Vicdanınıza bırakıyoruz - Eskişehir Haberler

Vicdanınıza bırakıyoruz

Anasayfa / Güncel

2Eylül Gazetesi çevre konusundaki duyarlılığı ile birçok habere imza attı. Ben de bu köşeden çok kere çevreye zarar verenleri ve yarattıkları etkiyi, vatandaşın şikayetini ilettim. Şehir merkezindeki ağaçlar konusunda da aynı duyarlılığı sergiledik. Yanlışa yanlış dedik. Özellikle Hamamyolu’nda kesilen ve kuruyan ağaçları yıllarca haber yaptık. Bu haberlerden sonuncusu da 2Eylül’ün geçtiğimiz haftaki bir manşetindeydi. “Bunları da kuruttunuz” başlığıyla verilen Can Hacıoğlu imzalı haberde, “Hamamyolu’nda ağaç kesen, Basın Parkı’nda ağaçları kurutan Kazım Kurt’un, beton döküp Hamamyolu’nda kuruttuğu ağaçların da kesimine başlandı” denildi. Bir de “Bari bırakın Orman Bölge Müdürlüğü baksın, kalan ağaçları kurtaralım…” diye öneride bulunuldu.

Haberi kısaca hatırlatmak istiyorum:

“Odunpazarı Belediyesi, Hamamyolu projesinde kurumamış, sağlıklı birçok ağacı kesmiş, yaşanan ağaç katliamı tepkilere neden olmuştu. Uygulanan proje ile neredeyse her yerine beton dökülen Hamamyolu’nda çam gibi uzun ömürlü çok sayıda ağacın da kurumaya başlaması dikkat çekiyordu. Yine Odunpazarı Belediyesi’nin yeni bir düzenleme yaptığı Basın Parkı’ndaki çok sayıda ağacın da kurumaya başlaması geçtiğimiz yıl dikkat çekmeye başlamış, 2Eylül kuruyan ağaçları gündeme taşımıştı. Şimdi Odunpazarı Belediyesi, Hamamyolu’nda kuruttuğu ve tehlike arz eden ağaçların kesimine başladı. Hamamyolu’ndaki 200 yıllık tarihi Doğu Çınarı’nın hastalıklı hali de görenleri endişelendiriyor. Odunpazarı Belediyesi ekiplerinin bakım yaptığı çınara doğru şekilde bakılıp bakılmadığından endişe duyuluyor. Türk Dünyası Dede Korkut Parkı’na yaptığı bakım çalışmaları ile takdir toplayan Orman İşletme Müdürlüğü’nün, Hamamyolu’ndaki ağaçlara da bakması isteniyor. Çünkü Eskişehirliler başka ağaçların da kurumasından endişeli…”

Söylediğim gibi Hamamyolu’nda ağaç kesimi yıllarca gündemimizdeydi. Tartıştık. Şimdi ağaçlar kurtarılsın diye bir de öneri sunuyoruz. Konuyu yetkililerin vicdanına havale ediyoruz.

Mehmet Önel
2eylul.com.tr

2.299 okunma

Yorum Yap

29 Haziran 2019 Cumartesi

İl Müftülüğünde Veda Programı

29 Haziran 2019 Cumartesi

GÜNEY KORE’DE TANITIM SEFERBERLİĞİ

19 Haziran 2019 Çarşamba

ÜSTÜ AÇIK DURAKLAR SORUN OLUŞTURUYOR..

19 Haziran 2019 Çarşamba

İNÖNܒDE YAZ TEMİZLİĞİ SÜRÜYOR

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Ocak 2019 Pazar

KARA OCAK / KARA YANVAR…

20 Aralık 2018 Perşembe

AŞKIN LİSANINDA YÜZDÜ YUNUSLAR

17 Eylül 2018 Pazartesi

BAKKAL DEFTERİ…

31 Ağustos 2018 Cuma

17 DEĞİL 36 TÜRK DEVLETİ VAR…

16 Ağustos 2018 Perşembe

ÇAY MI GAZOZ MU?

16 Ağustos 2018 Perşembe

YOLU NEDEN UZATTIK BABA?

online ziyaretçi: 322
 
yukarı