Ağaçlar Oldu WOOD: KURUYAN AĞAÇLARI ANIT AĞAÇ YAPACAK! - Eskişehir Haberler

Ağaçlar Oldu WOOD: KURUYAN AĞAÇLARI ANIT AĞAÇ YAPACAK!

Anasayfa / Güncel

Yıllar önce Dünya Ahşap Festivalini Eskişehire Ağaç Festivali diye anlattılar.

KURUYAN AĞAÇLARI ANIT AĞAÇ YAPACAK!
 

Hamamyolu projesinde yüzlerce ağaç taşındı, birçok ağaç da kurudu ve kesildi. Gelen tepkiler üzerine kesilen o ağaçlardan bazıları anıt ağaca dönüştürülecek

Odunpazarı Belediyesinin büyük masraflarla yaptığı Hamamyolu Projesinde yüzlerce ağaç taşınırken, çok sayıdaki ağaçda kurudu. Tepkiler üzerine, kesilen çınar ağacının, gövdesi anıt ağaç olarak verniklenerek korunacak

Can Hacıoğlu - Hamamyolu projesinin tamamlanmasından bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen, bölgedeki ağaçlar kurumaya devam ediyor. Yaşlı çınarın kesimini izleyen Eskişehirliler, Hamamyolu’nda yüzyıllardır var olan ekolojik dengenin bir proje ile biranda ortadan kaldırıldığına işaret ettiler. Tepkiler üzerine, kesilen çınar ağacının, gövdesi anıt ağaç olarak verniklenerek korunacak.

KURUYAN AĞAÇLAR KESİLİYOR
Hamamyolu Projesi yapılırken, yüzlerce ağaç proje kapsamında yerlerinden sökülerek taşınırken, bu ağaçların akıbetleri ise bilinmiyor. Proje yapılırken kökleri atılan beton ve kaplanan plastik malzemeden zarar gören ağaçlar, projenin tamamlanmasının üzerinden 2 yıla yakın zaman geçmesine rağmen kurumaya devam ediyor. Kuruyan ağaçların Hamamyolu’nda tepkiler çekmesi üzerine kesilmeye başlanıldı.

AĞAÇ KALMAYACAK
En son olarak Hamamyolu projesi nedeniyle kuruyan yaşlı bir çınar ağacının yüksek dalları kesildi. Çınar ağacının dalları kısaltılarak, elde edilen odunlar Odunpazarı belediyesine ait kamyonetlerle taşındı. Yaşlı çınar ağacının dün sabah erken saatlerde kesilmesini parkta soluklanan Eskişehirliler izlediler. Ağaçların her geçen gün kurulmasının projenin yanlışlığını gösterdiğini yakında yeşil bir vadi gibi olan Hamamyolu parkında kurumayan ağaç kalmayacağını söylediler. Eskişehirliler Hamamyolu’nda yüzlerce yıldır var olan ekolojik dengenin bir proje ile yok edildiğini söylediler.

Odunpazarı Belediyesi yetkilileri kuruyan çınar ağacının dallarının yüksek kesiminin kesildiğini, kalan gövdesinin ise anıt ağaç gibi korunacağını söylediler.

Resim - 29004_1_l.jpg

Resim - 29004_2_l.jpg

Resim - 29004_3_l.jpg

Resim - 29004_4_l.jpg

 

2eylul.com.tr

2.217 okunma

Yorum Yap

10 Kasım 2019 Pazar

Tehlikeli Provakosyon

9 Kasım 2019 Cumartesi

“Kurtuluş Pazar yeri ne olacak?”

6 Ekim 2019 Pazar

FERHAT, KAYS VE DİĞERLERİ…

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

online ziyaretçi: 189
 
yukarı