Bozuk kaldırımlar engellerle dolu! - Eskişehir Haberler

Bozuk kaldırımlar engellerle dolu!

Anasayfa / Güncel

Sosyal medyadaki paylaşımları köşeme taşıyıp vatandaşın sesi olmaya çalışıyorum. Yetkililerin dikkatinden kaçan, şehir ile ilgili bazı eksiklikleri gündeme getirmeye çalışıyorum. Yine bunlardan biri ile yazıma devam edeceğim.
Bir vatandaş sosyal medya platformunda paylaştığı fotoğraf ile kaldırım ve aydınlatma direğinin orantısızlığına dikkat çekmiş. Zaman zaman kaleme aldığım yazılarda kaldırımların tamamen boş olması gerektiğini, ağaç ve direk olmaması gerektiğini onlar için ayrı bölümler oluşturulması gerektiğini yazsam da günümüz şehircilik anlayışında bunu yapmak mümkün olmuyor. Ancak fotoğraftaki görüntüyü oluşturmaktan da kaçınmalıyız. Buradaki sorumlu kim net olarak bir şey söylemek mümkün değil. Ancak aydınlatma direğinin biraz hesapsız konulduğu ihtimali daha kuvvetli.
Vatandaş, paylaştığı bu fotoğrafa, “Çamlıca mahallesi Birlik caddesi, düşünce engeline sahip bir çalışma. Sevmeden yapılan işin sonucu ortada...” notu düşülmüş.

Fotoğrafta kaldırıma çıkan engelli rampasının hemen önünde aydınlatma direği var. Buna benzer görüntüleri şehrin farklı yerlerinde de görebiliriz. Dar olan sokaklar, kaldırımların da dar olmasına neden oluyor. Haliyle ağaçtı, rampaydı, direkti derken kaldırımda geçecek yer kalmıyor. Hele bir de düşüncesiz sürücüler tarafından işgal edildiklerinde insanın kanatlanıp uçası geliyor.

Buraya nasıl bir çözüm bulunur bilemiyorum. Şehir plancıları, ilgili mühendisler bir el atsa belki basit bir şekilde çözülür.

Bu paylaşıma Eskişehirlilerin yaptıkları yorumlar da dikkat çekici. O yorumlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum:

Lale Yıldıran: Demek ki insanlar bu durumdan mem nunlar… Yine aynı kişilere yetki verdiklerine göre… İnsanlar neye layıksa öyle yönetilirler...

 Gürman Yalçıner: İşte size mühendislik şaheseri anca bu şehirde bulunur. Ama halk memnun ne yapalım…
Emirhan Yılmaz : Ne gereği var düzeltmeye Avrupa şehrinde olur böyle şeyler. 20 senede düzelmedi ama bu 5 senede kesin düzelir pardon seçime 3 ay kala çalışmalar başlar.

 Ahmet Hamdi: Şehrin yüzde 40’ı böyle hatalarla dolu.
 Nilgün Kyılmaz: Kaldırımlar çok kötü, ağaç olan yerlerde tümsekler var, Porsuk leş gibi, çöpler yüzüyor, bunu bize layık görenler utansın.

 Ramazan Kartal: Şirintepe’de böyle çok

 Yeter Berber: Bakıyorum bakıyorum aklım almıyor o direği ne mantıkla koymuşlar oraya

 Sefa Akyol: Yol boyunca direklerle engellenmiş kaldırım…

Gülşah Sahin: Sormak lazım acaba hangi kafayla yaptılar bunu.

 Hacı D.: Valla bende Çamlıca’da oturuyorum . Yeni bebeğimiz oldu hava güzel çıkalım dolaşalım diyoruz ama nerede!! Bebek arabasıyla biz zor geziyoruz, engeli vatandaşımız nasıl yapıyor bilmiyorum. Yola iniyoruz sürücüler de çok bencil. Nasıl olur bilmiyorum böyle. Ben memurum. Tayinim gelsin hemen tayin olacağım. Hiç alışamadım.

Yorumlar böyle. Konu ile ilgili yetilileri göreve davet ediyorum. Umarım kısa zamanda çözerler de vatandaş rahatlar…

Mehmet Önel
2eylul.com.tr

1.628 okunma

Yorum Yap

29 Haziran 2019 Cumartesi

İl Müftülüğünde Veda Programı

29 Haziran 2019 Cumartesi

GÜNEY KORE’DE TANITIM SEFERBERLİĞİ

19 Haziran 2019 Çarşamba

ÜSTÜ AÇIK DURAKLAR SORUN OLUŞTURUYOR..

19 Haziran 2019 Çarşamba

İNÖNܒDE YAZ TEMİZLİĞİ SÜRÜYOR

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

17 Eylül 2018 Pazartesi

BAKKAL DEFTERİ…

31 Ağustos 2018 Cuma

17 DEĞİL 36 TÜRK DEVLETİ VAR…

16 Ağustos 2018 Perşembe

ÇAY MI GAZOZ MU?

16 Ağustos 2018 Perşembe

YOLU NEDEN UZATTIK BABA?

12 Ağustos 2018 Pazar

NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...

online ziyaretçi: 211
 
yukarı