“UKOME’de tüketici temsili olmazsa kısır döngü devam eder... ” - Eskişehir Haberler

“UKOME’de tüketici temsili olmazsa kısır döngü devam eder... ”

Anasayfa / Güncel

15 Temmuz Şehitler Köprüsü geçiş mağdurlarına af  teklifini değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkanı Süleyman BAKAL  “Ukome'de tüketici temsili olmazsa; mağduriyet ve af kısır döngüsü kırılamaz" dedi.

Genel Başkan Süleyman BAKAL konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Ulaşım Koordinasyon Merkezi Oluşumunda tüketici örgütü temsilcisi olmazsa mağduriyet ve af fasit dairesi önlenemez.

15Temmuz Şehitler Köprüsünden geçişler nedeniyle mağdur olanlar için ilk af 31 Aralık 2018 tarihi itibarı ile çıkarıldı. Ancak sorunu çözmedi.

Geldiğimiz noktada sistemin uygulamasından mağduriyetler dayanılmaz hale geldi. Aradan geçen dört /beş ay sonra tüketiciler feryat etmeye başladılar.

İstanbul seçimlerinin de etkisiyle yeni bir af teklifi TBMM gündeminde.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunun 9. Maddesi ve Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon

Merkezleri Yönetmeliğinin 17.Maddesine dayanılarak oluşturulan Ulaşım Koordinasyon merkezlerinin (UKOME)yapısı yeniden düzenlenmelidir.

Katılımcı, şeffaf, sürdürülebilir ve yaşanabilir bir Türkiye için UKOME oluşturulurken bu kurulda mutlaka TÜKETİCİ ÖRGÜTÜ TEMSİLCİSİNİN DE/İlde Kurulu bulunan en fazla üyeye sahip tüketici örgütü temsilcisinin de, İl’de Kurulu Tüketici Örgütü yoksa belediye meclisinden seçilecek bir meclis üyesinin bulunması ve toplantıda oy kullanma hakkı verilmesi için  yönetmelik de düzenleme yapılmalıdır.

Tüketicilerin ülke genelinde; UKOME uygulamalarından şikâyetlerini kararların alınması aşamasında yerel kamu otoritelerine iletmesine imkân sağlanmalıdır.

Kanun koyucunun mağduriyetlerin tekrarlanmaması, mesaisini hep aynı sorunları çözmeye harcamaması için, UKOME yapısında gerekli düzenlemeyi yapmasını ve UKOME'de tüketici örgütlerinin toplantıda oy kullanma hakkı da olarak temsil edilmesini istiyoruz.

Süleyman BAKAL
Genel Başkan

 

4.087 okunma

Yorum Yap

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

online ziyaretçi: 148
 
yukarı