Vali Çakacak’ın İstiklal Marşımızın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Mesajı - Eskişehir Haberler

Vali Çakacak’ın İstiklal Marşımızın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Mesajı

Anasayfa / Güncel

Tarihte eşi görülmemiş bir diriliş destanı, bir ulusun yüreğindeki iman gücü, vatan sevgisiyle, küllerinden doğuşunun, bağımsızlığa olan tutkusunun, inancının destansı dile getirilişinin, mısralarla yüreklerimize mühürlendiği İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yıldönümünde milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u rahmet ve minnetle anıyoruz.   

Yokluk ve yoksulluk içinde sürdürülen İstiklal Savaşımız sırasında kış gününde yaşanan bahar gibi gelmiştir İstiklal Marşımız.

Marşın heyecanı ve coşkusuyla önce Meclis ayağa kalkmış, ardından tüm ülke, işgalcilerin karşısına dimdik dikilmiştir. Vatan sevgisi ve kahramanlığı bundan daha güzel anlatılamaz ve dağlara, taşlara, enginlere sığmayan böylesi büyük bir vatan sevgisinin önünde elbette ki hiçbir kuvvet duramazdı. 

İşte bir ulusun duygularına tercüman olan bu güzel mısralar, büyük vatan şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un, milli mücadele günlerinin heyecanı içinde o günleri yaşayanların duygularını, nesilden nesile aktaracak emsalsiz bir abide olmuştur.

Milli şairimiz şiirleri ile düşman işgali ve zulmü altındaki halka sabır, ümit ve cesaret aşılamaya çalışmış, camilerde vaazları ile halka hitap ederek, milli mücadeleye manevi güç katmıştır. Ordumuza ve milletimize seslenerek; umut, inanç ve milli şuur aşılayan, İstiklal Marşı ile tarihimizde silinmez bir yer edinmiştir.

Ölümsüz eserini, kendinin olduğunu kabul etmeyecek kadar, yüce gönüllü şairimiz elbette ki gönüllerimizde sonsuz bir sevgiyi hak etmektedir. Milli şairimize ve ölümsüz eserine ilham kaynağı olan şehitlerimize şükran borçluyuz, ruhları şad olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklal Marşı’mızın kabulünün 97. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm Eskişehirlilere sevgi ve saygılar sunuyorum.

2.807 okunma

Yorum Yap

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

20 Şubat 2019 Çarşamba

Kavşakta NE YAPILIYOR? Yine Mi Yap Boz

17 Eylül 2018 Pazartesi

BAKKAL DEFTERİ…

31 Ağustos 2018 Cuma

17 DEĞİL 36 TÜRK DEVLETİ VAR…

16 Ağustos 2018 Perşembe

ÇAY MI GAZOZ MU?

16 Ağustos 2018 Perşembe

YOLU NEDEN UZATTIK BABA?

12 Ağustos 2018 Pazar

NUH’UN GEMİSİDİR TÜRKİYE...

online ziyaretçi: 193
 
yukarı