Toplumsal beraberlikte 3 nokta!

Anasayfa / Yaşam
Toplumsal beraberlikte 3 nokta!

Ortak kültür, ortak idealler ve ortak akıl…

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Çanakkale Zaferi, Türkiye’nin doğuşunun ön sözü niteliğindedir…

Toplumsal beraberliğin sağlanmasında üç önemli nokta olduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bunları geçmişteki ortak kültür, gelecekle ilgili ortak ülküler ve idealler ve şu anda yaşananlarla ilgili oluşan ortak akıl olarak sıraladı. “Bu üçü birlikte olursa milli birlik oluyor” diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Eğer geçmişi farklı okursak bu durum milli birliği olumsuz etkiliyor. Milli ideallerimiz farklıysa yine yanlış okunuyor.” dedi. Çanakkale zaferinin yeni Türkiye’nin doğuşunun ön sözü niteliğinde olduğuna vurgu yapan Tarhan, bu zaferle toplumun her kesiminde milli bir bilinç olduğunu, Çanakkale ruhunun özellikle genç kuşaklara anlatılmasının ve aktarılmasının öneminin altını çizdi. 

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 18 Mart Çanakkale Zaferinin 108’inci yıldönümünde birlik ve beraberlik ruhunun önemine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Çanakkale savaşlarının bir yıldan fazla sürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “18 Mart 1915’te  Çanakkale savaşları denizden başladıktan aşağı yukarı bir ay sonra deniz savaşları bitmek zorunda kalıyor. Fransızlar ve İngilizler’in güçlü bir donanma ve zırhılardan oluşan müthiş hazırlıkları var. Sanayi devriminin en son gücüne ulaşmış bir güç var. Böyle büyük bir güç durdurulamaz. Bu savaştan önce iki tarafta da ciddi psikolojik harekat olmuş özellikle Osmanlı’dan Yunanistan’a göçen, Türkçe’yi iyi bilen birçok Rumu casus olarak gönderip cephe hakkında bilgi alıyorlar. Osmanlılar da aynı şekilde psikolojik harekat yürütüyorlar. Bunu özellikle kara savaşlarında yapıyorlar.” dedi.

Anafartalar’da gösterdiği başarı, Mustafa Kemal’in bir nevi doğum günü oluyor

İtilaf devletlerinin donanması, 18 Mart günü Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar nedeniyle Çanakkale’yi geçemeyince kara harekatına mecbur kaldığının ve bu durumun Çanakkale savaşının tarihi dönüm noktası olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kara savaşları yaklaşık olarak bir seneye yakın sürüyor. İtilaf devletleri onda da başarısız olup geri dönüyorlar. Kara savaşlarında Mustafa Kemal fazla tanınmayan, bilinmeyen bir Kurmay Albayken Anafartalar’da gösterdiği yüksek başarı ile bütün oradaki gösterdiği zekası ve başarısı Osmanlı yönetim camiasında müthiş bir şekilde üne kavuşmasını sağlıyor. Bir nevi doğum günü oluyor.” dedi.

Çanakkale savaşlarının ruhunu iyi bilmek gerekiyor

“Çanakkale savaşlarına sorgulayarak yaklaşmak gerekir” diyen Tarhan, “Çanakkale savaşlarında başarılı olduk. Birçok savaşta başarılı olduk fakat stratejik hedefimiz yanlış olduğu için kazandığımız bu lokal başarılar, savaşı kaybetmemizi engellemedi. Bu nedenle aslında stratejik hedefin doğru olması önemli.  Almanya’yla ittifak yapmak için apar topar savaşa girmek, burada stratejik hedef yanlışmış. Kurmaylar bunu tartışıyorlar. Bu çıkarılacak derslerden birisi. Çanakkale savaşları ciddi bir savunma savaşı. Bu savunma savaşında Çanakkale’nin ruhu neydi onu bilmek lazım.” diye konuştu.

Çanakkale ruhunda şehitlik yüksek makam olarak görülüyor

Çanakkale savaşının Osmanlı sınırları dahinde Anadolu’nun dört bir yanı da dahil farklı coğrafyalardan gelen askerlerin katıldığı bir savaş olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Gelibolu yarımadasında şehitliğe gidenler mezar taşlarında Anadolu’nun her yerinden savaşmaya giden askerleri görürler. İdlib’den Suriye’den şehitler var. Bu askerler güçlü silahları olan düşmana nasıl direnebiliyorlar? Çanakkale ruhunu ben üç ana başlıkta topluyorum: İlki şehitliği yüksek makam olarak görüyorlar ve ölümün yüzüne gülebiliyorlar. Bunu Mustafa Kemal çok iyi bildiği için ‘Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum’ diyor. Bu emir, şehitlik duygusunun asker üzerindeki tesirini gösteriyor.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, itilaf devletlerinin çok geniş bir alanda kuşatma yaptığını belirterek “Mustafa Kemal sabah erkenden bütün askerleri arkasında kendisi de ön cephede harekete geçiyor. Karşı taraf uyurken saldırıya geçiyor ve öyle dağıtıyor. Onun için bu askeri bir zekadır, taktiktir. Kendisinin ön cephede olması çok önemlidir, bütün askeri harekete geçiriyor.” dedi. 

Adanmışlık duygusu Çanakkale ruhunu oluşturuyor

Çanakkale ruhunun ikinci özelliğinin zalime karşı gelme üçüncüsünün ise vatana adanmışlık ruhu olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu özelliklerin tümü bizim toplumumuza özgü olmasıdır.  Zalime hayır deme özelliği bizim toplumda vardır. Karşı tarafın zalim olduğunu gördüğünde ölümüne hayır diyebilmek bu bizim sanki genetik kodlarımızda var. Bu duygu da Çanakkale’deki direnme gücünü arttırdı ve karşı tarafın zalimliği bu halkta vatanı koruyabilme duygusu uyandırdı. Üçüncüsü de vatanın kutsal bir emanet olduğuyla ilgili bir adanmışlık olması. O adanmışlık duygusu Çanakkale ruhunu oluşturuyor.” dedi. 

Çanakkale ruhu çocuklara anlatılmalı

Çanakkale ruhunun özellikle genç kuşaklara anlatılmasının ve aktarılmasının önemini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Çanakkale ruhunda yer alan bu vatanın kutsal emanet olmasıyla ilgili duyguyu milli bilinç olarak öğrencilere çocuklara öğretmek gerekiyor. Bunun artık farkına varıldı yani bütün okullar hemen hemen bu dönemlerde Çanakkale’de şehitliği ziyaret ediyorlar. Bunu yapmaları da gerekir çünkü o günleri hatırlamak ve o günlerin ruhunu da aktarmak gerekiyor. Buna ilkokul çağında başlamak lazım. Çocukları Çanakkale’ye götürüp onlara milli bilinç ruhunu, birlik ve beraberlik ruhunu göstermek gerekiyor. Şehitlikte Osmanlı imparatorluğunun her yerinden farklı coğrafyalarından gelerek bu topraklar için şehit düşen askerleri anlatmak lazım.” dedi.

Çanakkale ruhunun bu özellikleriyle milli birlik ve beraberlik kavramlarının da sembolü durumunda olduğunun altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu milli beraberlik ruhunun ilkokuldan başlayarak öğretilmesi gerekiyor. İstanbul’daki genç tıbbiyeliler tabip olarak cepheye gidiyorlar ve kınalı kuzuların hikayeleri Çanakkale savaşında yazılıyor.” dedi.

Çanakkale’de öğrenilen değerler toplumsal benliğimizle birleşmeli

Çanakkale’de yaşanan ve öğrenilen değerlerin bizim toplumsal benliğimizde olması gereken bir şey olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bu değerlerin  toplumsal benliğimizle birleşmesi bizim birlik ve beraberlik duygumuzun oluşmasında etkisi büyük. Milli beraberlik için üç şey önemli:  Geçmişteki ortak kültür, gelecekle ilgili ortak ülküler ve idealler, şu anda yaşananlarla ilgili oluşan ortak akıl. Bu üçü birlikte olursa milli birlik oluyor eğer ki geçmişi farklı okursak milli birliği olumsuz etkiliyor. Milli ideallerimiz farklıysa yine yanlış okunuyor. Bizim şu anda özellikle Çanakkale konusunda toplumun her katmanında bununla ilgili milli bir bilinç var.” diye konuştu. 

Çanakkale Zaferi, Türkiye’nin doğuşunun ön sözü niteliğindedir…

Prof. Dr. Tarhan, “Çanakkale zaferi İngilizler’in karizmasını çizdi. Bu zafer yeni Türkiye’nin doğuşunun ön sözü niteliğindedir.” dedi. Çanakkale zaferinin özellikle sömürgecilikle ve anti emperyalist mücadelede çok büyük bir başarı olduğunu, sadece bizim için değil sömürgeye karşı mücadele veren tüm milletler için de bir sembol olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Çanakkale ruhunun bir sembol değeri var. Bütün dünyada zalime dur diyebilmenin, sömürgecilikle mücadele edebilmenin mümkün olduğunun bir kanıtıdır. Çanakkale ruhu bizim toplum felsefemizi ve halk felsefemizi bozmaya çalışanlara karşı çok güzel bir bağışıklık sistemimizdir. Bu nedenle Çanakkale Zaferi ve benzer zaferlerin anlatılması, toplumsal ortak travmaların birlikte aşılması gerekiyor. Osmanlı’dan Cumhuriyete geçtik. Biz Osmanlı’nın yasını tutamadık. Yasını tutamadığımız zaman toplumda çözülmemiş travma oluyor, toplumda milli birlik olmuyor.” dedi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Osmanlı’ya ilişkin konularda da toplumsal mutabakat sağlamanın önemli olduğunu ifade ederek milli birlik bilincinin sağlanmasında bunun önemli olduğunu vurguladı.

 

 

'
837 okunma

Yorum Yap

6 Eylül 2023 Çarşamba

MİLLİ GÖRÜŞ SON NEFESE KADAR

6 Eylül 2023 Çarşamba

MİLLİ GÖRÜŞ SON NEFESE KADAR

1 Eylül 2023 Cuma

SADIK VEYA DÖNEK OLMAK

28 Ağustos 2023 Pazartesi

CİHADIN KÜÇÜK VE BÜYÜĞÜ

18 Ağustos 2023 Cuma

AMENTÜMÜZ NASILDIR

11 Ağustos 2023 Cuma

USTA ÇIRAK KAPIŞMASI

7 Ağustos 2023 Pazartesi

RÜYA İLE GERÇEK

28 Temmuz 2023 Cuma

EYYUP PEYGAMBER VE SABIR

21 Temmuz 2023 Cuma

SORUNLARINIZI ZAMANA BIRAKIN

10 Temmuz 2023 Pazartesi

FERASET İŞİN ASLINA İNMEKTİR

7 Temmuz 2023 Cuma

ON PARALIK ADAM OLMAK

26 Haziran 2023 Pazartesi

MC HÜKÜMETLERİ DÖNEMİ

23 Haziran 2023 Cuma

HAZİNE ARAYAN DOĞRULUK BULUR

19 Haziran 2023 Pazartesi

OYA ORANINA GÖRE BAKANLIK

16 Haziran 2023 Cuma

GÜVENLİ OLMAK ÖNEMLİDİR

12 Haziran 2023 Pazartesi

GELECEĞİMİZİ KURTARIN

9 Haziran 2023 Cuma

ZORLUKLARI AŞMAK İÇİN

29 Mayıs 2023 Pazartesi

SANAYİLEŞME MOTORLA BAŞLAR

26 Mayıs 2023 Cuma

HER ŞEYİN ASLI GÜZELDİR

22 Mayıs 2023 Pazartesi

AĞIR SANAYİ VE ÜRETİM

19 Mayıs 2023 Cuma

İŞİMİZİ NASIL YAPALIM

12 Mayıs 2023 Cuma

BİR TERBİYE METODU

8 Mayıs 2023 Pazartesi

AĞIR SANAYİ ÜLKESİ OLMAK

1 Mayıs 2023 Pazartesi

DURUN KALABALIKLAR

28 Nisan 2023 Cuma

SULTAN SÜLEYMAN VE ADALET

24 Nisan 2023 Pazartesi

ADİL DÜZENE GEÇERKEN

17 Nisan 2023 Pazartesi

DOLDURAN VE KIRANLAR

10 Nisan 2023 Pazartesi

BATI VAHŞETİ KIBRISTA

3 Nisan 2023 Pazartesi

NEREDEN, NEREYE…

31 Mart 2023 Cuma

BEREKET DOĞRULUKTADIR

27 Mart 2023 Pazartesi

CHP – MSP HÜKÜMETİ

13 Mart 2023 Pazartesi

İKİNCİ DARBE 12.MART.1971

6 Mart 2023 Pazartesi

MNP’NİN GENÇLERİ TOPLANIYOR

3 Mart 2023 Cuma

HİÇ OLMAK MÜMKÜN MÜ

27 Şubat 2023 Pazartesi

İLK SİYASİ AKSİYON MNP

25 Şubat 2023 Cumartesi

GERÇEK DOST NASIL OLUR

6 Şubat 2023 Pazartesi

TOBB’DA HAKSIZLIKLAR

3 Şubat 2023 Cuma

SEN ADAM OLAMAZSIN

30 Ocak 2023 Pazartesi

MOTOR,GÜMÜŞ MOTOR VE ERBAKAN

4 Ocak 2023 Çarşamba

Negatifi Hayatınızdan Çıkarın

19 Aralık 2022 Pazartesi

OMUZ OMUZA BİR ÖMÜR

17 Aralık 2022 Cumartesi

HALİL İBRAHİM BEREKETİ NEDİR

12 Aralık 2022 Pazartesi

BİR KIZIMIZ YAZIYOR

online ziyaretçi: 435
 
yukarı