saatte 10 dakika) vermelerini,
 • Karayolu üzerindeki çalışma alanlarında daha dikkatli davranarak varsa işaret ve işaretçilerin yönlendirmelerine uymalarını,
 • Tesis ve akaryakıt istasyonları dışında yol üzerinde bekleme/duraklama yapmamalarını,
 • Trafik adabına uygun olarak sabırlı, saygılı ve sakin davranmalarını,
 • Trafik kurallarına istisnasız uymalarını ve bu kuralların hayat kurtardığını,

BİR KEZ DAHA HATIRLATMAK İSTİYORUZ…

“Trafikte Her Yıl Daha İyiye!”


SEYAHAT PLANLAMALARINI YAPMIŞ VE DİNLENMİŞ OLARAK TRAFİĞE ÇIKILMALIDIR.

Seyahate başlamadan önce araçlarını kontrol etmeli, varsa eksikliklerini giderdikten sonra yola kaçta çıkacaklarını, yolculuğun kaç saat süreceğini, nerede mola vereceklerini planlamalı ve buna uygun olarak seyahat edilmelidir.

Tatilin gidilen noktada değil o noktaya gitmek için araca bindiğimiz esnada başladığını düşünür ve seyahatimizi buna göre iyi planlarsak o seyahat bizim için daha keyifli ve güvenli olacaktır. Bu sayede daha mantıklı kararlar verilecek, yorulduğumuzun farkına varılacak, hedefe bir an önce varmak için gereksiz bir telaş ve hız yapma eğilimi bu şekilde önlenmiş olacaktır.

KAZALARIN VARIŞ YERİNE YAKIN MESAFELERDE MEYDANA GELDİĞİ HEP AKILDA TUTULMADIR.

Sürücüler yorulduklarını hissettikleri halde, “varış yerine yaklaşmanın verdiği heyecan ve acelecilikle” ve “çok az bir mesafe kalmışken mola verilmez” şeklindeki yanlış bir düşünceyle hareket etmemelidir.

ÖZELLİKLE GENÇ VE UZUN MESAFE DENEYİMİ OLMAYAN SÜRÜCÜLERİMİZ, TRAFİKTE DAHA DİKKATLİ VE DUYARLI OLMALIDIR.

Şehirlerarası yollardaki seyir hızları ve yol koşulları kent merkezlerinden daha faklı karakteristiğe sahiptir. Bu yol koşullarında yeterince deneyim sahibi olmamak, trafikteki bazı tehlikeli durumların geç algılanmasına sebep olabilmektedir.

ŞEHİRLERARASI YOLLAR, İŞLETME HIZLARININ YÜKSEK OLDUĞU KESİMLER OLUP, BU YOLLARDA İSTEDİĞİMİZ HER YERDE DURMAK/DURAKLAMAK YASAK OLDUĞU GİBİ ÇOK TEHLİKELİDİR.
 
Sürme şeritleri ve banketler değil, dinlenme tesisleri veya akaryakıt istasyonlarının bizlerin kısa süreli dinlenebileceği ve ihtiyaçlarımızı giderebileceği güvenli alanlar olduğu unutulmamalıdır.

KAYBEDİLEN ZAMANI TELAFİ ETMEK İÇİN HIZLI ARAÇ KULLANILMAMALIDIR.

Araç yoğunluğu veya yol yapım/bakım çalışmaları nedeniyle, seyir hızının azaldığı veya durduğu kesimlerden hemen sonra sıcak havanın da etkisiyle daha sabırsız ve bir an önce gidecekleri yere ulaşmak istediklerinden, kaybettikleri zamanı telafi etmek için sürat yapılmamalı, bu şekilde çok fazla kazanın meydana geldiği unutulmamalıdır.

SÜREKLİ SOL ŞERİT İŞGAL EDİLMEMELİ, ŞERİT DİSİPLİNİ VE DÜZENİNE UYULMALIDIR.

Şerit değiştirmelerde ani karar verilmemeli, öncesinde trafiği kontrol ederek gerekli işaretleri vermeli, girecekleri şeritteki araçların geçişi beklenmeli, emniyet şeridi ve banketler geçme ve sürme şeridi olarak kullanılmamalıdır.

Şerit izleme sırasında yakın takip yapılmamalı, “empati yaparak” uzun farlar diğer sürücüleri rahatsız etmeyecek doğru yerlerde ve doğru şekilde kullanılmalıdır.

ÖZELLİKLE AĞIR TONAJLI ARAÇLAR, ÇEKİCİLER BANKETLERDE, EMNİYET ŞERİTLERİNDE GEREKSİZ VE ARIZA HALLERİ DIŞINDA BEKLEME VE DURAKLAMA YAPMAMALIDIR.

Zorunlu hallerde bu alanlarda bekleme yapan araçlar belirli mesafe öncesinde reflektörlerle akan trafikteki sürücüleri uyarıcı işaretlemeleri yapmalı, arızalarının giderilmesi ve trafiğin en kısa sürede normal haline dönmesi için güvenlik birimlerimize bilgi vermelidir.

Otobüs, kamyon, çekici gibi ticari büyük araç şoförleri, bu bayramda küçük bireysel araçların yani bir bakıma kendilerine göre daha az deneyimli sürücülerin daha fazla trafikte yer alacağını dikkate alarak, her zamankinden daha sorumlu, daha fazla hata giderici ve daha kontrollü olarak araç kullanmalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

6.752 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1757
 
yukarı