Skandallar Arkası Yarın Gibi: ‘O RAKUN ASLINDA ÖLDܒ - Eskişehir Haberler

Skandallar Arkası Yarın Gibi: ‘O RAKUN ASLINDA ÖLDܒ

Anasayfa / Güncel

Büyükşehir’in Hayvanat Bahçesi ile ilgili şoke edici bir iddia mahkeme kayıtlarına geçti: “Hayvanat Bahçesi’nde elektrikli tellere takılan ve çarpılan kaoti rakun öldü, ama bu gizlendi ve ölmedi açıklaması yapıldı”

Can Hacıoğlu – Yerel Hak – Sen İl Başkanı Yavuz Toptaş ve 5 Büyükşehir Belediyesi çalışanının, Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı S.Ö. hakkında şikâyetçi olmasıyla açılan davanın ilk duruşmasında, Hayvanat Bahçesi ile ilgili şoke edici bir iddia da gündeme geldi. S.Ö.’nün sendika üyesi çalışanlara mobbing ve baskı uyguladığı iddiasıyla 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasında sendika üyelerinden belediye çalışanı Serdar Ergan ifadesinde, Hayvanat Bahçesi’nde elektrikli tellere takılarak işkence çeken kaoti cinsi rakunun, belediyenin açıkladığı gibi sağ kurtulmadığını, aslında öldüğünü ileri sürdü.

“ÇARPILIP ÖLDÜ, AMA ÖLMEDİĞİ SÖYLENDİ”
Serdar Ergan mahkemede verdiği ek ifadede, Mayıs 2017’de gerçekleşen ve Türkiye gündeminde uzun süre konuşulan olayla ilgili şu iddialarda bulundu: “(Daire başkanı), Koati türü hayvanların kaldığı bölmenin etrafı daha önce elektrikli çitle çevrilmiş olmasına karşın, ikinci bir çitle çevrilmesini istedi. Bu uygulamayı daha önce hiç yapmadığımızı normal iş akışlarına aykırı olduğunu söylememize rağmen ısrarcı oldu. Bu uygulamadan birkaç gün sonra hayvanat bahçesinde ziyaretçiler olduğu bir sırada bir adet koati yeni çekilen çitler ile elektrikli teller arasında sıkışarak elektriğe çarpıldı ve öldü. Daire başkanının yanlış talimatı sonucu gerçekleşen bu olay idareden gizlenerek hayvanın ölmediği açıklaması yapıldı. Kamu zararına neden olundu.” Mahkeme kayıtlarına geçen bu iddia, Büyükşehir’in Hayvanat Bahçesi’ni ve kaoti olayı gibi skandalları yeniden gündeme getirdi.

TÜRKİYE BUNU KONUŞMUŞTU
Mayıs 2017’de Eskişehir Hayvanat Bahçesi yeni bir skandalla gündeme gelmişti. Yakın zamanda açılan hayvanat bahçesinde kaoti cinsi bir rakunun elektrikli tellere takıldığını ve can çekiştiğini gösteren görüntüler bir vatandaş tarafından sosyal medyada paylaşılmış ve bu durum Türkiye genelinde tepki görmüştü. İlk bilgilere göre, uzun süre elektriğe maruz kalan kaotinin öldüğü belirtilmiş, daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada kaotinin ölmediği, tedavi altında olduğu ifade edilmişti. Süreç içinde Türkiye genelinde hayvanseverler yaşanan bu duruma büyük tepki göstermiş, birçok hayvansever sivil toplum örgütü ve derneği de açıklamalarda bulunmuştu.

BÜYÜKŞEHİR “YAŞIYOR, SAĞLIKLI” DEMİŞTİ
Öte yandan bir süre sonra, Büyükşehir Belediyesi söz konusu kaotinin sağlığına kavuştuğunu duyurarak, hayvanat bahçesi görevlileri ile çeşitli görüntülerini basına servis etmişti. 
Resim - 18821_3_l.jpg

FAZLADAN TEL EKLENDİĞİ GÜNDEME GELDİ 
Yine de, Hayvanat Bahçesi’nde elektrikli tellerin düzenlenmesinde hata olduğu, fazladan tel eklenmesi nedeniyle söz konusu kaotinin tellere takılarak elektriğe maruz kaldığı iddiaları gündeme gelmişti. Daha önce 9 ceylanın içeri giren sokak köpekleri tarafından telef edildiği, bazı hayvanların kaçtığı ve şüpheli ölümler yaşanan hayvanat bahçesinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in açılış öncesinde görevlilere kızarak, “Buradan başka hayvan kaçmayacak ona göre” demesi üzerine, çitlerin arttırıldığı, bu nedenle kaoti olayının yaşandığı da iddialar arasındaydı.

YÖNETİM KUSURLU BULUNMUŞTU
Olay sonrası yapılan inceleme ve soruşturmada, olayın Büyükşehir Belediyesi’nin dediği gibi “talihsiz bir kaza” olmadığı ortaya çıkmıştı. Savcılığın soruşturma açması için suç duyurusunda bulunan avukatlar Muhammed Yusuf Akbal ve Ahmet Alpaslan Çankaya, Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü’ne de konuyla ilgili şikayetçi olmuş ve inceleme başlatılmasını istemişti. Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nden iki avukata verilen resmi cevapta, Hayvanat Bahçesi’nde yaşanan olaya, “elektrikli çite, ayrıca tel örgünün eklenmesinin” neden olduğunun tespit edildiği, yöneticilerin bu konuda kusurlu bulunduğu ifade edilmişti. Olayla ilgili yönetimin kusurlu bulunduğunu, 2Eylül, 4 Haziran 2017 tarihli “Tel örgü çekilmese yaşanmazdı” başlıklı özel haberiyle kamuoyuna duyurmuştu. 

Resim - 18816_1_l.jpg

>> TEL ÖRGÜ ÇEKİLMESE YAŞANMAZDI 

FAZLADAN EKLENEN TEL ÖRGÜ NEDEN OLMUŞTU
Yetkililer olay sonrasında incelemelerde bulunmuş, kaoti cinsi rakunun elektrikli tele takılmasına, tedbiri artırmak için elektrikli çite eklenen tel örgünün neden olduğu, olayın hemen sonrasında söz konusu tel örgünün kaldırıldığının da belirlendiği ifade edilmişti. Açıklamada, “Olay esnasında hayvanın akıma kapıldıktan sonra çitten uzaklaşmasını engelleyen ve dolanmasına neden olan tel örgünün olayın hemen akabinde söküldüğü tespit edilmiştir” denilmişti. Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nün olayla ilgili idari yaptırım kararı uyguladığı da Büyükşehir Belediyesi, Türkiye genelinde görüntüleri büyük tepki çeken olayla ilgili yaptığı açıklamada, olayı “talihsiz bir kaza” olarak nitelemiş, olayla ilgili kurum içi  inceleme veya soruşturma başlattığına dair herhangi bir açıklama yapmamıştı.

BU SORULAR CEVAP BEKLİYOR
Şimdi, Yerel Hak-Sen üyelerinin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı S.Ö. hakkında şikayetçi olmasıyla açılan davadaki, Serdar Ergan’ın verdiği ifade şoke edici yeni bir iddiayı gündeme getirmiş oldu. Şimdi kamuoyu şu soruların cevabını merak ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ölmediğini açıkladığı o kaoti cinsi rakun aslında elektrik çarpması sonucu öldü mü? Büyükşehir Belediyesi’nin olay sonrasında, “Kaoti rakun sağlığına kavuştu” diyerek basına servis ettiği fotoğraflardaki rakun aslında başka bir rakun muydu? Söz konusu rakun başka bir rakun ise, olayla ilgili inceleme yapan Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri de aldatıldı mı? Büyükşehir Belediyesi’nin, mahkeme kayıtlarına da geçen bu iddia konusunda nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu.

2eylul.com.tr

 

3.976 okunma

Yorum Yap

30 Haziran 2019 Pazar

Kalabak Suyu Yine Zamlandı

29 Haziran 2019 Cumartesi

İl Müftülüğünde Veda Programı

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

17 Eylül 2018 Pazartesi

BAKKAL DEFTERİ…

31 Ağustos 2018 Cuma

17 DEĞİL 36 TÜRK DEVLETİ VAR…

16 Ağustos 2018 Perşembe

ÇAY MI GAZOZ MU?

16 Ağustos 2018 Perşembe

YOLU NEDEN UZATTIK BABA?

12 Ağustos 2018 Pazar

NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...

online ziyaretçi: 251
 
yukarı