Üye girişi  
Eskişehir
www.eskisehir.net.tr

 
 
Anasayfa
İletişim 
Apart ve Yurtlar
Arkadaş
Chat / Sohbet YENİ
Emlak Merkezi
Etkinlik Gündemi (konser, parti, sergi,...)
Fıkra
FİRMA REHBERİ
Forum
Foto Galeri
Gazete ve Haber Linkleri
Gruplar
Haber
Otomobil - Otocenter
Oyun oyna YENİ
RADYO - TV İZLE YENİ
Seri İlanlar
Sinema
Şiir
Tiyatro & Senfoni
emlak sitesi  
 Sitede Ara  
 
  Bilim-Teknoloji    Ekoloji    Ekonomi    Eğitim    Güncel    Kültür-Sanat    Magazin    Otomobil-Motorsiklet    Polis    Politika    Sağlık    Spor    Yaşam   
 
Birisi ESBİSLERİ SÖKTÜ Diğeri Yeni Sistem Yaptı: ESPEDAL
Birisi ESBİSLERİ SÖKTÜ Diğeri Yeni Sistem Yaptı: ESPEDAL
21.06.2018 15:11:32  

Yıllar önce Eskişehir'de ilk kez Odunpazarı Belediyesi ESBİS adı altında bir sistemi Eskişehirliler ve kente gelen turistlerle tanıştırdı. Kısa sürede kullanılmaya başlayan sistem ise yerel yönetimdeki bayrak değişiminden sonra nedensiz bir şekilde sessiz sedasız sökülerek kaldırıldı. ESBİSLERin sökülmesinden sonra ise bu kez Tepebaşı Belediyesi Eskişehire yeni bir bisiklet hizmeti sundu.  ESPEDAL adı ile sunulan hizmetbugün törenle faaliyete geçirildi.

Tepebaşı Belediyesi tarafından sürdürülen Akıllı Kentsel Dönüşüm Projesi - REMOURBAN kapsamında hazırlanan ve Türkiye’de ilk defa akıllı ve elektrikli modellerin kullanıldığı ‘Paylaşımlı Bisiklet Sistemi’ ESPEDAL, düzenlenen tören ile hizmete açıldı.

Tepebaşı Belediyesi’nin hazırladığı ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan akıllı ve elektrikli modellerin kullanıldığı ‘Paylaşımlı Bisiklet Sistemi’ ESPEDAL, 30 adet elektrikli bisikletin kullanıma açılması ile hizmete sunuldu. ESPEDAL açılış töreni Tepebaşı Belediyesi Yunus Emre Spor Tesisleri yanında gerçekleştirilirken; törene Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Özcan Purçu, CHP İl Başkanı Rabia Akman, CHP Eskişehir Milletvekili adayları Jale Nur Süllü ve Nuray Akçasoy ile bisikletçiler ve vatandaşlar katıldı.
Burada bir konuşma yapan Başkan Ataç, “2014 yılında Avrupa Komisyonu’nun açmış olduğu bir proje yarışmasında 7 ülkeden 22 proje arasından ikinci olan Tepebaşı Belediyesi’nin kazanmış olduğu 5 milyon Euro hibe ile bir program içine girdik. Bu program yaklaşık 60 aydır sürüyor. Bu programda 4 tane ayak vardı: enerji verimliliği, sürdürülebilir ulaşım, bilişim altyapısı ve yaygınlaştırma. Şu anda proje bitmek üzere. Yaşam Köyü dediğimiz Aşağı Söğütönü’nde bulunan 30 dönümlük ve 57 villadan oluşan noktada yapmıştık. Orada bir inşaat projesi vardı. Çünkü yapılarda enerji kayıplarını, doğalgaz ve enerji kullanımını minimum seviye indirme projesiydi. Tüm binaların yalıtımları yapıldı, çatılara güneş panelleri yerleştirildi. Enerji santrali kuruldu. 5 milyon Euro kullanımında sürdürülebilir ulaşımda Türkiye’de ilk kez 4 tane elektrikli otobüs, 22 tane de hibrit araç aldık ve şu anda kullanıyoruz. Elektrikli otobüsü Türkiye’de ilk kullanan belediye olduk. Aynı zamanda bisikletle ulaşım da sürdürülebilir ulaşımın bir parçasıydı. Eskişehir belediyelerinin tek yumuşak karnı bisiklet ve bisiklet yoludur. Ayrıca bir portal hazırlandı, tüm çalışmalar o portaldan takip edilecek. Avrupa’da gezseniz sadece 3 şehirde görebileceksiniz. Nottingham, Valladolid ve Tepebaşı. Akıllı ve çevreci ulaşımın bir parçası olan elektrikli bisikletlerin açılışını yapıyoruz. Yaşam köyü, Yunus Emre Spor Tesisleri ve üniversitenin Cuma Kapısı olmak üzere 3 durak var. Yaklaşık 30 bisikletimiz var. İsmine ESPEDAL dedik. Bir kart çıkartılıyor ve saatte 1 lira gibi bir ücreti var. Para verilmezse kıymet verilmiyor çünkü. Bütün Eskişehirliler kullanabilecek. Yaklaşık 7 kilometrelik bir yolu var” ifadelerini kullandı.

Başkan Ataç’ın ardından söz alan Milletvekili Purçu ise “Çok onur duydum. Ben İzmir milletvekiliyim. İzmir’de Eskişehir’i, Eskişehir’de de İzmir’i görüyorum. Eskişehir ve İzmir en modern, demokrasi ve özgürlüğün hissedildiği 2 şehir. Bunda en büyük pay tabi ki yerel yönetimlerin. Belediyeciliğin özü sosyal belediyeciliktir. Her kesime dokunacaksın. Biz İzmir’de bisiklet derneklerine çok önem veriyoruz. Bisiklet yollarımız vardır. Bisiklete kimse korna çalamaz. Eskişehir’de de İzmir’i görüyoruz. Başkanımız o kadar güzel bir havuz yapmış ki öyle bir tesis görmedim. Kışın buz gibi havada içi sıcacık, çocuklar yüzüyor. Üstelik güneş enerjisiyle çalışıyor. Elektrikli otobüsler hizmete girmiş. Türkiye’nin özlemle beklediği hizmetler. Belediyeciliğin ilik noktasıdır. Sevgili abim Ahmet Ataç, çok seviyorum, kutluyorum kendisini. Bisiklet deyip geçmeyin, bir kentin özgürleşmesinde çok önemli. Özgürlük bizim en bağlı olduğumuz ana temalardandır. Özgürlüğümüz için her şeyi yaparız” sözlerini kullandı.

Konuşmaların ardından Başkan Ataç ve katılımcılar elektrikli bisikletlere binerek ESPEDAL’ın ilk sürüşünü gerçekleştirdi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK: ESPEDAL
İlk etapta 30 adet elektrikli bisiklet ile hizmete sunulan ESPEDAL’dan, Aşağı Söğütönü Yaşam Köyü, Şirintepe Yunus Emre Spor Tesisleri ve Anadolu Üniversitesi Cuma Kapısı karşısında bulunan 3 adet istasyondan bisiklet kiralama yöntemiyle paylaşımlı olarak faydalanılabilecek. Vatandaşların sistemi kullanabilmek için Tepebaşı Belediyesi hizmet binası ya da 19 Mayıs Gençlik Merkezi’nde bulunan kayıt masalarından abone kartlarını temin etmeleri yeterli olacak. Sistemde 30 adet bisiklet, 45 adet bisiklet parkı ve 3 adet istasyondan bisiklet kiralama noktası (kioks) bulunuyor.
İlk etapta belirlenen 7 km’lik bisiklet yolunun iyileştirme ve uzatma çalışmaları devam ederken, projenin ikinci etabında bisiklet ve istasyon sayıları artırılacak.

Gönderen: haber
568 defa okundu 
Facebookta Paylaş
Yazdır

Bu habere yorumlar 
 
En Çok Okunanlar


Güncel Haberleri
KIRKA’DA KAPALI PAZARYERİ YAPIMINA BAŞLANDI

Seyitgazi Belediyesi, Kırka’da Kapalı Pazaryeri yapımına başladı. Kırka’lıların hizme...

Vali Çakacak, Alpu İlçesinde Bir Dizi Ziyaret Gerçekleştirdi

Vali Özdemir Çakacak, biz dizi ziyaretler gerçekleştirmek ve ‘Vatandaşla...

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI SABAH NAMAZI GENÇLİK BULUŞMASI

17-30 Kasım 2018 tarihleri arasında kutlayacağımız Mevlid-i Nebi Haftasının ve 19 Kasım Pazartesi...

Vali Çakacak, Alpu İlçesinde Yaşayan Vatandaşların Sorunlarını Dinledi

Çeşitli programlara katılmak üzere Alpu ilçesine giden Vali Özdemir &Cced...

“Metruk binalar suç odağı olmaktan çıkacak”

Vali Özdemir Çakacak, başkanlığında yapılan Kaymakamlar Toplantısında il genelindeki ...

Eskişehir Müftülüğü Umrecilerini Dualarla Uğurladı

Eskişehir Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı 2018-2019 yılı umre organizasy...

Böyle Temizlik Görülmedi - Video

Sosyal medya üzerinde vatandaşların da tepki gösterdiği temizlik görüntü... VİDEOLU

47 Göçebe Palmiye İçin Yolculuk Zamanı

Büyükşehir Belediyesi, 19 yıldır yaz aylarında Köprübaşı, Kentpark ve Bilim S...

Riskli Alan gerçeği

Eskişehir kent merkezinde uzun süredir bir çok vatandaşın mağdur olduğu konu ile ilgi...

Bölgemizde Soğuk Hava Etkili Olacak!

Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden Alınan Habere Göre;


Bö...

AL SANA TURİZM ŞEHRİ!

Büyükşehir Belediyesi Eskişehir’in turizm şehri olmasıyla övünürke...

EN SONUNDA PROJEYİ GETİRDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Gündoğdu için AK P...

TRAMVAY YOLLARINDA BAKIM YETERSİZ Onarılması gerekli

Bir vatandaş şikayetini iletmiş. Tramvay yoluna döşenmiş parke taşlarının yer yer ç&o...

Ölümünün 80. Yılında Büyük Önder Atatürk’ü, Saygı Ve Minnetle Anıyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atat...

Vali Çakacak’ın "10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü" Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu ve Kurtuluş Savaşı’mızın lideri Büyük Önder Mustaf...

 

 
 
 • Eskişehir Telefon Rehberi
 • Estram
 • Nöbetçi Eczaneler
 • Tiyatro Etkinlik
 • Ulaşım

 •  
  BATUHAN ÇİTEMEL
  KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN PÜF NOKTALARI
  GÜNDOĞDU YILDIRIM
  BEŞ YILDIZLI TÜKETİM
  Hüseyin DÜŞ
  Bioenerji ile şifalan
  Hüseyin GÜVEN
  BAKKAL DEFTERİ…
  Konuk Yazar
  Bi tarihte “AKP iktidarının projesini” alkışlarken biz!
  Mehmet KIZILKAYA
  Düşmanın En Zor Olanı “Nefis”
  Nevzat Laleli
  İLK SİYASİ AKSİYON MNP
  Özgür TIKIZ
  Devlet Vatandaşına Tuzak Kurmaz!
   


   

  online ziyaretçi: 225
  online üye: 0
   
    eskişehir


  eskisehir@eskisehirreklam.com