Milyonluk Makette Kalan Dönüşüm DANIŞTAY DUR DEDİ - Eskişehir Haberler

Milyonluk Makette Kalan Dönüşüm DANIŞTAY DUR DEDİ

Anasayfa / Güncel

Adeta yılan hikayesine dönen Afet Riskli alan ile ilgili ciddi bir gelişme yaşandı. En son olarak İTÜ'ye milyonlar ödenerek yaptılan proje ve projenin maketinin görücüye çıkarılmasından bu yana her hangi bir gelişme yaşanmayan alan ile ilgili DURDURMA KARARI verildi.

Danıştay 14. dairesi Eskişehir'de 8 mahalleyi kapsayan ve Bakanlar Kurulu tarafından alınan kentsel dönüşüm kararında yürütmeyi durdurma verdi.

2013 yılında Resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacı Ali Bey, Yeni, Isıklar,Deliklitaş, Kurtuluş ve  Mamure mahallelerini kapsayan 8 mahalle, 'Afet Riskli Alan' olarak kabul edilmişti.  Son olarak bu mahellerde bulunan bir parsel sahibi, bu kararın yürütmesinin durdurulması için dava açtı. Danıştay 14. Dairesi de yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

AFET RİSKLİ ALANDA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI 
  

Büyükşehir Belediyesi’nin afet riskli alan ilan ettiği, 8 mahalleyi kapsayan ve yıllardır hayata geçmeyen proje hakkında Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıklayan AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, “Danıştay’ın kararı yürütmeyi durduruyor. Hazırlık aşamasındaki çalışmaların yetersiz ve eksik olduğu belirtiliyor. Bizim de eleştirdiğimiz noktalar Danıştay kararıyla da ortaya konulmuş oldu” dedi

Büyükşehir Belediyesi’nin 2013’te afet riskli alan ilan ettiği Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacıalibey, Yeni, Işıklar, Mamure, Deliklitaş ve Kurtuluş mahalleleri sınırları içindeki geniş alanla ilgili, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiği açıklandı. Kararı, dün ilk defa bir televizyon programında dile getiren AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, 2Eylül’e yaptığı açıklamada, “Danıştay’ın kararı yürütmeyi durduruyor. Kararda, hazırlık aşamasındaki çalışmaların yetersiz ve eksik olduğu belirtiliyor. Bizim de eleştirdiğimiz noktalar Danıştay kararıyla da ortaya konulmuş oldu. Şimdi Büyükşehir Belediyesi’nin yeni bir çalışma yapması, yeni meclis kararı alınması gerektiği görülüyor” dedi. Çalışkan, konunun takipçisi olacaklarını ifade ederek, “Burası 103 yeni binanın da bulunduğu bölge. 103 binanın buraya nasıl, neden dahil edildiğinin de açıklanması isteniyor” dedi.

8 MAHALLE 5 YILDIR DÖNÜŞÜM BEKLİYOR
Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılında afet riskli alan ilan ettiği 8 mahalle yıllardır dönüşüm beklerken, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışma ve hazırladığı proje de birçok eleştiri alıyordu. Bölgede konut sahibi birçok vatandaşlar yıllardır süren belirsizlikler nedeniyle tepki gösterirken, mağdur olduklarını söyleyen vatandaşlar Afet-Der olarak bir dernek de kurmuştu.


2Eylül 

4.076 okunma

Yorum Yap

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

17 Eylül 2018 Pazartesi

BAKKAL DEFTERİ…

31 Ağustos 2018 Cuma

17 DEĞİL 36 TÜRK DEVLETİ VAR…

16 Ağustos 2018 Perşembe

ÇAY MI GAZOZ MU?

16 Ağustos 2018 Perşembe

YOLU NEDEN UZATTIK BABA?

12 Ağustos 2018 Pazar

NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...

online ziyaretçi: 244
 
yukarı