Eğitimlerini Tamamlayan 106 Er Yemin Etti - Eskişehir Haberler

Eğitimlerini Tamamlayan 106 Er Yemin Etti

Anasayfa / Güncel

Temel askerlik eğitimlerini tamamlayan 370'nci kısa dönem 106 Jandarma er için yemin töreni düzenlendi.

İl Jandarma Komutanlığı bahçesinde düzenlenen yemin törenine; Vali Özdemir Çakacak, Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, İl Jandarma Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, erlerin aileleri ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Çakacak, “Türk Milleti, geçmişte kurduğu görkemli medeniyetlerle tarihe yön veren ve tarih yapan yazan bir millettir.” dedi.

Türk milletini tarihe yön veren konumuna taşıyan unsurların başında etkin, caydırıcı, saygın ve güçlü bir orduya sahip olmasının geldiğini ifade eden Vali Çakacak, konuşmasının devamında şunları söyledi:

Böylesine anlamlı bir törene katılmaktan, sizlerle bir arada bulunmaktan, gururunuzu ve mutluluğunuzu paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum.

Türk Milleti, geçmişte kurduğu görkemli medeniyetlerle tarihe yön veren ve tarih yapan, tarih yazan bir millettir. Türk Milletini tarihe yön veren konumuna taşıyan unsurların başında ise etkin, caydırıcı, saygın ve güçlü bir orduya sahip olması gelmektedir.

Üstün vasıfları ve şanlı bir geçmişi bulunan Türk ordusu, sahip olduğu yetişmiş insan gücü, üstün teknolojik donanımı ve modern teçhizatı ile bugün de dünyanın sayılı orduları arasında yer almaktadır.

Zeytin Dalı Harekâtı’ndaki kusursuz plânlama, harekâtta kullanılan yerli ve millî mühimmatlar, Türk askerinin cesareti ve profesyonelliği neticesinde ulaşılan parlak bir zafer ile dosta güven, düşmana korku verilerek Türk Silahlı Kuvvetlerimizin caydırıcı gücü tüm dünyaya bir kez daha gösterilmiştir.

Küresel ve bölgesel istikrarsızlıklara rağmen büyümesini aralıksız sürdüren ülkemiz, dünya genelinde ağırlığını her geçen gün artırmaktadır. Özellikle savunma sektöründe dışa bağımlılığımız her geçen gün azalmaktadır. Günümüzde ülkemiz modern silah ve teçhizatlarını kendisi üretir, hatta ihraç eder konuma gelmiştir. Bu bizim için tarifsiz bir gururdur.”

Yemin eden kahraman vatan evlatlarına da seslenen Vali Çakacak, şöyle devam etti:

Sizler, güzel ülkemizin dört bir yanından gönüllerinizde vatan, millet, namus, mukaddesat, bayrak aşkı ve askerlik şuuru ile ilimize geldiniz ve bugün unutulmayacak güzellikte bir törenle, dünyanın en eski, disiplinli ve en güçlü ordusunun resmen birer neferi oldunuz.

Burada aldığınız nitelikli eğitimler sayesinde askerliğinizin kalan süresi içinde ülkemize, Türk Milleti’ne en iyi hizmeti sunacağınızdan eminiz. Bağımsızlığımızın sembolü olan ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesinde; anne, baba, kıymetli konuklar ile komutanlarınızın şahitliğinde biraz önce yaptığınız yemine sadık kalacağınızdan hiç kuşku duymuyoruz.

Sizlerin her zaman yüce Milletimize layık olma azmi ve kararlılığı içinde, Milletimizin emrinde olmanın şeref ve gururunu taşıyacağınıza; görevinizi doğruluk, mertlik ve şerefle, vatana hizmet aşkıyla, sorumluluklarınızın bilincinde olarak yerine getireceğinize yürekten inanıyoruz.

Ülkemiz, bölgesinde ve dünyada ağrılığını gittikçe hissettirmekte ve küresel bir güç olma yolunda hızla ilerlemektedir. Ülkemizin bu ilerleyişini ve gelişmesini hazmedemeyenler saldırılarına aralıksız devam etmektedir.

Taşeron olarak kullandıkları çeşitli terör örgütleri ile hain emellerini gerçekleştireceklerini sanarak Devletimizi ve milletimizi hedef almaktadırlar.

Ancak Yüce Milletimizin değerli evlatları ve özellikle de Vatan, Bayrak aşkı ile dolu siz kahraman evlatları var oldukça bu hainler emellerine asla ulaşamayacaktır.

Sizler görevinizi ifa ederken cennet vatanımızı ve yüce milletimizin geleceğini tehdit etmeye cüret edecek iç ve dış düşmanlara gerektiğinde en sert cevabı verecek, vatandaşlarımıza karşı ise devletimizin sevgisi, sıcaklığı ve şefkat eli olacaksınız.

Sizleri yetiştirerek göreve hazır hâle gelmenizde emeği bulunan tüm komutanlarımıza ve jandarma personelimize teşekkür ediyorum.

Sizleri her türlü zorluğa katlanarak bin bir emekle yetiştiren, bayram havasında kınalı kuzularını Peygamber ocağına gönderen değerli ailelerinize huzurlarınızda şükrânlarımı sunuyorum.

Acemi eğitimlerini tamamlayan Mehmetçiklerimizi tebrik ediyor, değerli Mehmetçiklerimize yeni görevlerinin hayırlı ve uğurlu olmasını temennisinde bulunuyor ve yolunuz, bahtınız açık olsun diyorum.”

Yaklaşık dört hafta önce vatani görevlerini ifa etmek için kendilerine emanet edilen vatan evlatlarının temel askerlik eğitimlerini başarıyla tamamladığını söyleyen İl Jandarma Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu da, “Her anne ve baba, evladının askerlik yaptığını görmek ve bununla gururlanmak ister. Bu kutsal yuvaya adım attığı andan itibaren Mehmetçik adını alan evlatlarımız bizim olduğu kadar sizin ve Yüce Milletimizin de gurur kaynağıdır.” diye konuştu. 

Yemin eden 370’nci kısa dönem askerler adına konuşan J.Er Alperen Şen ise, “Yüreği vatan sevgisiyle dolu Mehmetçikler olarak hepimiz bir araya geldik. Bundan sonra bize emanet edilen vatanı en iyi şekilde koruyacağız. Bizi bu vatana faydalı birer insan olarak yetiştiren anne ve babalarımıza sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 370'nci kısa dönem 106 er, bayrak ve silahların olduğu masalara ellerini koyarak topluca yemin etti. Birliğe ilk katılan ve eğitimlerde başarılı olan erlerin ödülleri Vali Çakacak tarafından verildi. Program, Jandarma Marşının okunması ve askerlerin geçit töreni ile sona erdi.

 

2.657 okunma

Yorum Yap

20 Şubat 2019 Çarşamba

Kavşakta NE YAPILIYOR? Yine Mi Yap Boz

20 Şubat 2019 Çarşamba

İnönü Şantiyesi Genişliyor

20 Ocak 2019 Pazar

KARA OCAK / KARA YANVAR…

20 Aralık 2018 Perşembe

AŞKIN LİSANINDA YÜZDÜ YUNUSLAR

17 Eylül 2018 Pazartesi

BAKKAL DEFTERİ…

31 Ağustos 2018 Cuma

17 DEĞİL 36 TÜRK DEVLETİ VAR…

16 Ağustos 2018 Perşembe

ÇAY MI GAZOZ MU?

16 Ağustos 2018 Perşembe

YOLU NEDEN UZATTIK BABA?

23 Mart 2018 Cuma

Niyet hayır, akıbet hayır

online ziyaretçi: 215
 
yukarı