Üye girişi  
Eskişehir
www.eskisehir.net.tr

 
 
Anasayfa
İletişim 
Apart ve Yurtlar
Arkadaş
Chat / Sohbet YENİ
Emlak Merkezi
Etkinlik Gündemi (konser, parti, sergi,...)
Fıkra
FİRMA REHBERİ
Forum
Foto Galeri
Gazete ve Haber Linkleri
Gruplar
Haber
Otomobil - Otocenter
Oyun oyna YENİ
RADYO - TV İZLE YENİ
Seri İlanlar
Sinema
Şiir
Tiyatro & Senfoni
emlak sitesi  
 Sitede Ara  
 
  Bilim-Teknoloji    Ekoloji    Ekonomi    Eğitim    Güncel    Kültür-Sanat    Magazin    Otomobil-Motorsiklet    Polis    Politika    Sağlık    Spor    Yaşam   
 
Skandallar Arkası Yarın Gibi: ‘O RAKUN ASLINDA ÖLDܒ
Skandallar Arkası Yarın Gibi: ‘O RAKUN ASLINDA ÖLDܒ
11.09.2018 03:09:52  
.

Büyükşehir’in Hayvanat Bahçesi ile ilgili şoke edici bir iddia mahkeme kayıtlarına geçti: “Hayvanat Bahçesi’nde elektrikli tellere takılan ve çarpılan kaoti rakun öldü, ama bu gizlendi ve ölmedi açıklaması yapıldı”

Can Hacıoğlu – Yerel Hak – Sen İl Başkanı Yavuz Toptaş ve 5 Büyükşehir Belediyesi çalışanının, Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı S.Ö. hakkında şikâyetçi olmasıyla açılan davanın ilk duruşmasında, Hayvanat Bahçesi ile ilgili şoke edici bir iddia da gündeme geldi. S.Ö.’nün sendika üyesi çalışanlara mobbing ve baskı uyguladığı iddiasıyla 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasında sendika üyelerinden belediye çalışanı Serdar Ergan ifadesinde, Hayvanat Bahçesi’nde elektrikli tellere takılarak işkence çeken kaoti cinsi rakunun, belediyenin açıkladığı gibi sağ kurtulmadığını, aslında öldüğünü ileri sürdü.

“ÇARPILIP ÖLDÜ, AMA ÖLMEDİĞİ SÖYLENDİ”
Serdar Ergan mahkemede verdiği ek ifadede, Mayıs 2017’de gerçekleşen ve Türkiye gündeminde uzun süre konuşulan olayla ilgili şu iddialarda bulundu: “(Daire başkanı), Koati türü hayvanların kaldığı bölmenin etrafı daha önce elektrikli çitle çevrilmiş olmasına karşın, ikinci bir çitle çevrilmesini istedi. Bu uygulamayı daha önce hiç yapmadığımızı normal iş akışlarına aykırı olduğunu söylememize rağmen ısrarcı oldu. Bu uygulamadan birkaç gün sonra hayvanat bahçesinde ziyaretçiler olduğu bir sırada bir adet koati yeni çekilen çitler ile elektrikli teller arasında sıkışarak elektriğe çarpıldı ve öldü. Daire başkanının yanlış talimatı sonucu gerçekleşen bu olay idareden gizlenerek hayvanın ölmediği açıklaması yapıldı. Kamu zararına neden olundu.” Mahkeme kayıtlarına geçen bu iddia, Büyükşehir’in Hayvanat Bahçesi’ni ve kaoti olayı gibi skandalları yeniden gündeme getirdi.

TÜRKİYE BUNU KONUŞMUŞTU
Mayıs 2017’de Eskişehir Hayvanat Bahçesi yeni bir skandalla gündeme gelmişti. Yakın zamanda açılan hayvanat bahçesinde kaoti cinsi bir rakunun elektrikli tellere takıldığını ve can çekiştiğini gösteren görüntüler bir vatandaş tarafından sosyal medyada paylaşılmış ve bu durum Türkiye genelinde tepki görmüştü. İlk bilgilere göre, uzun süre elektriğe maruz kalan kaotinin öldüğü belirtilmiş, daha sonra Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada kaotinin ölmediği, tedavi altında olduğu ifade edilmişti. Süreç içinde Türkiye genelinde hayvanseverler yaşanan bu duruma büyük tepki göstermiş, birçok hayvansever sivil toplum örgütü ve derneği de açıklamalarda bulunmuştu.

BÜYÜKŞEHİR “YAŞIYOR, SAĞLIKLI” DEMİŞTİ
Öte yandan bir süre sonra, Büyükşehir Belediyesi söz konusu kaotinin sağlığına kavuştuğunu duyurarak, hayvanat bahçesi görevlileri ile çeşitli görüntülerini basına servis etmişti. 
Resim - 18821_3_l.jpg

FAZLADAN TEL EKLENDİĞİ GÜNDEME GELDİ 
Yine de, Hayvanat Bahçesi’nde elektrikli tellerin düzenlenmesinde hata olduğu, fazladan tel eklenmesi nedeniyle söz konusu kaotinin tellere takılarak elektriğe maruz kaldığı iddiaları gündeme gelmişti. Daha önce 9 ceylanın içeri giren sokak köpekleri tarafından telef edildiği, bazı hayvanların kaçtığı ve şüpheli ölümler yaşanan hayvanat bahçesinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in açılış öncesinde görevlilere kızarak, “Buradan başka hayvan kaçmayacak ona göre” demesi üzerine, çitlerin arttırıldığı, bu nedenle kaoti olayının yaşandığı da iddialar arasındaydı.

YÖNETİM KUSURLU BULUNMUŞTU
Olay sonrası yapılan inceleme ve soruşturmada, olayın Büyükşehir Belediyesi’nin dediği gibi “talihsiz bir kaza” olmadığı ortaya çıkmıştı. Savcılığın soruşturma açması için suç duyurusunda bulunan avukatlar Muhammed Yusuf Akbal ve Ahmet Alpaslan Çankaya, Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü’ne de konuyla ilgili şikayetçi olmuş ve inceleme başlatılmasını istemişti. Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nden iki avukata verilen resmi cevapta, Hayvanat Bahçesi’nde yaşanan olaya, “elektrikli çite, ayrıca tel örgünün eklenmesinin” neden olduğunun tespit edildiği, yöneticilerin bu konuda kusurlu bulunduğu ifade edilmişti. Olayla ilgili yönetimin kusurlu bulunduğunu, 2Eylül, 4 Haziran 2017 tarihli “Tel örgü çekilmese yaşanmazdı” başlıklı özel haberiyle kamuoyuna duyurmuştu. 

Resim - 18816_1_l.jpg

>> TEL ÖRGÜ ÇEKİLMESE YAŞANMAZDI 

FAZLADAN EKLENEN TEL ÖRGÜ NEDEN OLMUŞTU
Yetkililer olay sonrasında incelemelerde bulunmuş, kaoti cinsi rakunun elektrikli tele takılmasına, tedbiri artırmak için elektrikli çite eklenen tel örgünün neden olduğu, olayın hemen sonrasında söz konusu tel örgünün kaldırıldığının da belirlendiği ifade edilmişti. Açıklamada, “Olay esnasında hayvanın akıma kapıldıktan sonra çitten uzaklaşmasını engelleyen ve dolanmasına neden olan tel örgünün olayın hemen akabinde söküldüğü tespit edilmiştir” denilmişti. Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nün olayla ilgili idari yaptırım kararı uyguladığı da Büyükşehir Belediyesi, Türkiye genelinde görüntüleri büyük tepki çeken olayla ilgili yaptığı açıklamada, olayı “talihsiz bir kaza” olarak nitelemiş, olayla ilgili kurum içi  inceleme veya soruşturma başlattığına dair herhangi bir açıklama yapmamıştı.

BU SORULAR CEVAP BEKLİYOR
Şimdi, Yerel Hak-Sen üyelerinin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanı S.Ö. hakkında şikayetçi olmasıyla açılan davadaki, Serdar Ergan’ın verdiği ifade şoke edici yeni bir iddiayı gündeme getirmiş oldu. Şimdi kamuoyu şu soruların cevabını merak ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ölmediğini açıkladığı o kaoti cinsi rakun aslında elektrik çarpması sonucu öldü mü? Büyükşehir Belediyesi’nin olay sonrasında, “Kaoti rakun sağlığına kavuştu” diyerek basına servis ettiği fotoğraflardaki rakun aslında başka bir rakun muydu? Söz konusu rakun başka bir rakun ise, olayla ilgili inceleme yapan Orman ve Su İşleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri de aldatıldı mı? Büyükşehir Belediyesi’nin, mahkeme kayıtlarına da geçen bu iddia konusunda nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu.

2eylul.com.tr

 

Gönderen: haber
3629 defa okundu 
Facebookta Paylaş
Yazdır

Bu habere yorumlar 
 
En Çok Okunanlar


Güncel Haberleri
KIRKA’DA KAPALI PAZARYERİ YAPIMINA BAŞLANDI

Seyitgazi Belediyesi, Kırka’da Kapalı Pazaryeri yapımına başladı. Kırka’lıların hizme...

Vali Çakacak, Alpu İlçesinde Bir Dizi Ziyaret Gerçekleştirdi

Vali Özdemir Çakacak, biz dizi ziyaretler gerçekleştirmek ve ‘Vatandaşla...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI SABAH NAMAZI GENÇLİK BULUŞMASI

17-30 Kasım 2018 tarihleri arasında kutlayacağımız Mevlid-i Nebi Haftasının ve 19 Kasım Pazartesi...

Vali Çakacak, Alpu İlçesinde Yaşayan Vatandaşların Sorunlarını Dinledi

Çeşitli programlara katılmak üzere Alpu ilçesine giden Vali Özdemir &Cced...

“Metruk binalar suç odağı olmaktan çıkacak”

Vali Özdemir Çakacak, başkanlığında yapılan Kaymakamlar Toplantısında il genelindeki ...

Eskişehir Müftülüğü Umrecilerini Dualarla Uğurladı

Eskişehir Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı 2018-2019 yılı umre organizasy...

Böyle Temizlik Görülmedi - Video

Sosyal medya üzerinde vatandaşların da tepki gösterdiği temizlik görüntü... VİDEOLU

47 Göçebe Palmiye İçin Yolculuk Zamanı

Büyükşehir Belediyesi, 19 yıldır yaz aylarında Köprübaşı, Kentpark ve Bilim S...

Riskli Alan gerçeği

Eskişehir kent merkezinde uzun süredir bir çok vatandaşın mağdur olduğu konu ile ilgi...

Bölgemizde Soğuk Hava Etkili Olacak!

Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden Alınan Habere Göre;


Bö...

AL SANA TURİZM ŞEHRİ!

Büyükşehir Belediyesi Eskişehir’in turizm şehri olmasıyla övünürke...

EN SONUNDA PROJEYİ GETİRDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Gündoğdu için AK P...

TRAMVAY YOLLARINDA BAKIM YETERSİZ Onarılması gerekli

Bir vatandaş şikayetini iletmiş. Tramvay yoluna döşenmiş parke taşlarının yer yer ç&o...

Ölümünün 80. Yılında Büyük Önder Atatürk’ü, Saygı Ve Minnetle Anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atat...

Vali Çakacak’ın "10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü" Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu ve Kurtuluş Savaşı’mızın lideri Büyük Önder Mustaf...

 

 
 
 • Eskişehir Telefon Rehberi
 • Estram
 • Nöbetçi Eczaneler
 • Tiyatro Etkinlik
 • Ulaşım

 •  
  BATUHAN ÇİTEMEL
  KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN PÜF NOKTALARI
  GÜNDOĞDU YILDIRIM
  BEŞ YILDIZLI TÜKETİM
  Hüseyin DÜŞ
  Bioenerji ile şifalan
  Hüseyin GÜVEN
  BAKKAL DEFTERİ…
  Konuk Yazar
  Bi tarihte “AKP iktidarının projesini” alkışlarken biz!
  Mehmet KIZILKAYA
  Düşmanın En Zor Olanı “Nefis”
  Nevzat Laleli
  İLK SİYASİ AKSİYON MNP
  Özgür TIKIZ
  Devlet Vatandaşına Tuzak Kurmaz!
   


   

  online ziyaretçi: 155
  online üye: 0
   
    eskişehir


  eskisehir@eskisehirreklam.com