Vali Çakacak, İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Gaınaı’yi Makamında Kabul Etti - Eskişehir Haberler

Vali Çakacak, İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Gaınaı’yi Makamında Kabul Etti

Anasayfa / Güncel

Vali Özdemir Çakacak, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaıanı’yi makamında kabul etti.

Valiliğe gelişi esnasında Vali Çakacak tarafından karşılanan Büyükelçisi Gaınaı, ziyaret anısına Valilik Şeref Defterini imzaladı.

Dost ülke İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Gaınaı’yi Eskişehir’de ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Çakacak,  iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin daha çok gelişmesini diledi.

Nazik ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Çakacak,         Türkiye – İtalya ilişkilerinin temelinin yüzyıllar öncesine dayandığını söyledi. Köklü geçmişe sahip iki dost ülkenin günümüzde de birçok uluslararası kuruluşta ve farklı platformlarda yakın işbirliği içerisinde çalıştığını hatırlatan Vali Çakacak, ziyaret esnasında şunları söyledi:

“Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği sürecinde İtalya’yı her daim yanımızda görmek açıkçası bizi memnun etmektedir. Başta turizm olmak üzere iki ülke arasında ciddi ekonomik ilişkiler mevcuttur. İki ülke arasında yaklaşık 20 milyar dolara yaklaşan bir ticaret hacmi bulunmaktadır. Biz, bu tür ziyaretlerle, iş insanlarımızın karşılıklı ziyaretleriyle ticaret hacmimizin daha çok büyüyeceğini inanıyoruz. Eskişehir; turizmde, eğitimde, sanayide ve birçok alanda ileri bir şehir. İtalya’yla turizm başta olmak üzere her konuda yakın iş birliği içerisinde olabilecek bir şehir. Sayın Büyükelçinin bu ziyaretiyle sadece Türkiye-İtalya arasında değil aynı zamanda Eskişehir-İtalya arasında da ticaret hacminin daha da gelişeceğine inanıyoruz ve umuyoruz. Sayın Büyükelçi Massımo Gaıanı’yi şehrimize ve Valiliğimize yapmış oldukları nazik ziyaret sebebiyle tekraren teşekkür ediyor, bu ziyaretin iki ülke dostluğuna ve ilişkilerine olumlu katkılar sunmasını diliyorum.” dedi.

Türkiye ve İtalya arasındaki iyi ilişkileri daha da ileriye götürmenin görevlerinden bir tanesi olduğunu kaydeden Büyükelçisi Gaınaı ise, Eskişehir’de bulunmaktan dolayı yaşadığı mutluluğu aktardı.

Ziyareti kabulden dolayı Vali Çakacak’a teşekkürlerini ileten Büyükelçisi Gaınaı, “Türkiye ve İtalya arasında tarihi çok eskilere dayalı iyi ilişkiler vardır. Türkiye’nin ister Avrupa Birliği olsun, isterse NATO’daki ittifakı olsun gerçekten iki ülke arasındaki ilişkiler sağlam. İki ülke arasındaki yaklaşık 20 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekten büyük bir oran ve aslında bunu daha da ileriye götürebiliriz. Benim amaçlarımdan biri de bu ikili ilişiklerden yola çıkarak, iki ülke arasındaki ticaret hacmini daha da ileriye götürebiliriz. Buraya geliş amaçlarımdan biri de bu ikili ilişkilerden yola çıkarak iki ülke arasındaki ticaret hacmini daha ileriye götürebilmek için gerekli görüşmeleri yapmaktır.” diye konuştu.

Geçmişe dayanan kültürel bağlardan yola çıkarak iki ülke insanları arasındaki iyi ilişikleri de geliştirmek istediklerini bildiren Büyükelçi Gaınaı, “Hali hazırda İtalya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının 2020 yılında daha çok artacağını söyleyebiliriz. İtalya’nın bir temsilcisi olarak iki ülke arasındaki iyi ilişkileri daha da ileriye götürebilmek için bu ziyaret vesilesiyle elimden ne geliyorsa yapmaya hazır olduğumu belirtmek isterim.” şeklinde konuştu.

 

2.432 okunma

Yorum Yap

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

online ziyaretçi: 153
 
yukarı