ASKIYA ÇIKTI İÇİMİZ RAHATLADI - Eskişehir Haberler

ASKIYA ÇIKTI İÇİMİZ RAHATLADI

Anasayfa / Güncel

Millet Bahçesi projesinin planları ve notları askıya çıkarıldı. Plan notlarında Kazım Kurt’un ileriye dönük gündeme getirdiği birçok endişenin yer almadığı görüldü. Uzmanlar, bu plan notlarıyla Eskişehir’deki Millet Bahçesi’nde yapılaşmanın yüzde 3’ü kesinlikle geçemeyeceğini söylüyor

ASKIYA ÇIKARILDI
Eski stadyum alanına yapılan Millet Bahçesi projesinin planları ve notları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından askıya çıkarıldı. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un gündeme getirdiği, zemin üstünde yapılaşmanın yüzde 3’ü de geçebileceği yönündeki birçok endişenin askıya çıkan planlarda yer almadığı görüldü. Sadece yer altı otoparkı yüzde 3’lük emsale dahil değil.

O İFADE ZATEN DEĞİŞMİŞ
Plan notlarında, Kazım Kurt’un söylediği, “Otopark ihtiyacını karşılamaya yönelik açık/kapalı ve zemin altı/üstü otopark yapılabilir. Emsale dâhil değildir” ifadesinin yer almadığı görüldü. Sadece “zemin altı otoparkı emsale dahil değil” deniyor. Ve bu ifadeyle birlikte, zemin üstüne yapılacak tüm yapıların (Millet kıraathanesi, spor tesisi, tuvalet vs…) yüzde 3’ü geçemeyeceği ifade ediliyor.

OKÇULUK TESİSİ YOKMUŞ
TOKİ, birçok ilde millet bahçeleri yapıyor, örneğin İstanbul’dakinde okçuluk tesisi olacak. Ve TOKİ’nin plan notlarında, yapılabilecek spor tesislerinden bahsedilirken, “basketbol, tenis, okçuluk vb.” gibi genel bir ifadeden ötürü, Kazım Kurt bunu gündeme getirip soruyor. Ama yetkililerle konuştuk, Eskişehir’deki projede zaten okçuluk tesisi gibi bir tesis yer almıyormuş, projede yokmuş.

AMA UYANIK OLMALIYIZ
Planlar ve notları şimdi tüm Eskişehir’in gözleri önünde… Kazım Kurt’un ve Eskişehirlilerin endişelerinin bir anlamda giderildiği görülüyor. Ancak Eskişehir’in bu en değerli alanında yapılacak projede elbette uyanık olmalıyız. Hem projede betonlaşmaya gidilmemesi ve yapılaşmanın artmaması için, hem de bu çok önemli projenin engellenmemesi için... Eskişehir çok uyanık olmalı…

>> Murat Atikel'in yazısı için tıklayın...

 

2.063 okunma

Yorum Yap

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

3 Ağustos 2019 Cumartesi

BEN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM...

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

28 Ocak 2019 Pazartesi

CENGİZ AKYILDIZ’A AĞIT…

20 Ocak 2019 Pazar

KARA OCAK / KARA YANVAR…

online ziyaretçi: 403
 
yukarı